טבעי שתתחפשו

חגיגית אפטר-פורים בנחל כפירה: כשאנשים, צמחים ובני אדם מחליטים להתחפש

פורים הוא כמובן חג התחפושות, אך בעוד שאנחנו מתחפשים פעם בשנה, הטבע מתחפש מדי יום ביומו. הטעיה, שיבוש, הסוואה וכזב הם חלק מחיי הצמחים ובעלי החיים לאורך השנה כולה. בהשראת חג הפורים שחלף זה עתה נצא לטיול בשמורת נחל כפירה בסימן תחפושות: בחי, בצומח ובבני האדם.

לאן נוסעים?
המסלול מתחיל כ-700 מטר לפני הכניסה ליישוב נטף שבהרי ירושלים (אפשר להחנות בתוכו את הרכב), שם נפגוש דרך עפר המסומנת שחור וממש בצמוד אליה שביל הולכי רגל המסומן ירוק, בו נרד אל אפיק הנחל. בדרכנו נראה את נופי הירק והפריחה האביבית, ומנגד – את הנזקים שהותירה השריפה בגל ההצתות האחרון. במעלה הנחל נוכל להבחין בתל גדול – תל כפירה המקראי. עם ההגעה לאפיק הנחל נפגוש את עין כפירה – מעין נחמד בצל תאנה המתאים לרחצה ולהפסקת אוכל. בסמוך לו ישנם מקאם שייח’ ועץ דקל גדול, שיכול להקל על זיהוי המקום. אחרי הרחצה במעין נמשיך במורד הנחל בשביל המסומן אדום בלב הפריחה ועצי החורש ששרדו את השריפה, עד למפגש עם שביל ג’יפים כחול שבו נעלה שמאלה בחזרה אל היישוב נטף.
כאמור, במעלה הנחל נמצא תל כפירה, שהעניק לנחל את שמו, והוא מוביל אותנו לסיפור תחפושות תנכ”י מרתק.

תחפושת קבוצתית – שואבי מים
לאורך התנ”ך מופיעות מגוון דמויות מתחפשות – יעקב המתחזה לעשיו כדי לזכות בברכת אביו, שאול המלך המתחפש בעת הליכתו לבעלת האוב בעין דור ועוד – אך אלו הן דמויות בודדות. והנה, בספר יהושע אנחנו פוגשים עם שלם המתחפש כדי להערים על עם אחר: הלא הם הגבעונים, שגרו בין השאר בעיר כפירה.
אחרי שבני ישראל חוצים את הירדן וכובשים את יריחו ואת העי, מחליטים הגבעונים, מעממי כנען (צאצאי החיווי) יושבי ארבעת הערים: גבעון, כפירה, בארות וקריית יערים, הנמצאות היום בצפון הרי ירושלים ובדרום הרי בנימין, לעשות מעשה. הם יודעים כי עם ישראל לא יכרות ברית עם עמי הארץ ולכן מתחפשים לאורחים מארץ רחוקה: לובשים בגדים בלויים, מצטיידים בלחם עבש ובנאדות מים ישנים. בני ישראל רואים את התחפושת, מאמינים להם וכורתים איתם ברית. עם גילוי התרמית הופכים הגבעונים לחוטבי עצים ולשואבי מים. גבעונים אלה יופיעו שוב בתנ”ך בתחילת ימי מלכות דוד, אז נגזר רעב על העם בגלל ששאול המית בהם. כתוצאה מכך, הם ידרשו מדוד להוקיע שבעה מצאצאי שאול.

