הסל המלא של סלוניקי

גלגוליה המרתקים של הקהילה היהודית בעיר, מימי השלטון העותמני ועד היום

סלוניקי היא העיר הגדולה בצפון יוון ועיר נמל חשובה. היא נוסדה במאה ה-3 לפני הספירה על ידי מלך מקדוניה. החל מהמאה ה-15 היתה תחת שלטון עותומני עד שנת 1912, עת נכבשה על ידי יוון וסופחה לשטחה.

בעיר אתרי תיירות רבים. הבולט שבהם הוא המגדל הלבן שנבנה במאה ה-15, אשר שימש חלק ממערך ההגנה על העיר והפך בזמן השלטון העותומני לבית כלא בו הוצאו רבים להורג. כך גם שוק מודיאנו שבנה היהודי שאול מודיאנו בתחילת המאה ומספר כנסיות מפורסמות.

ראשוני היהודים התיישבו בסלוניקי בתקופה ההלניסטית, אולם עד המאה ה-15 מספר היהודים בה היה מועט. אחרי גירוש היהודים מספרד, חלק גדול מהם מצא מקלט בטוח בעיר שהייתה תחת השלטון עותומני. הם הביאו ידע, תרבות, ספרות רבנית ודרשנית. העיר השרתה אקלים של סובלנות ויציבות כלכלית והיא זכתה לתואר "עיר ואם בישראל". בתקופת תור הזהב שלה במאות ה-16 וה-17 היו בה 32 קהילות, כל אחת ובית הכנסת שלה, לכל אחד מהם רב משלו עם המסורת והמנהגים המיוחדים. בתי כנסת אלו נשאו את שם מקום מוצאם של חברי הקהילות בספרד, פורטוגל ואיטליה.

מאוחר יותר היגרו אליה גם יהודים מפולין וממדינות מזרח אירופה. בתקופה מסוימת היהודים היו מחצית מאוכלוסיית העיר והשפעתם על חיי המסחר היתה עצומה, והנמל והמסחר שבתו ממלאכה בשבתות. במאה ה-20 החלה שקיעתה של הקהילה היהודית בסלוניקי: המלחמות, המרידות והאפשרויות החדשות באירופה ובאמריקה גרמה ליהודים רבים לעזוב. בשנת 1912 סופחה סלוניקי ליוון וזה דרש מהיהודים להתאים עצמם לאורח החיים ולתרבות היוונית אחרי מאות שנים של שלטון עותומני.

בשנת 1917 פרצה שריפה במרכז העיר ורוב השכונות היהודיות נהרסו. עשרות בתי כנסת, מוסדות צדקה, כתבי יד וספרויות נשרפו ו-50 אלף איש נותרו ללא קורת גג, זו היתה מכה קשה שממנה הקהילה היהודית לא התאוששה. בין מלחמות העולם עלו כעשרים אלף מיהודי סלוניקי לישראל, הם הקימו את שכונת פלורנטין והיו שותפים לבניית נמל תל אביב. אחרים היגרו לצרפת, לאיטליה, לאמריקה הצפונית והדרומית.

ערב מלחמת העולם השניה מנתה הקהילה היהודית 50 אלף יהודים. בשנת 1941 אסרו הנאצים על כניסת היהודים לבית קפה, בתי אוכל, הפקיעו את בית החולים היהודי.שנה מאוחר יותר נצטוו כל הגברים להתכנס בכיכר העיר והעסקים היהודים מוחרמים. בפברואר 1943 אולצו היהודים להתגורר בגטו ולענוד את הטלאי הצהוב, וחודש מאוחר יותר יצאה הרכבת הראשונה למחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, ובעקבותיה עוד 18 רכבות. במשך חצי שנה הועברו כל יהודי העיר לאושוויץ-בירקנאו, שם נספו. מספר מועט של יהודי ם הצליח להימלט להרים בעזרתם של חסידי אומות העולם. בתום המלחמה שבו הניצולים ממחנות ההשמדה ואלו שנמלטו להרים, שיקמו את הריסות הקהילה והקימו אותה מחדש.

כל ההיסטוריה העשירה של הקהילה היהודית בסלוניקי מונצחת ושמורה במוזיאון היהודי, השוכן באחד הבניינים במרכז העיר שהיה בבעלות יהודית וששרד את השריפה בשנת 1917. ביקור בו הוא חוויה מרגשת וחשובה המעניקה תמונה כוללת של החיים הדתיים שהיו בעיר, יצירות חשובות שנדפסו בה. אולם מוצגים מיוחד מתייחס לשואת יהודי סלוניקי בזמן מלחמת העולם השניה וקיים בו גם מרכז
למחקר ולימוד בעזרת ציוד אור קולי. כותב שורות אלו נכח בעת פעילות של אחת מכיתות בית הספר היהודי שבאו ללמוד על תולדות הקהילה ומפעליה.

במרכז העיר, מול הנמל, יש אנדרטה להנצחת 50 אלף יהודי סלוניקי שנספו בשואה.

כיום חיים בסלוניקי 1,200 יהודים. הקהילה היהודית מאורגנת וקיימת פעילות תרבותית ענפה. קיימים בעיר שני בתי כנסת פעילים. האחד, "יד לזיכרון", בו מתקיימת תפילה במניין מדי יום בוקר וערב וגם בשבתות. בחגים ובימים הנוראים התפילה מתקיימת בבית הכנסת הגדול, מונסטור, היחיד ששרד את השואה – שנבנה על ידי יהודים מהעיר ביטולה (מונסטור) ביוגוסלביה, סמוך לגבול יוון, בשנת 1925. במלחמת העולם הוא שימש כמחסן של הצלב האדום ולכן לא נפגע.

כרב הקהילה מכהן מזה כשבע שנים הרב ישראל אהרון, צעיר חניך ישיבות בישראל, שהוא גם שוחט מוסמך. יש גן ילדים ובית ספר יהודי ובהם מאה תלמידים, בנסיבות הקיימות לא כולם מוגדרים יהודים מבחינה הלכתית. בעיר מסעדה כשרה אחת השוכנת במלון אסטוריה במרכז העיר ומופעלת על יד חב"ד. אין חנויות ייעודיות לממכר מוצרים כשרים, אך בסופרמרקט העירוניים ניתן לרכוש מספר מוצרים כאלה.


הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

חייל ומשורר

חייל ומשורר

חייל ומשורר טיול קצר בשישי / שבתאי שירן, מורשת הגליל חַיָּלִים אַלְמוֹנִים הִנְנוּ, בְּלִי מַדִּים, וּסְבִיבֵנוּ אֵימָה וְצַלְמָוֶת. בגיל 18, בשנת 1925, עלה אברהם שטרן

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

לילה אחד בתמוז

פעם אחת בשנה זה קורה: ליל ירח מלא בעמק המעיינות מציע שלל פעילויות קיץ ממגוון רחב לכל המשפחה. זה מה שמחכה לכם השנה בפעם הרביעית,

קרא עוד »
נגישות