שובה של קהילת קלן

מאת: הרב יחיאל וסרמן

ממסעות הצלב למלחמת העולם השנייה – יהודי העיר הרביעית בגודלה בגרמניה מרימים ראש מחדש


העיר קלן השוכנת על גדות נהר הריין היא הרביעית בגודלה בגרמניה, נוסדה בשנת 38 לספירה והיא אחת הערים העתיקות בגרמניה. מאחוריה אלפי שנות היסטוריה עשירות ומעניינות והיא ידועה גם בשם קולין או קולוניה.

האתר המתויר והחשוב בעיר הוא הקתדרלה של קלן, על שני צריחיה, שהפכה לסמל של העיר. בנייתה החלה במאה ה-13 ונמשכה כ-500 שנה (לא ברציפות) והוא כיום הקתדרלה הגדולה ביותר בצפון אירופה. בעיר יש שבעה גשרים החוצים את נהר הריין והמפורסם שבהם הוא גשר הוהנצולרן, שאותו חוצות מדי יום עשרות רכבות. גשר זה והאחרים מוסיפים נופך מיוחד לעיר.

הקהילה היהודית בקלן מאורגנת היטב והיא מונה כ-5,000 יהודים. מרביתם הגיעו מארצות חבר העמים בסוף המאה הקודמת והנותרים, שורשיהם בגרמניה ובעיר עצמה. לקהילה היהודית בקלן היסטוריה עשירה ומפוארת, שורשיה של הקהילה במאה השלישית כאשר הקיסר קונסטנטינוס הרשה ליהודים להיבחר למועצת העיר. בזמן מסע הצלב הראשון, סייעו התושבים המקומיים ליהודים ופרסו את חסותם על הקהילה באישורו של הארכיבישוף – אולם למרות זאת כאלף יהודים נרצחו. גם במסע הצלב השני, 150 שנה מאוחר יותר, ניצלו יהודי קלן בזכותו של הארכיבישוף, אשר העמיד לרשותם את המצודה שבה הסתתרו מפני הפורעים.

בשנת 1424 גורשו היהודים מהעיר והורשו לשוב אליה רק בסוף המאה ה-18. בשנים 1904-1911 נבחר תושב העיר דוד וולפסון לנשיא ההסתדרות הציונית העולמית, ומשרדיה באותה תקופה שכנו בקלן.

ערב מלחמת עולם השנייה מנתה הקהילה היהודית בקלן 25 אלף יהודים: היו בה חיים יהודים פעילים. מספר בתי כנסת, גימנסיה יהודית בה למדו מאות תלמידים וחיי תרבות יהודיים עשירים. רובם של היהודים נרצחו במהלך המלחמה, ובסיומה הניצולים שבו לעיר והקימו מחדש את הקהילה. כיום יש חיים יהודים בעיר 5,000 יהודים, מרביתם כמו בשאר ערי גרמניה, מהגרים מארצות חבר העמים.

בניין הקהילה נמצא לא הרחק ממרכז העיר, ובו שוכנים משרדי הקהילה ובית הכנסת המרכזי. בית הכנסת נהרס בליל הבדולח אך שוקם ושוחזר בשנת 1967 וכיום משמש בית הכנסת הראשי. תפילה במניין מתקיימת מדי יום, וכן בשבתות ובחגים, ובשנה האחרונה נבחר הרב יחיאל בריקנר לכהן כרב הקהילה. בעיר יש חיים יהודים פעילים, קיים חינוך יהודי, גן ילדים ובית ספר ובו לומדים כ-150 ילדים. כמו כן בימי ראשון מתקיימים שיעורים ליהדות ועברית. בבניין הקהילה יש מסעדה כשרה, המשרתת את הקהילה והאורחים.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

אולי יעניין אתכם:

בעין הלבנה

בעין הלבנה הדריך וכתב: יצחק אריאל | יזם והפיק: עמית אררט | צילומים: דר' זאב רוטקוף קריאות שמחה וצהלה וקפיצות למים הקרים בשעה 23:00 בלילה

קרא עוד »
נגישות