למי קראתם שמנמנים?

דיירי הספארי החדשים, הפסמונים, נוטים אולי לחלות בסוכרת – אבל הם דווקא קטנטנים ומרובי כישרונות

מהרגע שהוחלט לבנות לשועלי הפנק חצר חדשה הוחלט גם שליד אותה חצר תיבנה חצרונת, די קטנטונת – כיאה לפסמונים שעתידים להימצא בה.
כל האזור הזה יהפוך בעוד כמה שנים לאזור הארצישראלי של הספארי. הספארי משנה את פניו בעשרו האחרון ובעלי החיים דרים בו על פי אזורי המחיה הטבעיים שלהם, כך גם עתיד להיראות האזור הזה. ושועלי הפנק והפסמונים כה מתאימים, כיוון שהם רגילים לאזורים מדבריים. הדיירים החדשים הסתבר הם קטנטנים ומתוקים ומאוד פרוותיים – זה הזמן להכיר את הפסמונים!
הפסמון הוא מכרסם ישראלי שחי בנגב ובמדבר יהודה ושלא כמו רוב המכרסמים, הוא דווקא פעיל יום. לרוב קשה לראות בנגב מכרסמים בטיולי היום, כיון שהם מתחפרים במחילותיהם וממתינים לשעות הקרירות יותר של הלילה כדי לצאת לחפש מזון. אבל הפסמונים נוהגים אחרת; כמובן שביום חם באופן קיצוני הם יעדיפו להישאר במחילה וליהנות ממזון שאגרו בימים חמים פחות.
את המחילות כורה הפסמון מתחת לשיחי המלוח אשר מהווים את המזון העיקרי שלו. כשהוא רעב כל שנותר לו הוא פשוט לגזום את ענף של מלוח באמצעות שיניו ולגרור אותו למחילה.
כדי להתמודד עם ריכוזים כה גבוהים של מלחים המצויים במזונם, הפסמונים פיתחו כליות מתוחכמות ויעילות במיוחד שמסוגלות להיפטר מכמויות המלח הגדולות ולרכז שתן עד פי 4 לערך מכליית האדם. במשתלת הספארי כבר מיהרו לשתול שיחים רבים של מלוח כדי שהמטפלים יוכלו לספק לחמודים מזון טרי מדי יום.
קצת מעליב הוא דווקא שמו הלועזי של הפסמון – Fat sand rat – “חולדת חול שמנה”. השם הלא מאוד מחמיא הזה ניתן להם בשל הנטייה שלהם לחלות בסוכרת. זה קרה כאשר גידלו אותם בשבייה והאכילו אותם בכופתאות מיוחדות למכרסמים.
לספארי הגיעו שמונה פסמונים מגן החיות של חיפה. כמו בטבע, גם כאן בספארי הם מיהרו לבנות מערכת מחילות מדהימה. אין ספק שהם פשוט מעצבי פנים מצוינים ויש להם יכולת לייצר מחילות פונקציונליות ומדוגמות.
כך, לדוגמה, הם יודעים לייחד מחילה אחת למזון, מחילה לגורים לאחר ההמלטה, סוויטות מתאימות לשינה ואפילו מחילה מיוחדת לצרכים שלהם, כלומר ממש מחילת בית שימוש. כך הם מנהלים את כל נפתולי המחילות ושומרים על אורח חיים מסודר, נקי, בריא וסניטרי.
על אף החיבה למזון מלוח, הם לא זקוקים כמעט למים, אבל אסור לתת להם לאכול דבר פרט לשיחי המלוח שכן כאמור הם מיד מפתחים סוכרת ומתים.
בינתיים נראה שהם מאוד מרוצים כאן אצלנו בספארי. ליד שועלי הפנק הם בכלל מרגישים בבית, כי כולם מגיעים מאותו אזור ומאקלים דומה. מי שיגיע לבקר בספארי ויבקר את שועלי הפנק בחצרם החדשה כדאי שלא יפסח על הקטנים החמודים שבוודאי גם יתחילו להתרבות ממש בקרוב, כי הריון של פסמונית נמשך פחות מחודש אחד.
קטנים-קטנים, אבל ממש לא כדאי לפספסמון אותם…

אולי יעניין אתכם:

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ”כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

מה אסור לפספס בפריז

אל תפספסו בפריז מאת: עדי.א מפארק יצחק רבין לנקודה היהודית בלובר. נקודות חן בבירה הצרפתית תיירותמרכז פומפידו הוא אחד המבנים הייחודיים ויוצאי הדופן בנוף של

קרא עוד »

טיפ טיפה מזל

טיפ-טיפה מזל יוצאים חמשוש מאת: איתי וגשל טיפים קטנים ונקודות שוות שכדאי להכיר לקראת עונת הטיולים הגדולה פינת חמד חבויה בשטח המושבה מגדל. בריכה גדולה

קרא עוד »
נגישות