בין ימי זיכרון

שתי אנדרטאות לציון נקודות הכאב והגבורה של העם היהודי

כשיום השואה הינו לפני צאת הגיליון ויום הזיכרון בשבוע שאחרי, הייתה לנו התלבטות גדולה לאיזו אנדרטה נייחד את מדורינו הפעם, ולבסוף בחרנו לציין את 2 ימי הזיכרון בביקור בשתי אנדרטאות מיוחדות:

אנדרטת הזיכרון לקרבנות השואה בראשון לציון:


איך מגיעים?
חניית גן הזיכרון בראשל”צ – בו נמצאת האנדרטה לזכר קרבנות השואה נמצאת ברח’ חסידי אומות העולם – ליד מפגשו עם רח’ התקומה.
מה יש במקום?
במרכזו של הגן ישנה אנדרטה גדולה לזכרם של הקרבנות ולרגליה מונומנט אבן המציג את מדינות אירופה עליו חקוקים כל מחנות ההשמדה וכמה נהרגו בכל מקום.
מצידה השני של האנדרטה ישנה מזרקת אבן קטנה בצורת מגן דוד, וברחבי הגן שמקיף את האנדרטה ישנם פסלים רבים לזכרם של לוחמים בנאצים וקרבנות השואה.

אנדרטת מח”ל:

 

איך מגיעים?
אנדרטת מח”ל נמצאת סמוך לכביש 38 – בצדו המזרחי – לא רחוק מפגישתו עם כביש מס’ 1. כשמגיעים מ-2 הצדדים יש שילוט שמוביל ישר לחניה שלצד האנדרטה.
מי היו המח”ל? מתנדבי חוץ לארץ (בר”ת מח”ל) היו יהודים שהגיעו להילחם לצד תושבי הישוב במלחמת העצמאות ובבואם תרמו תרומה משמעותית למאמץ המלחמתי. רבים מהם נהרגו בקרבות. עליהם אמר יצחק רבין: “הם באו כשהיינו זקוקים להם ביותר”.
מה יש במקום?
האנדרטה בנויה מהאותיות “מחל” בצורת חצי גליל, כשהאות למ”ד נסתרת ועולה כמעין לפיד לשמים. את האנדרטה מקיף מחלקה האחורי קיר אבן עליו חקוקים סמלי יחידות צה”ל בהן נלחמו המתנדבים, ומעל קירות האבן עליהם חקוקים שמות ההרוגים מקרב המתנדבים חקוקים ציטוטים של מנהיגי האומה על תרומתם (דוגמת ציטוטו של יצחק רבין שהובא מקודם).
סמוך לאנדרטה ישנם שולחנות פיקניק וברזיה.

אולי יעניין אתכם:

מחזירים עטרת ליושנה

נחל השודדים, מלכה צלבנית ושמן הזית המשובח של ראש הממשלה לשעבר: טיול היסטורי עתיר הפתעות מעפרה לעטרת כתבה מרכזית גיליון 166 – קום והתהלך בארץ

קרא עוד »

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ”כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

בעין הלבנה

בעין הלבנה הדריך וכתב: יצחק אריאל | יזם והפיק: עמית אררט | צילומים: דר’ זאב רוטקוף קריאות שמחה וצהלה וקפיצות למים הקרים בשעה 23:00 בלילה

קרא עוד »
נגישות