להציל את חיות הבר

סדרה חדשה בחינוכית 23 מספקת הצצה מרגשת לדמויות הנותנות את נשמתן לטיפול בבעלי החיים

לפני שנה זה התחיל: לבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והכנים, הגיע צוות צילום של חברת הפקה קטנה ואיכותית בשם “קסקט”. צוות הצילום הופקד על צילום סדרה ייחודית שעוקבת אחרי כל ההתרחשויות בבית החולים לחיות בר.
זה לא היה פשוט לצוות בית החולים להיכנס להרפתקה הזו. ראשית היו אלו ימים של צער עמוק וכבד על מותו של שמוליק לנדאו ז”ל, המטפל הראשי של בית החולים. בנוסף הייתה זו תקופה מאוד קשה של עומס עבודה רב ומאות פציינטים גדשו את חדרי הטיפול וחדרי האשפוז. העומס הגדול מתרחש מדי שנה בתקופה הזו, כמו גם עכשיו, בעונת האביב שהיא גם תקופת נדידת הציפורים שחולפות מעלינו וכן תקופת הקינון שמייצרת עומס רב, משום שגוזלים רבים נופלים מהעצים בשל רוחות חזקות בימי שרב ובשל גיזום הגינות אחרי החורף וכריתת ענפים שעליהם ישנם קנים.

לבית החולים מגיעות מידי שנה כ-4,000 חיות בר פגועות והעבודה היא מרובה מאוד וקשה. בכל זאת, למרות העומס, צוות בית החולים נרתם למשימה ואיפשר לצוות ההפקה המופלא להיכנס לנבכי מסדרונות בית החולים וחדרי הניתוח והטיפולים אבל גם לנבכי נשמתם של המטפלים והווטרינרים, שעוסקים במלאכה מידי יום ביומו כבר יותר מ-12 שנים.
זה לא היה פשוט, יש רגעים קשים ולחוצים ובעיקר מלאי אמוציות בבית החולים שלנו – כשמגיע למשל שחף משותק כתוצאה מבוטוליזם (הרעלה), או ינשוף שסובל משבר בכנף וגם כאשר לבית החולים מגיע צבי שבדיוק נפגע קשות כתוצאה מתאונת דרכים.
ובתוך כל המתח הזה לא פשוט גם להצטלם ולחשוף מול המצלמה את המתח, לעתים הצער והלחץ שבו נתון הצוות במהלך רוב שעות היום. אבל לצידם יש גם את רגעי האושר הגדולים, כשחיה שטופלה בבית החולים החלימה ובוודאי ברגעים המופלאים שבהם דורס גדול שכנפו נשברה, שב אל הטבע לאחר שיקום ארוך ומורכב.

בכל זאת, זה קרה, הסדרה צולמה מתוך הבנה שדרך חשיפת פעילות בית החולים הצופים יכולים להתחבר ולהכיר את חיות ארצנו, להבין את סיבות הפגיעה ואולי אפילו להירתם ולקחת חלק בשמירת טבע.
את התוצאה המרהיבה אפשר לראות בערוץ חינוכית 23 ממש בימים אלה, בכל יום ב-16:45 ואפילו ב-19:45 בשידור החוזר.

“להציל את חיות הבר”, זה שם הסדרה שנוצרה באופן כזה שהיא מתאימה ממש לכל המשפחה.
דרך 20 פרקי הסדרה ילוו הצופים את האנשים שעוסקים בהצלת מגוון חיות הבר המרתקות של ישראל ובהשבתן המרגשת בחזרה אל הטבע.
הסיפור עובר כחוט השני בין הווטרינרים, המטפלים, המתנדבים, פקחי רשות הטבע והגנים, האזרחים הטובים שמוצאים חיות בר פגועות ומביאים אותן לבית החולים וכמובן יותר מכולם – מלווה את בעלי החיים בתהליך החלמתם ועד לחזרתם המרגשת אל הטבע.

את הסדרה מקריין בקולו השחקן קובי פרג’, שהעבודה על הסדרה גרמה לו להתחבר מאוד לנושא שגם כך היה קרוב ללבו. היא הוקדשה לזכרו של המטפל האהוב שמוליק לנדאו ז”ל שהקדיש את חייו לטיפול בחיות הבר וראה חשיבות גדולה בהעלאת הנושאים הללו למודעות.
ולנו, כל שנותר הוא לקוות שהסדרה תגרום לרבבות הצופים להתחבר גם כן אל חיות הבר להבין את החשיבות בשמירה עליהן וכיצד נוכל כולנו לעזור לחיות הבר להמשיך לחיות בבטחה בטבע הארצישראלי ולקיים את מעגל החיים.

אולי יעניין אתכם:

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ”כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

4 רוחות מהר צפחות

4 רוחות מהר צפחות כתב וצילם: קובי פינקלר מסלול חדש ומותאם למשפחות נפרץ בהר השוכן בפאתי הרי אילת פרשיות השבוע הקרובות, המתארות את מסעות בני

קרא עוד »
נגישות