יש חיים במצפה רמון

וגם הרבה חול, צבעים ויופי. אל תחמיצו הזדמנות לבקר בחול המועד

מרפסת תצפית בטיילת

מצפה רמון, מה אנחנו חושבים עליה? עיירה רדומה בדרך לאילת למי שנוסע דרך המכתש. זכרונות ממסעות רגליים מפרכים בתקופת “בני עקיבא”. אז הפעם, המלצתי לכם לחופשת הפסח: צאו לחופשה במצפה רמון!
טיול במצפה רמון מתחיל במרכז המבקרים הממוקם על שפתו הצפונית של המכתש ונפרש ממנו הנוף המופלא של התופעה הגיאולוגית המיוחדת הזאת. במרכז מופע אור קולי על היווצרות המכתש ועל גגו ממוקמת תצפית מרהיבה עם הסברים פנורמיים על הנוף הנשקף.

ממרכז המבקרים נצא לטיול בטיילת אלברט, מהטיילות המרשימות ביותר בארץ, במיוחד בשעת בין הערביים. הטיילת הממוקמת בקצה המצוק וצופה לכל אורכה אל הנופים הייחודיים של המכתש הגדול ביותר בעולם. מסביב מכתשים, הרים יוצאי דופן, פסלים סביבתיים והמון-המון שקט.
ייתכן שנפגוש יעלים מטיילים יחד עמנו בטיילת; הם כבר לא מתרגשים מהנוף, הם מחפשים אוכל (נא לא להאכיל אותם). מעניין שבעל חיים זה, שלפני שנים מועטות נמלט מכל אדם מתקרב, התרגל גם הוא לחברת אנשים והפך במצפה רמון כמעט לחיית בית.
לא לוותר על המרפסת התלויה מעל המצוק בין שמים וארץ.

בסמוך למרכז המבקרים פועל חי רמון, גן מדברי ובו מודלים של בתי הגידול המתקיימים באזור. המבקרים בחי רמון יגלו שבמדבר מתקיימת מערכת אקולוגית עשירה, במוקד הזואולוגי מוצגים כ 40מינים של בעלי חיים קטנים מדבריים, הסביבה המדמה את סביבות מחייתן הטבעיות. את סקרנותנו לכד דווקא הפסמון, מין עכברון שכל כך התרגל לכמויות המלח בצמחייה המדברית עד שבתנאי שבי הוא סובל ממחלת הסכרת. הרעיון של עכבר חולה סכרת הצחיק כל כך את הילדים, לתדהמתו של המדריך שהתעניין בעדינות אם לעסנו לאחרונה איזה חומר טוב.

מהעיירה נרד למכתש. לאחר 6 ק”מ נסיעה נפגוש בשלט המפנה אותנו ימינה, לדרך עפר טובה המובילה למנסרה.
המנסרה היא תופעה גיאולוגית מרתקת. גבעה ובראשה מחשופי אבן חול הבנויים כעמודים משושים סימטריים, המונחים בערימה כמו לוחות עץ בנגרייה. זוהי תופעה גיאולוגית נדירה, ככל הנראה תוצאה של חדירת מאגמה לתוך הגבעות, התכת אבן החול בראש הגבעה, הפיכתה לנוזל וגיבושה מחדש לעמודי סלע קשים – עמודי קוורציט. לאחר הנסיעה הקצרה בדרך העפר, נחנה את הרכב ונתחיל ללכת במסלול מסודר אשר עובר על שביל העשוי מחומרים ממוחזרים שהוקם במיוחד על מנת שהמטיילים יוכלו ליהנות מהתופעה מבלי לפגוע בה.

מן המנסרה ניתן להמשיך דרומה ברגל או ברכב לאתר העונה לשם הציורי “אבן רוח ומים”, ובו תצוגה של אבנים צבעוניות שנלקחו מן הסביבה, כל אבן כזאת היא פסל בפני עצמו ללא צורך בעיבוד נוסף. עושר הצבעים שהעניק הטבע לאבן בודדה מהווה יצירת אמנות ללא הסבר.

מתחת לאתר פינת החולות הצבעוניים, ערמות חול שונות בצבעים שונים ושלטים המזמינים אתכם לבוא עם הילדים ולמלא להנאתכם בקבוקים של חול צבעוני, להיות אמנים לעצמכם.

כאשר ביקרתי במקום בחודש אדר אשתקד היתה האטרקציה העיקרית אגם מים שנקוה במחצבה נטושה למרגלות האתר, אגם מים באזור הצחיח הזה הוא אכן אטרקציה ובני נוער מזדמנים ניצלו כמובן את האגם לרחצה. אינני יודע אם בפסח עדין יהיו מים באגם – ולטובתכם אני מצרף תמונה של האגם הנדיר.

עד כאן אפילו לא התרחקנו מהכביש ולא ניצלנו את מאות הקילומטרים של דרכי טבע שנסללו במכתש, דרכים לרכב, לג’יפים ולהולכי רגל. נשאיר זאת לכתבה אחרת.

אבן רוח מים
יעלים ברחוב

אולי יעניין אתכם:

בעין הלבנה

בעין הלבנה הדריך וכתב: יצחק אריאל | יזם והפיק: עמית אררט | צילומים: דר’ זאב רוטקוף קריאות שמחה וצהלה וקפיצות למים הקרים בשעה 23:00 בלילה

קרא עוד »
נגישות