נופי מורשת

שבתאי שירן בוחר עשרה אתרים של מורשת יהודית גלילית, מימי השופטים ועד ימינו

1. עין יזרעאל עם התנ”ך
עין יזרעאל הוא מעיין קטן ובריכת שחייה גדולה הפתוחה כל השנה ללא תשלום, ולו רק בשביל זה כדאי לבקר כאן. אך עין יזרעאל הוא הרבה יותר מזה: כאן התרחשו אירועים כבירים בתקופת התנ”ך, ולכן כדאי לפתוח כאן תנ”ך ולקרוא “וְיִשְׂרָאֵ֣ל חֹנִ֔ים בַּעַ֖יִן אֲשֶׁ֥ר בְּיִזְרְעֶֽאל” (שמואל א, כט, א), ערב הקרב המכריע בו נפל שאול המלך בגלבוע הסמוך, וכמובן את סיפור נבות היזרעאלי שכרמו היה קרוב לכאן מתחת לארמון הקיץ של המלך אחאב – ושרידיו עדיין קיימים בגבעה שמעל.

2. יודפת – המרד הגדול


לתל יודפת אפשר לבוא בסוף הקיץ בשביל לחזות בפריחת החצבים המדהימה, אך ליודפת באים כל השנה בשביל לחוש את הגבורה היהודית של המרד הגדול של שנת 67, עת קומץ מגנים אמיצים עמדו בגבורה 47 יום עד שכשלו ומתו מות גיבורים. ללכת בתל בין בורות המים, שרידי החומה ושרידי הבתים, לפתוח את “מלחמות היהודים” של יוסף בן מתיתיהו ולהתחבר.

3. גן לאומי צפורי – ימי משנה ותלמוד
צפורי הייתה עירו של רבי יהודה הנשיא ובה ערך את המשנה: צפורי שאווירה טוב ונופה מקסים היתה כרך מעורב של יהודים ונוכרים. כדאי ללכת ברחובות הרחבים, בעיקר חשוב להיכנס לבית הכנסת העתיק עם רצפת הפסיפס המדהימה. הילדים יאהבו את הנקבה הצרה, החשוכה וההרפתקנית.

4. מרות – 1,200 שנה של ישוב יהודי בימי הגאונים


זהו טיול המיועד לחובבי הליכה וג’יפים, אלו שמחפשים את האתרים הבלתי מטוילים הנמצאים בשטחי אש שהגישה אליהם אפשרית בימי שישי וחול המועד בלבד. כזאת היא מרות, העיר ששרדה מימי החשמונאים ועד הצלבנים והותירה אחריה שרידי בית כנסת מהיפים בארץ.

5. פקיעין – “המוסתערבית האחרונה”
בליל יום העצמאות התכבדה מרגלית זינתי, שומרת הגחלת היהודית בפקיעין, בהדלקת משואה. מרגלית מסמלת את אותם יהודים עובדי אדמה שמעולם לא נטשו את הארץ, “מוסתערבים” הם נקראים בספרות, על שפתם הערבית ועל לבושם שחיו בכפרים הערבים. מומלץ לבקר במוזיאון “בית זינתי”, לחזות בסרט המספר את סיפורה של משפחת זינתי, להכנס לבית הכנסת הישן ולהפנים מהי מסירות לארץ.

6. חניתה – חומה ומגדל
ביער חניתה כדאי לבקר בגלל התחושה של חוץ לארץ – דרך מתפתלת, יערות של עצים נישאים, חניוני פיקניק ונוף מקסים של שדות וים. אבל לפארק חניתה באים גם כדי לראות את דגם המגדל ולשמוע סיפור: סיפורם של החלוצים שהקימו ישוב בצפון הרחוק והמבודד בין לילה במסגרת “חומה ומגדל”, וכבר למחרת עמדו בהתקפה. ניתן לעלות לקיבוץ חניתה אל המוזיאון הקטן המספר את סיפור העלייה.

7. מצודת כ”ח מלחמת השחרור
הנוף המדהים של עמק החולה – זה הדבר הראשון הלוכד את העין בביקור במצודת כח. גם הפארק המטופח והשירותים המסודרים ראויים לציון. אך העיקר הוא סיפור הקרבות הקשים שהתחוללו במקום. את סיפור הקרבות כדאי לראות ב”מוזיאון הרעות”; הסרט קשה לצפייה, אך לאחריו תזכרו תמיד מהו מגש הכסף עליו נתנה מדינת היהודים.

8. שמורת החולה – ציונות בונה
ייבוש החולה בשנות ה-50 היה אחד המבצעים ההנדסיים הגדולים של מדינת ישראל הצעירה. הרבה גאווה התלותה לפרויקט זה של הכשרת שטחים לחקלאות, רק עם השנים נתגלו הנזקים.
שמורת החולה היא חלק זעיר שנותר מאותו אגם. מומלץ לצפות בסרט בתלת ממד במרכז המבקרים, לטייל בגשר הצף הצופה לביצה ולעלות למגדל התצפית הצופה לאגם.

9. מצפה גדות – ששת הימים
פגז אחרון התפוצץ ושתק / עטפה הדממה את העמק / ילדה מגדות יצאה ממקלט / ואין בתים עוד במשק.
מצפה גדות הוא סמל לקרבות מול הסורים לפני מלחמת ששת הימים ובמהלך המלחמה. היה כאן מוצב סורי ששלט על אזור עמק החולה, הטריד את תושבי הקיבוצים וגרם להם נזקים כבדים ואבדות בנפש.
מהמצפה תצפית מרשימה על עמק החולה, היום אזור תירות שקט ופורה.

10. מצפור הר אדיר – מלחמת לבנון השנייה


הר אדיר, מהגבוהים בהרי הגליל, מתנשא לרום 1,000 מ’ מעל פני הים. מדרונותיו מכוסים בחורש סבוך.
קרוב לפסגת ההר מצפור ובו מרפסת ענקית הצופה על אתרים רבים בעומק לבנון, בהם נערכו קרבות מלחמת לבנון השנייה. במעקה המרפסת קבועים שלטים ובהם מפות התמצאות, הסברים על מהלכי המלחמה ולוחות הנושאים את שמות 121 הלוחמים שנפלו במלחמה

אולי יעניין אתכם:

כתום זה הגור החדש

כתום זה הגור החדש / שגית הורוביץ, ספארי רמת גן כמה אור ושמחה יכול להביא צאצא אחד שמוסיף צבע לחיי קהילת הבבונים בשורה משמחת ומרגשת!

קרא עוד »

קדימה, ממריאים

את בית הספר ללימודי תעופה בספארי מכירים מבקרים מיוחדים, שמספרם הולך נוסק. סיפורים מהספארי/גיליון 166/מאת שגית הורוביץ, ספארי רמת גן. לא כולם יודעים, אבל במעמקי

קרא עוד »

משלוח של 10 טון

מה גורם לארבעה קרנפים לעבור דירה, ומהו היעד הקריר שבו יקבעו את מושבם? מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן 19 שנה חלפו מאז הגיעה טנדה

קרא עוד »
נגישות