מעט המחזיק את המרובה

מאת: הרב יחיאל וסרמן

גלגולה של הקהילה היהודית בליסבון – מ-300 אלף ל-700 חברים

ליסבון היא בירת פורטוגל והעיר הגדולה שבה, והיא ממוקמת לחוף האוקיינוס האטלנטי. בעיר היפה אתרי תיירות רבים וכמובן גם היסטוריה יהודית, תרבות עשירה ומיליוני תיירים שפוקדים אותה כל שנה.
הקהילה היהודית בליסבון מונה כיום רק 700 חברים – על אף שבעבר היא הייתה קהילה גדולה ומפוארת.

כבר במאה ה-12 ידוע על יהודים שהתגוררו בליסבון וזכו ליחס מיוחד של המלך אלפונסו השלישי. בשנת 1449 נערכו פרעות ביהדות ליסבון. בעת גירוש ספרד בשנת 1492 התגוררו בפורטוגל כ-300 אלף יהודים מתוך מיליון תושבים, 70 אלף מגורשי ספרד הצטרפו אליהם והדבר הגדיל את שיעור האוכלוסייה היהודית בצורה משמעותית.

בשנת 1496 הוצא צו גירוש ליהודי פורטוגל, אך המלך מנואל הראשון, האמין ביכולותיהם ובכישרונותיהם של היהודים. הוא איפשר הישארותם בתנאי שיוטבלו לנצרות, והם הוגדרו כאנוסים.
האינקוויזיציה החלה לפעול בשנת 1536, אז החלו אנוסים רבים להגר למרוקו, סלוניקי, ברזיל, אמסטרדם והאימפריה העותומנית ושם הם חזרו לחיק היהדות. האינקוויזיציה הסתיימה בשנת 1821.

בסוף המאה הקודמת החלה ההגירה חזרה לפורטוגל מצפון מרוקו, טנג'יר וג'יברלטר ובשנת 1892 זכתה הקהילה היהודית להכרה רשמית. בעת מלחמת העולם השנייה הגיעו לפורטוגל פליטים רבים ובסיומה של המלחמה היו בה כאלף יהודים.
כיום עומדת הקהילה בסימן התחדשות. לפני שנתיים נבחר כנשיא הקהילה גבריאל שטיינהרט, יליד פורטוגל, שהתגורר בישראל שנים רבות, שירת בצה"ל ולמד משפטים באוניברסיטת בר-אילן, והוא מביא איתו רעיונות חדשים להתמודדות עם החיים היהודים בשנת 2018.

יש בעיר בית כנסת אחד, "שערי תקווה", שנבנה בשנת 1904 והוא שוכן במרכז העיר. בעבר היה גם בית כנסת אשכנזי- "אוהל יעקב", אך הוא נסגר. בית הכנסת "שערי תקווה" משרת את כלל יהודי העיר. הוא פעיל במשך כל ימות השבוע, יש בו ביקורי תיירים וביקורי תלמידי תיכון הבאים לשמוע על הדת והיהדות. בנוסף מתקיימים בו שיעורים בספרייה בקומה השנייה, אך תפילה במניין מתקיימת רק בשבתות ובחגים.
לאחרונה נבחר לעמוד בראש הקהילה הרב נתן פרס, יליד ברזיל שהגיע מאמסטרדם בה כיהן ברבנות בקהילה הפורטוגזית והקהילה הכללית.


חינוך יהודי יומי מסודר אין בעיר, אך מתקיימים שיעורים ביהדות לתלמידים בספריית בית הכנסת ובמועדון הנוער השוכן במבנה אחר. לקהילה תנועת נוער, "דור חדש", המקיימת פעילות קבועה וחברים בה כ-50 צעירים, המערך לשירותים רוחניים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית גם מספק חומרי לימוד בשפה הפורטוגזית. בנוסף קיימים גם שירותים דתיים, יש מקווה פעיל, קיימים שלושה בתי קברות בעיר אך רק אחד מהם פעיל והאחרים סגורים. ראוי לציין כי רוב חברי הקהילה אשר בעבר גרו במרכז העיר עברו להתגורר בפרברים השונים של העיר, וחלקם הגדול מתגורר בשכונת קשקיש, שם הקים הרב אליעזר רוזנפלד את בית חב"ד.

להשיג אוכל כשר זו בעיה, מכיוון שבעיר אין מסעדה או קפיטריה כשרה. מספר מוצרים כשרים ניתן להשיג בסופרמרקט המקומי. בביקורי האחרון בקהילה לפני כחודש סיפר לי נשיא הקהילה גבריאל שטיינהרט כי באמתחתו מספר רעיונות שיאפשרו אספקת מזון כשר וקבוע בליסבון לתושבי העיר ובייחוד לתיירים הרבים הפוקדים אותה. כיום יש אוכל כשר בקהילה בקידוש בשבת או באירועים מיוחדים.


הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית, וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות.

אולי יעניין אתכם:

שתולות מתחת לאף

שתולות מתחת לאף מאת: קרן חמיאל גיחה לכמה משתלות מומלצות למבקרים, בשבוע של ט"ו בשבט ובכל זמן אחר לכבוד ט"ו בשבט ומזג האוויר החורפי, בילוי

קרא עוד »

מתגלגלים אחרת

מתגלגלים אחרת מאת: קרן חמיאל ב"עידן אופן" שבקיבוץ רבדים משכילים לייצר מגוון חוויות לקהל רחב במיוחד     נפתח בגילוי נאות: מרוב הפעמים שכבר הייתי

קרא עוד »

הסודות של יסודות

הסודות של יסודות מאת: קרן חמיאל סיור חקלאי ושלל אטרקציות במושב השיתופי-חרדי "חוכמה גדולה היא עבודת האדמה." רבי אברהם אבן עזראלכבוד חודש שבט ממשיכים באווירה

קרא עוד »
נגישות