דרך חיים ודרך בורמה

המסע לאיתור קברו של החייל היהודי הסתיים בלידתם של חיים חדשים

רבבות יהודים בצבאות בנות הברית ובפרטיזנים לחמו בנאצים ובשותפיהם. חלקם השמידו חלקים ממערך הלוחמה הנאצית. לחימתם של רבים מעולם לא נודעה, כמו גם מקום קבורתם –
כזה היה גורלו של חיים שטרנהיים, צעיר יהודי שברח מגרמניה לאנגליה, התגייס לצבא הבריטי והפליא מכותיו בנאצים, ביפנים ושותפיהם.
סתיו שנת 2010, מתקשרת אלי רוחמה שטרנהיים, מורה מקסימה מקבוצת יבנה. רוחמה "חרשה" כבר בהדרכתי ארבע יבשות. הפעם אני מייחל שתצטרף ליבשת החמישית: אנטארקטיקה.
טיול עם מדענים וגם "מצעד מיליון הפינגווינים הקיסריים".
אבל רוחמה מצליחה לשתק אותי: "הפעם אני מבקשת דוקא 'מצעד החיים' במזרח הרחוק", היא
לוחשת ומוסיפה: 'אני והמשפחה בטוחים שתוכל לעזור לנו לגלות את הקבר של בן משפחתנו, טייס בצבא הבריטי, בשם חיים שטרנהיים. הוא נפל בקרבות מול הנאצים והיפנים וכנראה נקבר באחת המדינות שבטיול הבא שלך. אם נצליח למצוא את קברו ולומר שם קדיש, זו תהא עבורנו התגשמות משאלת חיים" –
שותקתי לרגע.
הטיול הבא שלי למזרח הרחוק הפך בזה הרגע מטיול של תרבויות ונופים לשליחות.
בשובנו מפלאי הבורא בקוטב הדרומי, המתינו כבר תשובות מלונדון:
"חיים שטרנהיים, טייס יהודי, בצבא הוד מלכותו, נושא אות הצטיינות על מעשי גבורה עילאיים,
קבור בבורמה".
סיעתא דשמיא – מקום קבורתו נודע!!!
הלב הולם בחוזקה והמלאכה עדיין מרובה..
האם חיים קבור בבית הקברות הצבאי ביאנגון או בעיר מאנדאליי, הרחוקה והקשה להשגה? כבכיר בטייסת שהשמידה משחתות מגרמניה בדרכן ליפן, סביר יותר שהוא קבור במאנדאליי, אך עדיין רב הנסתר.
החלטתי, לא אמסור בינתיים מידע למשפחה. לא נרסק ציפיות שמא לא נפצח את כל החידות.
כעת נגביר הילוך.
דוהרים בדרך בורמה.
פניתי שוב למשרד ההגנה הבריטי והפעם נעניתי מהר יותר: בידי הטלפון של הקשיש המופקד שנות דור על בית העלמין הצבאי שם. "הטייס חיים שטרנהיים קבור במאנדאליי", הוא משיב לי, אתמול לבקשתך ניקינו סביבות הקבר"..
את התרגשות המשפחה, לשמע החדשות קשה לתאר. כעת, בנוסף לרוחמה נרשמים לטיול השליחות ול"מסע החיים" גם האחות והגיס, זהבה ואבנר חנוך מירושלים.

הקבוצה נחתה בבורמה וכאן למדנו מהקהילה היהודית, משפחת סולומון, עד כמה "ישראל ערבים זה לזה" ומתגייסים בחרדת קודש לסייע. הבשורה שלהם: "אכן מצאנו הבקר את שמו של הטייס רב סרן חיים שטרנהיים על מצבה ישנה ודהוייה בבית העלמין הצבאי במאנדאליי", מעוררת במטיילים התרגשות עד בכי.

המידע המרגש נחשף ומוגש לכולנו "על מגש של כסף".
ליתר זהירות, אני טס בערב אל "הקשיש הטוב" ממאנדליי שמקבל אותי במאור פנים בשעת לילה בבית הקברות, פנס בידו ואנו מהלכים בין מאות מצבות בצורת צלב נוצרי.
חרד ונרגש, אני תוהה: האם נקיים אזכרה ליהודי שנטמן תחת צלב?!

לשמחתי הרבה ניגלו לפני לפתע מעט קברים שמעליהם מתנוסס "מגן דויד". ברכי רעדו ודמעות בעיני.
חזרתי למלון, לאחר חצות, מאושר מהתגלית וחידוש המצבות היהודיות. בתום תפילת שחרית יכולתי להכריז: "חברים יקרים, אנו נוסעים לפסגת השליחות שלנו"!

עין לא נשארה יבשה כאשר ל"ב מטיילים מישראל ניצבו מול הקבר והמצבה. הקדיש וטקס יזכור הרטיטו את כל הלבבות. הזכרנו כמובן שמות הלוחמים היהודים שנקברו בסמוך. הבכיות בשילוב הדמעות, הגיעו למרום ממנו הופל מטוסו של חיים.
שניים מחברי הקבוצה, קצינים לשעבר בצבא ההגנה לישראל, הצדיעו לחיים וללוחמים האחרים כפי שמגיע להם ולטייס, קצין יהודי, בהוקרה ובהערכה עמוקה.
בשלב הזה, גם העיניים של המלווים הבורמזים לא נותרו יבשות… "מעולם לא התקיים כאן טקס מופלא כזה, מעולם לא הגיעה משלחת מארץ אחרת לכאן", אמרו נרגשים.
בצאתנו מבית העלמין שותקים ונרגשים אמרו בני המשפחה: "יחד עם חיים הטייס שלנו, חשנו היום שפשוט המראנו למרומים".
עוד אנו נרגשים ציפתה לנו הפתעה נוספת שהיכתה והרעידה בעוצמה כל אחד מאתנו: רוחמה ואחותה זהבה התקשרו לבני המשפחה בקבוצת יבנה לספר על התגלית והטקס והן צועקות לפתע ומספרות לקבוצה: "עברנו בטלפון כעת צמרמורת מסוג אחר. בני המשפחה בקבוצת יבנה דיווחו לנו שהבוקר, לפני שעה, הסתיים במשק טקס ברית מילה לצאצא שנוסף לאחרונה למשפחה, ובלי שידעו שם שגילינו את הקבר – ויקרא שמו של הנימול בישראל: חיים שטרנהיים".

הכותב הוא מוותיקי המדריכים הדתיים ומייסד חברת הטיולים שי בר אילן, חברה גיאוגרפית דתית.

אולי יעניין אתכם:

היופי של אתונה

היופי של אתונה מאת: הרב יחיאל וסרמן "החיים מתנהלים על מי מנוחות", אומר חבר הקהילה בבירה היוונית ומוסיף – "יש לנו חיי קהילה יפים" בית

קרא עוד »

יאסו, קהילה

יאסו, קהילה מאת: הרב יחיאל וסרמן קהילת יהודי סלוניקי חוגגת עבר מפואר – לצד אתגרי התקופות סלוניקי היא העיר הגדולה בצפון יוון ועיר נמל חשובה.

קרא עוד »

פדובה: מהרמח"ל ועד היום

פדובה: מהרמח"ל ועד היום מאת: מאת: הרב יחיאל וסרמן עם 80% נישואי תערובת, קשה להיות אופטימי בנוגע להמשך קיומה של הקהילה היהודית בעיר האיטלקית בעיר

קרא עוד »
נגישות