ברוכים הבאים למילייה

מאת: הרב יחיאל וסרמן

יהודי מילייה רואים עצמם כצאצאי היהודים שגורשו מספרד, והקהילה קיימת כבר 150 שנה

מילייה היא מובלעת בת 13 קמ"ר, עיר עצמאית, שטח ספרדי ריבוני בחופה הצפוני של יבשת אפריקה ומתגוררים בה 600 יהודים.
האחיזה הספרדית במרוקו החלה במאה ה–15. בשנת 1912 נחתם הסכם בין צרפת לספרד, ומרוקו הפכה למדינת חסות צרפתית. הערים מילייה וסאוטה נותרו בשליטת ספרד שהחלה בשנת 1496.
יהודי מילייה רואים עצמם כצאצאי היהודים שגורשו מספרד, והקהילה כבר קיימת 150 שנה.
בראשית המאה התגוררו בעיר אלפי יהודים והתקיימו בה חיים יהודים מלאים, בתי כנסת פעילים, חינוך יהודי ופעילות תרבותית. עם השנים הלך והתמעט מספר חברי הקהילה.
הרב ימין ביתן, רב הקהילה מזה 30 שנה, מספר כי בעבר היתה קהילה יהודית גדולה אך הצעירים עזבו למקומות מבטיחים יותר: בעלי האמצעים עברו למדריד ולערים בדרום ספרד, אחרים עלו לישראל וחלק רב היגרו לדרום אמריקה.
לאורך כל השנים שמרה הקהילה על צביונה הצפון-אפריקאי ומנהגיה, וגם כיום כשבעיר נותרו רק 600 יהודים צביון זה עדין נשמר: יש בעיר גן ילדים ובית ספר יסודי יהודי, ולומדים בו 70 ילדים. כותב שורות אלו ביקר בבית הספר והתרשם מהמוטיבציה המלווה את צוות ההוראה. בנוסף יש פעילויות תרבותיות וחברתיות בלתי פורמליות לילדים ובמיוחד לקראת חגי ישראל. מעניין שדווקא האוכלוסייה הל- יהודית מתעניינת ביהדות ועבורה מקיימת העיריה פעילויות רבות להכרת היהדות ומסורתה.
בעיר יש שישה בתי כנסת פעילים, הגדול שבהם הוא בית הכנסת המרכזי "אור זרוע" שנוסד בשנת 1924 ובו מתפלל גם הרב ימין ביתן, רב הקהילה. ארבעה בתי כנסת קטנים פעילים יום-יום והאחרון, בית כנסת "שוקרון", שהוא הוותיק ביותר שנוסד בשנת 1987, נסגר לפני שנה וחצי מהעדר מתפללים.
בעבר היו בעיר מסעדות כשרות אך כיום פועלת רק קפיטריה כשרה אחת וכמובן ניתן לרכוש מוצרים בסופרמרקט המקומי.
העיר משמשת גם כקרש קפיצה למהגרים אפריקאים המנסים לעבור את גדר ההפרדה לאירופה, וכל מבקר בעיר נתקל בתופעה זו.
ראשי הקהילה היהודית במילייה מתמודדים שנים רבות עם הירידה המתמשכת במספר היהודים בקהילה. לתופעה זו השלכות רבות על החיים היהודיים בעיר והחשובה שבהם, החינוך היהודי וההמשכיות היהודית.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות.

אולי יעניין אתכם:

נגישות