מיכאל שלנו

מאת: שאול מייזליש

סיפור גבורתו של מיכאל אשבל, לוחם האצ"ל שעלה עלי בריקדות

אחד הסיפורים שידועים פחות במסכת תולדות אצ”ל, הוא סיפור לכידתם של מיכאל אשבל ויוסף שמחון, שהיו בקרב 30 לוחמי אצ”ל שהתחזו לחיילים יהודים הבאים לקבל תעודת שחרור מהצבא והגיעו במשאית אל השער המערבי של מחנה סרפנד, היום צריפין. סרפנד היה מחנה האימונים המרכזי של הצבא הבריטי במזרח התיכון. מיד כשעברו את השער החליפו לכומתות אדומות של ה”כלניות” ובחזות זו פנו למחסנים והטעינו ארגזי נשק ותחמושת. לפתע נחשף אחד מן הלוחמים, הבריטים השמיעו קול אזעקה ועשרות חיילים בריטים נזעקו לקרב מול גונבי הנשק.
הלוחמים הצליחו להימלט ולהביא את תגבורת התחמושת והכלים למחסני הארגון. אבל חמישה מהם נפצעו במהלך הקרב, שניים הוכנסו למונית לטיפול רפואי בתל אביב, אולם הבריטים ששמעו על הקרב בסרפנד חסמו את הרכבים וחשפו אותם יחד עם שתי חובשות שליוו אותם.
אלה נשלחו לכלא הנשים בבית לחם והלוחמים, אשבל ושמחון, נותחו באותו לילה והועברו לבית החולים בירושלים, שם עברו עינויי תופת שלא עזרו להם להימלט מגזר דין המוות בתלייה שגזר עליהם בית הדין הצבאי הבריטי.
אשבל כתב מן הכלאף “אף על פי שאיני יכול לענוד את סמל האצ”ל על חולצתי האדומה, חולצה של נידון למוות, אני מרגיש שמילאתי את שבועתי במלואה. אם מותי יכול לשמש רקע לאחדות לוחמת של הישוב, אני מוותר על חנינה שעלולה להינתן לי, כי מי כמוני יודע איזה כוח זה כשהישוב כולו לוחם ביחד”. מי שביקר אותם היה הרב אריה לוין, הצדיק הירושלמי ורב האסירים. הוא הצליח להוציא את השיר שכתב אשבל, “עלי בריקדות ניפגש”, לפי המנגינה של שיר פרטיזני ידוע.
מפקד הארגון, מנחם בגין, שהסתווה באותם ימים לרב ססובר ואף גר בדירת המשפחה, החליט שאסור לו לוותר על השניים ושיש להצילם מאימת הגרדום. חוליה מיוחדת פרצה למלון הירקון בתל אביב בו התגוררו קצינים בריטים ועצרה מיד חמישה קצינים בהם שני טייסים. “אם תוציאו לפועל את גזר הדין של אשבל ושמחון – נוציא להורג את הקצינים שבידינו”, הועבר המסר לבריטים.
האיום על החמישה עבד: הפרלמנט הבריטי מתכנס בלונדון ומחליט בו ביום להמיר את גזר דין המוות במאסר עולם ואשבל ושמחון מועברים לכלא עכו לרצות את עונשם.
מנחם בגין נושם לרווחה, לפחות הוריד מעמוד התלייה שניים מטובי אנשיו, אבל בכך לא מסתיים הסיפור. ההחלטה של צמרת האצ”ל לשחרר את אנשיהם מתוך כלא עכו מבשילה וקורמת עור וגידים אחרי תקופה ארוכה של מעקבים, הכנסת חומר נפץ אל תוך בית הכלא ופיזורו בין תאי הלוחמים האסורים, קבלת מידע פנימי על הסדרים של השמירה והאבטחה בכלא. אשבל הופך ל
אחד המנהיגים במקום והוא אף מאתר צינורות מידע שניתן בעדם להעביר אינפורמציה החוצה אל מפקדיו.
בי”ד אייר תש”ז 4.5.47, בדיוק לפני 71 שנה, פרצו הלוחמים הנועזים של האצ”ל אל תוך הכלא, פתחו את שעריו לבריחה של חבריהם. בנדיבות לבם איפשרו גם לאסירים הערביים שהיו בין החומות לצאת ולנוס על נפשם תוך כדי הקרב.
מייק אשבל היה בין הבורחים, אך הסוהרים הבריטים שהתעשתו הצליחו להשיב אש, פצעו אותו קשה והחזירו אותו אל הכלא. דמו נשפך כמים, אבל הבריטים מנעו באכזריותם כל עזרה רפואית ממנו ולבסוף הוציא נשמתו. הוא הובא לקבורה בבית העלמין של המושב שבי ציון שנמצא בין עכו לנהריה.
“עלי בריקדות” נשאר אחד השירים הפופולריים של הארגון ורבים גם ראו בו את המנונם של הלוחמים ששרו אותו בדרכם לפעולות הנועזות שלהם כנגד הבריטים, עד שסילקו אותם לגמרי מן הארץ:

הַיּוֹם שָׂרָה הַקְּטַנָּה
נִפָּרֵד בְּצֵאתִי לַמִּלְחָמָה
אֶת הַמְּדִינָה לְכוֹנֵן
מִשְּׁתֵי גְּדוֹת הַיַּרְדֵּן

גִּזְזִי צַמָּתֵךְ
וְחִגְרִי אֶת חֲגוֹרָתֵךְ
חַבְּקִינִי קְחִי מִקְלָע
וְאִתִּי לַשּׁוּרָה!

עֲלֵי בָּרִיקָדוֹת נִפָּגֵשׁ, נִפְגָּשׁ!
עֲלֵי בָּרִיקָדוֹת חֵרוּת נִשָּׂא בְּדָם וָאֵשׁ
רוֹבֶה אֶל רוֹבֶה, קָנֶה יַצְדִיעַ
כַּדּוּר אֶל כַּדּוּר יָרִיעַ
עֲלֵי בָּרִיקָדוֹת, עֲלֵי בָּרִיקָדוֹת נִפָּגֵשׁ!

וְאִם בִּתְלִיָּה
אֶמְסֹר אֶת חַיַּי לָאֻמָּה,
אַל נָא תִּבְכִּי
כָּךְ נִגְזַר גּוֹרָלִי

מְחִי דִּמְעָתֵךְ,
לַחֲצִי הַמִּקְלָע אֶל לִבֵּךְ
בַּחֲרִי לָךְ שֵׁנִי
מֵאַנְשֵׁי גֻּנְדָּתִי

עֲלֵי בָּרִיקָדוֹת…

אולי יעניין אתכם:

ניגונים וקדושה בצפת

ניגונים וקדושה בצפת | טיול בשבוע / כתב וצילם: קובי פינקלר ניגונים וקדושה בצפת אווירה, ריחות, סגולות והרבה קדושה יש בצפת, אחת מארבע ערי הקודש.

קרא עוד »

אל הגולן, אל הדובדבן

אל הגולן, אל הדובדבן תמונה אחת שווה / יואב ערמוני ראשית האביב, הקורונה בסביבה אבל כבר לא ממש מורגשת והימים ימי קטיף דובדבנים בגולן. זה

קרא עוד »

בין שפן להרדוף

בין שבין שפן להרדוף בהובלת זאב שפירא, טיולי יום שישי בהר חברון / הדרכה: ד”ר חזי הורן ונועם שפירא / כתיבה וצילום – ירון בוצר כרמל ישנם

קרא עוד »
נגישות