יש לנו כנפי רוח

העשור בו הרקיעה התיירות לשחקים חדשים הוא גם מסלול ההמראה לתיירות הישראלית. השמיים הם הגבול

העשור הזה החל בישראל עם מינוי שרי תחבורה ושרי תיירות קצת יותר מביני עניין, קצת יותר נועזים עם "ראש יצירתי ופתוח". ומסתבר שכאשר הראש פתוח, השמים נפתחים. וכשהשמים פתוחים, ברכה ושפע משפיעים על כולם.
מעטים בישראל קלטו בדור הקודם מה שקלטו רבים בעולם: התיירות מכניסה לכל מדינה את הרווחים הגבוהים ובעלי הערך המוסף ביותר, מיד אחרי רווחי ההיי-טק האדירים, אך לפני כל "הכנסה נטו" אחרת.
בעשור הנוכחי המריא עולם התיירות לשיאים שמעולם לא נצפו: אם בעבר החקלאים ויצרני המזון הוכתרו כמספר העובדים הגבוה בעולם, הרי שכעת מספר העובדים בתיירות אוחז בשיא המפרנסים יותר מכל תחום בעולמנו – כולל כמובן תעופה, שייט, מלונאות, מדריכי תיירות, עיתונות וספרות מקצועית, ירידים, כנסים, סוכני נסיעות ועוד.
אם בעבר נסעו ישראלים לחו"ל פעם בשלוש שנים, מאות אלפי ישראלים מתיירים כיום שלוש פעמים בשנה… בעשור הקודם נבנו בישראל חמישה בתי מלון, ובעשור הנוכחי "פישלנו" כשנבנו רק תריסר מלונות. כך הפסידה ישראל מיליונים. עשרות קבוצות לא הצליחו להשיג אשתקד מלון בישראל, הפנו לנו עורף ועברו לעקבה, עמאן ועוד.
אם בשיעורי ההיסטוריה למדנו בפליאה על "נדידת עמים" דרמטית שהתרחשה בעולם, עת נדדו כ-400 אלף אנשים בתוך אירופה, האירוע הזה הוגדר "היסטורי דרמטי, נדידת עמים" ומאות דוקטורטים נכתבו על "תופעה אנושית בלתי אפשרית". בעשור האחרון נודדים ומטיילים בקביעות על פני כדור הארץ למעלה ממיליארד אנשים העוזבים את ביתם לשבוע, שבועיים ואף לחודש-חודשיים ו"נודדים כציפורים" אל יעדים קסומים בעולם כולו. חלקם להבראה ולספא, חלקם "להחליף אווירה", מתוך סקרנות והתפעלות, חלקם חוקרים ולמדנים, מיליונים הם קניינים המתמחים במילוי מזוודות ומאות מיליונים בלי ספק, נפעמים מהבריאה ושואפים להתחזק מפלאי הבורא ומהתבונה שחלק מחוכמתו לברואי עולמו. מאות מיליונים מברכים בטיולים "מה רבו מעשיך ד'" בעומדם מול קרחונים מופלאים, גורדי שחקים מדהימים או צועקים למראה מפלים אדירים: "מקולות מים רבים…".
מסתבר שאנו זוכים בנדודים המהנים והמבריאים הללו "לכתוב היסטוריה" אנושית חדשה. האנושות לא קוראת לזה עוד "נדידת עמים", אלא פשוט כיף שאינו עוד "אירוע דרמטי" אלא תרבות חיים חדשה ומשכילה. תרבות חיים שאיננה רק מרתקת ומבריאה אלא מקיימת גם עצה של חכמים: "לכו והתפרנסו זה מזה". כיום אין עוד ספק: העולם בדור הבא יראה עולם יפה, משכיל ומפותח יותר.
בתיירות הישראלית , נשברו כמעט כל השיאים.
בתחומי התיירות והמלונאות בישראל, מתרחשת כעת מהפכה דרמטית. העולם מגדיר את ישראל כ"פלא עולמי" ו"פנינת תיירות מרגשת".
מספר המלונות בישראל, צר כיום מלהכיל את מיליוני התיירים והישראלים המצטרפים כל שנה למסע המרתק הזה. בתל אביב לדוגמא החלו לאשר, מעט באיחור, הסבת בניינים ישנים, לשיפוץ והפיכתם למלונות תוך הוספת קומות רבים. מספר המלונות שאושרו לאחרונה לבנייה בירושלים ובשפלה גם הוא חסר תקדים ומספר הדירות שבעלי דירות משכירים לתיירים במסגרות כמו "אר.בי.אן בי" ואחרים, ספק אם יצליחו לתת מענה לארבעה מיליוני התיירים ויותר, המתכננים לבוא ולהתפעל מ"הפלא הישראלי" כבר בשנה הקרובה.
