קיימו וקיבלו

מאת: שאול מייזליש

משלוח המנות שהתגלגל מיד ליד במחנה הריכוז דכאו


היה זה ביום פורים הראשון לאחר מלחמת העולם השנייה. שמעון, שהיה קודם המלחמה השמש בית הכנסת העתיק של פראג, האלט-נוי שול, סיפר על פלא החוויה שאירעה לו בפורים הקודם של שנת תש"ה במחנה הריכוז דכאו.
היה זה כבר בשלהי המלחמה, הנאצים הבינו שימיהם ספורים כשליטים וכי בקרוב מאוד בעלות הברית יגיעו גם לדכאו.
מפקדי המחנה האימתני ואנשי האס.אס. שבו רצו לקנות לעצמם נקודות זכות, אשר על כן אישרו לראשונה משלוח של "הצלב האדום" והתירו את חלוקתו לאסירי המחנה המעונים והמושפלים. אבל החבילות כללו, בין היתר, קופסאות שימורים של בשר טרף. עם זאת, במצב בו גוועו יום-יום מאות אסירים מרעב ואפיסת כוחות, היה ברור שיש כאן פיקוח נפש ולא היה כל ספק ופקפוק באשר להיתר אכילת הטריפה.
הנה שמעון, שקיבל את קופסת השימורים, נזכר שיום פורים הוא ונפשו חצויה, לאכול מן הבשר או לא. על אף תשישותו הרבה, נפלה לבסוף בליבו החלטה לקיים מצוות "משלוח מנות" איש לרעהו ובמה יקיימה? הוא יעביר את הקופסה הזו לאחד היהודים החלשים והנדכאים של מחנה דכאו וכך יציל נפש, גם באמצעות הבשר הטרף.
מה קרה עם קופסת הבשר הזו? שמעון לא יכול היה לשכוח וסיפר על כך מתוך דמעות. האסיר שהיה כמעט מוזלמן שקיבל ממנו את הקופסה, החליט גם הוא שהוא לא פותח אותה. כמו ששמעון עשה, הוא העביר אותה הלאה, כמשלוח מנות לשכן שלו מזה הרעב. וראה פלא, גם השלישי סירב לאכול והמשיך את מסלול משלוח המנות לרביעי ולחמישי.
שמעון ראה בכך מעשה גבורה נפשי שאין למעלה ממנו.
באותו יום פורים נדדה קופסת הבשר, אותו אוצר יקר מפז, מיד ליד. אף אחד מן היהודים לא רצה לערב את שמחת הפורים באכילה של בשר הפיגולים.
כך נשארה בסופו של דבר הקופסה סגורה, למרות שעברה כמשלוח מנות בין כל האסירים.
שמעון הסביר: "עכשיו אני מבין את מאמרם של חז"ל 'קיימו וקיבלו'".
שמעון מחה דמעה, אבל באותה נשימה הוסיף גם חיוך גדול שלימד את הנוכחים מהי שמחת פורים אמיתית.
"ביום פורים זה נתגלה בדכאו חוסן האמונה ועוז מסירות הנפש של היהודים, גם קיימו מצוות משלוח מנות וגם סרבו לאכול את תוכנו".

אולי יעניין אתכם:

שתולות מתחת לאף

שתולות מתחת לאף מאת: קרן חמיאל גיחה לכמה משתלות מומלצות למבקרים, בשבוע של ט"ו בשבט ובכל זמן אחר לכבוד ט"ו בשבט ומזג האוויר החורפי, בילוי

קרא עוד »

אלף שמשות זוהרות

אלף שמשות זוהרות מאת: חרות לוביץ', בי"ס שדה עפרה אי אפשר לצלוח סתיו ישראלי בלי לבקר את הפרחים המבשרים טוב בצהוב. טיול חלמוניות לנחל שילה,

קרא עוד »
נגישות