נשף המסכות של הטבע
בני האדם למדו מהטבע לאורך השנים כמעט את הכל – מיצור כלים, תרופות וטכנולוגיות ועד אימוץ דפוסי התנהגות ומיומנויות שימושיות. בין השאר, כמובן, למדנו מהטבע גם את ההסוואה וההתחזות.
נכיר שני מיני צמחים, אותם נוכל לפגוש לאורך נחל כפירה, המשתמשים בתחפושת כדי להימנע מטריפה או למשוך מאביקים.
בין שלל הסחלבים הפורחים כעת, נוכל לפגוש בנחל כפירה את הדבורנית. זהו סוג סחלב מיוחד הצובע את אחד מעלי הכותרת שלו בגוונים צבעוניים הדומים לחרק הנמצא בפרח. כך הוא מושך אליו מאביקים הרואים בפרח ובחרק השוכן בו הזדמנות להזדווגות, ובתוך כך מעבירים את אבקות הפרחים מאחד לשני. לכל מין ממיני הדבורניות ישנם צבעים אחרים המושכים מיני מאביקים אחרים.
יחד עם הדבורנית נפגוש בדרך גם את הסחלב הפרפרני, שעל אף יופיו הנהדר, גם הוא זקוק להתחזות כדי למשוך אליו מאביקים: פרחיו דומים מאוד לפרחים אחרים הפורחים באותה העונה, ובמיוחד לשלל מיני המרווה. החרקים הבאים לבקר בסחלב, מורגלים לגמול המזון שהם מקבלים בפרחים אותם הוא מחקה, אך בניגוד אליהם, בפרחיו שלו אין צוף.
צמח מתחזה נוסף הוא הנזמית לבנה הגדלה בצפון הארץ ובמרכזה. עליה רחבים ומשוננים והם גורמים לה להראות כמו צמח שכולנו חוששים מפניו, הלא הוא – הסרפד. הסרפד הינו “בן- שיח” שעליו גם כן רחבים ומחודדים בקצותיהם, אך בניגוד לנזמית הלבנה הוא מכוסה בשערות, שמגע בהם גורם לצריבה ולאדמומיות בעור. שערות אלו גורמות כנראה גם לצאן ולמרעה להירתע מהסרפד ולא לאכלו, ובגלל זה הנזמית מנסה להידמות אליו – כך היא משיגה מעין הגנה מפני רעיית צאן: תחפושת מרתיעה.

איפור פורימי
בהקשר זה של תחפושות, החיה המוכרת ביותר היא כמובן הזיקית שהפכה לאורך השנים לביטוי לאדם רמאי ש”משנה את עורו” ומחליף את דעותיו וחבריו כמו גרביים. אף על פי שאנו נתקלים בזיקיות מעט מאוד (בגלל הסוואתן המוצלחת, כמובן), הן נפוצות כמעט בכל הארץ מהצפון ועד צפון הנגב ואם נתבונן היטב נוכל לפעמים לזהות אותן. הזיקיות מסוגלת לשנות את צבע על פי והסביבה והאור ובתגובה לטמפרטורה. שינוי הצבע נוצר גם על ידי מגוון פיגמנטים וגם על ידי שינויים פיזיקליים של אופן השתברות האור על עור הזיקית.
מעניין לדעת כי צבעי הזיקית אינם משמשים להסוואה בלבד, אלא גם לתקשורת – לביטוי איום או פחד, מוכנות להזדווגות, חיזור ועוד. במאמר שהתפרסם ב-2008 הלכו החוקרים צעד קדימה וטענו שיכולת ההסוואה התפתחה באופן משני ולמעשה המטרה העיקרית הייתה אמצעי תקשורת.

טיול מהנה!

בית ספר שדה עפרה, החברה להגנת הטבע
כשטבע ומורשת נפגשים
לפרטים: 02-9975516 או בפייסבוק

אולי יעניין אתכם:

שתולות מתחת לאף

שתולות מתחת לאף מאת: קרן חמיאל גיחה לכמה משתלות מומלצות למבקרים, בשבוע של ט”ו בשבט ובכל זמן אחר לכבוד ט”ו בשבט ומזג האוויר החורפי, בילוי

קרא עוד »

אלף שמשות זוהרות

אלף שמשות זוהרות מאת: חרות לוביץ’, בי”ס שדה עפרה אי אפשר לצלוח סתיו ישראלי בלי לבקר את הפרחים המבשרים טוב בצהוב. טיול חלמוניות לנחל שילה,

קרא עוד »
נגישות