סוכני נסיעות מהגדולים בעולם – מארה"ב, מאירופה, מהודו, מקוריאה ומסין, פוקדים כעת את ישראל וחותמים הסכמים עם כל המלונות והקיבוצים שהתמחו בהארחה. "רק לא להיתקע עם מאות קבוצות ללא מענה בשנים הקרובות…" אם בעבר נרשמו תריסר מדינות ליריד התיירות בישראל, יריד שהשתרע על פני 2000 מ"ר, ספרנו לפני כחודשיים נציגים מ-42 חברות ומדינות שהציגו וחתמו הסכמים ביריד הגדול ביותר במזרח התיכון, שהשתרע הפעם על פני 20.000 מ"ר!
וכאשר "השמיים פתוחים", נפתחו בעשור האחרון, עשרות נתיבי תעופה מארצות שלא חלמנו ש"יעמדו בתור" ויבקשו לפתוח לטוס בקביעות יומיומית כמעט,לארצנו הקטנה. די אם נזכיר את חברות הענק, מרוסיה מסין, דרום קוריאה , הממלכה ההודית, ועוד תריסר חברות גדולות הטסות ישירות אל "מעצמת התיירות", ישראל.
בתיירות היוצאת מישראל, מיותר לציין שמרחבי "נתב"ג 2000" המורחבים והמשוכללים, צרים כבר מלהכיל את העומס ואולי הנמל ע"ש אילן רמון ז"ל ב"עובדה", והטרמינל הישן בלוד, יצליחו "למשוך למעלה" עוד שנים טובות. חודשים רבים בשנה, שדות אלו נסתמים.
התפתחות דרמטית נוספה ל"עשור התיירות הגואה" בדמות קווי תעופה חדשים מעל ומעבר לערב הסעודית. אם להודות על האמת, שום מומחה ישראלית לתיירות לא צפה התפתחות דרמטית שכזו. זוהי בשורה וחגיגה שעתידה להזניק את התיירות מישראל ואליה, זינוק שעוצמתו מי ישורנו. עד היום רק החברה ההודית "אייר אינדיה" זכתה להתבשם מטיסות מקוצרות ורווחיות מאד לישראל. אך כבר כעת עומדות בתור חברות נוספות מסין, סינגפור, פיליפינים ואחרות אשר זמן הטיסה התקצר להן, מי פילל ומי מילל אל מתחת למשך הטיסה שהתרגלנו לטוס ללונדון.
כיום לא קשה גם להניח שאותו "שליח סודי" של ראש הממשלה שהצליח לסכם עסקת סנונית זו עבור הודו, סיכם עם שליטי סעודיה החדשים גם עסקת "הודו לה' כי טוב" עבור חברות התעופה של ישראל.
זו רק שאלה של זמן קצר ונמריא "אל על", לסינגפור למנילה ולמזרח בחמש שעות או פחות. כך "המזרח הרחוק" על נפלאותיו הופך לנגד עינינו, ל"מזרח הקרוב". בימים אלו, לפני ה"סדר" ואחריו, הולך ונקבע בישראל "סדר עולמי" חדש, סדר של עולם תיירותי משודרג שיזכיר לנו את תיירות העשור הקודם, כתיירות הדומה יותר ל"יציאת מצרים", לעומת החרות, לטוס ולזמר: "בן אדם, עלה למעלה עלה… יש לך כנפי רוח" – לטוס בפחות גבולות והגבלות, חופשי ומאושר.

הכותב הוא מבכירי מדריכי הטיולים בארץ ומוביל טיולים לנופש הדתי בארבע מחמשת יבשות העולם, כולל הקוטב הצפוני והדרומי.

אולי יעניין אתכם:

שא נא עיניך

שא נא עיניך מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל גבעת ארטיס שבבית אל ממוקמת במקום שהוגדר בתנ"ך "שער השמיים" – אך היא בהחלט מציעה תצפית נפלאה

קרא עוד »

מדבר, לא מה שחשבתם

מדבר, לא מה שחשבתם מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מחולות צבעוניים לגבי מים רוחשים בגבי ימין ועין ירקעם קְצָת דָּרוֹמָה לִבְאֵר-שֶׁבַערוּחַ בַּמִּדְבָּר נוֹשֶׁבֶת,שְׁבִיל לָעֲרָבָה יָרַד.

קרא עוד »
נגישות