עמשא ומתן

מאת: אוריאל בן יצחק, בי"ס שדה סוסיא

מגיעים עכשיו להר עמשא ומרוויחים פריחה נדירה וחולפת

מחפשים טיול אביבי המשלב פריחה, נוף וחוויה משפחתית? בואו להר עמשא!
הר עמשא, הקרוי על שם עמשא בן יתר שהיה שר צבא דוד לתקופה קצרה, יושב בקצה הדרומי-מזרחי של שדרת ההר של ישראל. למרות צמידותו לנגב מדרום ולמדבר יהודה מצפון, זוכה לקרירות וגשם עקב גובהו (850-900) ואף שמו בערבית הוא “ראש אל-מוע’ראקה אל וערה” – ובתרגום לעברית – הר הטרשים המוצף, כנראה בגלל הגשמים העזים היורדים על ההר.
איך מגיעים? מכביש 6 דרום יוצאים במחלף שוקת ומשם נוסעים צפונה ומזרחה לכיוון היישוב בית יתיר. חולפים על פני בית יתיר לכיוון ערד ולאחר כ-2 ק”מ פונים שמאלה בשילוט ליישוב הר עמשא. חונים בחניה מול הישוב.
הישוב הר עמשא הוא כפר שיתופי אקולוגי היושב בקצהו המזרחי של יער יתיר, שהוא היער הנטוע הגדול בארץ (כ-4 מיליון עצים) וגם היער הנטוע הקרוב ביותר לקו המשווה ולרצועת המדבריות העולמית (הנגב אצלנו), עובדה שהפכה אותו למוקד מחקר בשיתוף מכון ויצמן, נאס”א והאו”ם. יער יתיר ניטע בשנות ה-60 ע”י קרן קיימת והיווה למעשה את הגבול בתקופה שבה היו נוטעים עצים במקום לבנות גדרות.
מהחניה מול הר עמשא נעלה בסימון המסומן בצבע שחור ושביל ישראל עד שנגיע לפסגה, שם נמצא תצפית נהדרת לכיוון מזרח – מדבר יהודה, ולכיוון דרום: צפון הנגב, הרי דימונה ואפילו המכתשים בימים טובים. גובהו של ההר מצד אחד וקירבתו הרבה למדבר עושה את הר עמשא למקום מיוחד מאד מבחינת הצומח (ולכן כולו שמורת טבע). באותו מקום אפשר לראות צמחים שגדלים במקומות גשומים – בהר ובשפלה, לצד צמחי מדבר.
חוץ מהמגוון הגדול של הצומח זהו כנראה האזור שבו אפשר לפגוש הכי הרבה מינים נדירים במקום אחד. לצד הסגולית הנאה – פרח סגול גדול בצורת פעמון – שהוא כשלעצמו קצת נדיר, אפשר למצוא גם סגולית הכלאיים. אזור זה הוא כנראה האחרון שעוד אפשר לצפות בו בארץ. קדד נאה, פשתה גדולה, קרן יעל סורית, זמזומית מפושקת – כל אלה רק דוגמה קטנה לצמחים יפים ונדירם שפורחים בהמוניהם בהר עמשא. אחד הפרחים המעניינים שגדלים כאן הוא שלהבית הכלאיים. מין כילאיים בין שני מיני שלהבית (הגלגל, וקצרת שיניים) שאחד מהם פורח בצהוב והשני בסגול מרשים. שלהבית הכילאיים משנה את צבעה מסגול לצהוב – ומכונה בחיבה, שלהבית גלגל שיניים..
השביל השחור ושביל ישראל יורדים מהר עמשא לכיוון בקעת ערד והולכים על תוואי של דרך רומית גדולה ומרשימה. כל מי שהולך לא יתקשה לזהות עד היום את אבני השפה הגדולות משני צידי הדרך אשר ברוחב 4 מטר, כמקובל בעולם הרומי. הדרך מופיעה במפת פויטינגר – מפת דרכים רומית מהמאה ה-4 לספירה, ואף מוזכרת בכתביו של אווזביוס – אב כנסיה מקיסריה שכתב ספר על ארץ ישראל .הוא מספר לנו שזוהי הדרך שמחברת את חברון לנגב, ואכן הדרך המגיעה מדרום ממשיכה צפונה ואפשר עדיין לראות חלקים שלה בדרום הר חברון, ליד היישוב סוסיא לדוגמא.
נוכל לסיים את סיור הפריחה בסוף הירידה מהר עמשא – במחצבת דוריג’את או להמשיך אם נרצה ללכת בשביל ישראל עד תל ערד. שם נוכל לצפות בסוף הפריחה של האיריס השחום שהוא מהגדולים והיפים מפרחי ארצנו ולאחר מכן להיכנס לאתר תל ערד, המספר סיפור מרתק מימי בית ראשון.
לקינוח, ביציאה מתל ערד נפנה שמאלה וניסע צפונה. רגע לפני נתחיל לטפס חזרה להר עמשא, נראה בצד ימין שביל ג’יפים קטן שעולה על גבעה קטנה – תל קריות – ששם יש פריחה נהדרת, של פרחים גם יפים וגם נדירים. גולת הכותרת בתל קריות היא גביעונית הלבנון, פרח יפהפה. באיזור נקרא הפרח גביעונית ערבית, מכיוון שרק פה הפרחים הם בצבע סגול חזק.
הפריחה המרהיבה של הר עמשא מתחילה בחורף אך בגלל קרבתה למדבר, לא נמשכת הרבה זמן, כדאי להזדרז ולהגיע…

אולי יעניין אתכם:

כתום זה הגור החדש

כתום זה הגור החדש / שגית הורוביץ, ספארי רמת גן כמה אור ושמחה יכול להביא צאצא אחד שמוסיף צבע לחיי קהילת הבבונים בשורה משמחת ומרגשת!

קרא עוד »

קדימה, ממריאים

את בית הספר ללימודי תעופה בספארי מכירים מבקרים מיוחדים, שמספרם הולך נוסק. סיפורים מהספארי/גיליון 166/מאת שגית הורוביץ, ספארי רמת גן. לא כולם יודעים, אבל במעמקי

קרא עוד »

משלוח של 10 טון

מה גורם לארבעה קרנפים לעבור דירה, ומהו היעד הקריר שבו יקבעו את מושבם? מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן 19 שנה חלפו מאז הגיעה טנדה

קרא עוד »
נגישות