חיבורי חברון

מאת: שאול מייזליש

סבו של הרב יעקב פרנק ניצל בזכות נכדו מהטבח בחברון – אך התייסר על הצעיר ששלח ללמוד בה

הרב יעקב פרנק, איש חינוך והגות, הוא נכדו של אחת הדמויות המפורסמות והמשפיעות בירושלים, הרב צבי פסח פרנק, רב העיר, תחת השלטון העות’מני, הבריטי מנדטורי והישראלי. הרב היה ציוני בנשמתו, אהב את חיילי צה”ל ועודד את ילדיו להתגייס. בזכות הנכד, יעקב, ניצלו חייו של הרב צבי פסח פרנק.
היה זה בשנת 1929, שנה בה התרחשו פרעות תרפ”ט, כאשר אחותו, ציפורה, נישאה לבנו של אליעזר דן סלונים, מראשי הישוב בחברון. הרב פרנק היה אמור להשתתף בשבע הברכות שהתקיימו בשבת י”ח אב, בביתו של הרב סלונים, כשאל השבת הזו הגיעו גם הרב אברהם יעקב אורלנסקי, רבה הראשי של זכרון יעקב, רעייתו ובתו מינה.
באותם ימים נולד הנכד יעקב וטכס ברית המילה תוכנן לאותה שבת. אביו של יעקב עמד על כך שהסבא יהיה הסנדק ולכן נמנע מהרב פרנק להגיע לאותה שבת בחברון, החלטה שהתבררה מאוחר יותר ככזו שהצילה את חייו, שכן באותה שבת, בעת התפילה בבוקר, שנערכה בבית סלונים, פרצו ערביי העיר פנימה, טבחו ב-24 איש שהיו בבית, כולל הרב אורלנסקי ורעייתו (מינה ניצלה כשאברך דחף אותה לחדר צדדי. לימים נישאה לו והוא, הרב קושלבסקי הפך לרבה של זכרון יעקב במקום חותנו שנרצח).
כשבגר יעקב, עזב את ישיבת פוניבז’ בה למד והעדיף להתגייס כצו השעה לצה”ל כדי לכונן בגופו ביטחונה של המדינה שזה עתה נולדה. כשנודע על כך לרב צבי פסח, קרא לנכדו וזה התנצל שלא התייעץ עם סבו מפני שחשש מתגובתו על עזיבת הישיבה והגיוס לצה”ל. הרב חייך ואמר: “להתנצל? אתה צריך להתנצל? הרי הצלת את חיי, בזכותך אני חי”.
הרב פרנק התענה שנים רבות על כך שהמליץ לבחור אמריקני להגיע לחברון וללמוד שם. היה זה בנו של סנטור יהודי אמריקני חשוב, ואחת הסיבות להמלצתו על חברון הייתה משום שהיא נודעה בשקט היחסי ששרר עם ערביי העיר לעומת ירושלים שהייתה שסועה מקרבות עם הכנופיות. לבסוף התברר שהעיר “השקטה” הייתה מגרש דמים בו נטבח גם אותו בחור צעיר. דבר אחד ניחם את הרב פרנק, על אותו צעד שעשה כשהמליץ לבחור לבוא לחברון ובשל כך מצא את מותו. הנחמה הייתה שאביו של הבחור, הסנטור החשוב, לא יכול היה להסכין עם המחשבה שכך נטבחים בהפקרות יהודי העיר ובכללם בנו ותבע מן הבריטים, שליטי הארץ, להגיב, לאתר את התוקפים ולהביאם למשפט צדק.
בריטניה התייחסה באדישות לכל הטיעונים של הישוב היהודי, כולל על עמידתם הרופפת והרופסת בפרעות תרפ”ט בחברון ובירושלים. אבל מול הלחץ האמריקני שהפעיל הפנטגון והבית הלבן, בעקבות דרישתו של הסנטור – הם לא יכלו לעמוד, אשר על כן יצאו בדחיפות לעצור את הטובחים, הביאו אותם למשפט, חלקם נידונו למוות, חלקם למאסרי עולם.
העמידה התקיפה הזו באה בעקיפין בשל אותו בחור אמריקני שהרב המליץ על לימודיו בחברון.
הרב יעקב פרנק, הנכד, שמע את סבו מברך על כך שלפחות מן העַז הנורא יצא משהו מתוק.

אולי יעניין אתכם:

נגישות