גיבור מדינה

מאת: שאול מייזליש

הסיפור הידוע פחות בעשייתו של הזמר, הפזמונאי והמלחין המוכר

אנו עומדים בשלהי חג הפסח, אבל עשרת הימים הלאומיים של חודש אייר כבר בפתחנו, טומנים בחובם את הגאווה הלאומית הגדולה של שבעים שנות תקומה ועצמאות.
מי שנולד עם המדינה ולוקח אתו סיפור מדהים של תרומה למדינה הוא הזמר, הפזמונאי והמלחין הבולט אביהו מדינה, שטבע חותמו במוסיקה הישראלית, בזמר המזרחי והים תיכוני. הוא גם מגדולי הנאבקים למען לגיטימציה לזמר זה, עד שהפך עם השנים לחלק בלתי נפרד מהזמר העברי..
הסיפור הלא ידוע הוא זה של השתתפותו של מדינה כמפקד טנק בחיל השריון במלחמת יום הכיפורים, במסגרת חטיבה 217. מדינה נותר לבדו במתחם מערך הטנקים בו חנתה מפקדת החטיבה ובהפגזה מסיבית נוראה שספגו, נהרגו כעשרים מחבריו, קצינים ולוחמים. בטנק שלו עצמו נהרגו חברים שהספיגו את סרבלו בדמם ובגופם.
מדינה הצליח להיכנס לטנק האישי שלו, סגר את המדפים והצליח לנמנם כשלוש שעות לאחר שהותש בקרב האימים שניטש שם. אבל הוא לא ידע שכל חבריו לחטיבה עוזבים את המתחם ונעים על שרשראותיהם להיערכות אחרת. הם אמנם חיפשו אותו, אבל הוא ישן עמוק בפינה חשוכה בתוך הטנק ולכן לא מצאו אותו ובסערת הקרב היו חייבים לנוע, כמו שאר הטנקים שנפגעו ונשארו שם, נותר גם הטנק של אביהו.
הוא התעורר וראה שהוא לבד במדבר, רואה את רצפי האש הנגוהים מן הצד המצרי ואילו חבריו ליחידה אינם. ללא הצוות שלו, שגם הוא נפגע, התחיל להניע לבד את הטנק. כמט"ק ידע גם לנהוג ברכב השריון הזה וכך נע לבדו לכיוון בו ניחש כי חבריו נערכים.

תארו לכם את הטנק הבודד הזה נע לבד, מסביבו שורצים אנשי קומנדו מצריים, מטחי פגזים מתעופפים כל העת מעליו והוא לבדו בעולם. שעות ארוכות עברו עליו, עד שמצא עצמו לפתע חובר לחבריו במתחם החדש.
תחילה התנפל עליו קצין השלישות בצעקות היכן היה. אבל כששמע את סיפורו, הבין שאביהו כבר החליף כמה טנקים ושהצליח ליירט טנקי אויב במיומנות נדירה, התנצל, בא לבקש סליחה ואפילו בקשה הייתה אתו: אם אביהו מוכן לצאת חזרה לאותו מתחם שעזב ולהביא את עשרים גופות חבריו שנותרו שם למעצבה. טנקיסטים אחרים, הוסיף הקצין מפחדים לעשות זאת: "אצרף אלך ג'יפ עם שלושה לוחמים".
אביהו היה היחידי שהסכים לעשות זאת, וכך שוב נע לבדו, בהיעדר אנשי צוות אחרים שיכלו להצטרף אליו.
בשלב מסוים נעלמו יושבי הג'יפ ואביהו אסף לבדו את גופות חבריו, כולל חברו הטוב שגופתו התרסקה עליו. בחרדת קודש אסף את הגופות והמשיך איתן, שוב לבדו, למתחם אחר בכיוון ובלוזה.
שם שוב החליף טנק וחזר אל חבריו שכבר נערכו לחציית תעלת סואץ על גבי גשר הגלילים.
אביהו, הפעם כבר עם צוות חדש השביעי בטור הטנקים הראשונים שחצו את התעלה, ניצל בשל מיקומו בטור. הטנק הראשון שחצה ספג הפצצות מן הצד המצרי שנפלו למימי התעלה, יצרו נחשול של גל אדיר וזה טלטל את הטנק שבראש, הפיל אותו למים ויושביו טבעו ונחנקו.
אביהו הצליח לעבור ל"אפריקה" ולאחר תקופה ארוכה שב הביתה, שם התגלה לו כי בטעות הודיעו לאביו שהוא נעדר ולא ידוע מה עלה בגורלו. למזלו, הגיעה גלויה שכתב הביתה מתוארכת לאחר התאריך בו נודע על היעדרותו וכך אוששה העובדה שהוא בין החיים.
יוצר "הפרח בגני", "שבחי ירושלים", "תן לזמן ללכת", לא משחזר כלל את התקופה הקשה הזו בה ניצל בנס. הוא מתמקד יותר בהווה המוסיקלי ובטענה שאין להציג אותו כמזרחי, אלא כישראלי וכי יש להרוס את חומות הגטו בה הושמו היוצרים המזרחיים בתרבות הישראלית.
מדליק המשואה ב-2015 וזוכה פרס שר החינוך לתרבות יהודית שנה לאחר מכן, יכול לומר בגאווה: נולדתי עם המדינה ותרמתי לה גם במלחמה הקשה שבתולדותיה וגם בעולם הרוח של הכתיבה והמוסיקה.

אולי יעניין אתכם:

מחזירים עטרת ליושנה

נחל השודדים, מלכה צלבנית ושמן הזית המשובח של ראש הממשלה לשעבר: טיול היסטורי עתיר הפתעות מעפרה לעטרת כתבה מרכזית גיליון 166 – קום והתהלך בארץ

קרא עוד »

מהמדבר עד המבצר

מהמדבר עד המבצר מאת: עמיתים לטיולים, כתב: ירון בוצר בהובלת מאור דרור וד"ר חזי הורן טיול עומק למרחב מצודת הורקניה, מאמות המים ועד המדרגות לשומקום

קרא עוד »
נגישות