חמישה מעיינות ובעבוע

טיול חורפי משמח בין פינות קסם שוצפות מים בצפון הארץ: ממעין החמישה עמוס הזיכרון והגבורה ועד למפל הנעלם, המגלה בפנינו באחת תמונה מופלאה של זרימה

צפון הארץ הוא הפנינה האמיתית ששמורה למטיילים בכל עונה שהיא: מנצח לא מעט יעדים גם בימות הקיץ, בהם המילוט אל הירוק, החי והזורם מתבקש כמובן מאליו – אבל גם בימות החורף, בהם הוא יודע עדנה מחודשת.
הזדמנות משפחתית להיזכר במתנה הצפונית הזו הייתה לנו לאחרונה ממש. את טיולנו הפעם ייחדנו למספר פינות חמד קסומות החבויות בצפון. מוכרות יותר או פחות, כולן משיבות נפש ומשמחות לבב אנוש.
הנקודה הראשונה היא בכביש: 767 נפנה למושב שדמות דבורה לפינת חמד הקרויה “עין החמישה” בשדות הישוב שבגליל התחתון. המעיין נושא את שמם של חמישה חיילים מקורס מ”כים מגדוד 17, שנפלו במבצע צוק איתן ביולי 2014.
ראשיתו של המעין במבנה משאבות מקורי משנת 1941 שסיפק מים במשך 30 שנה למשקי הישוב שדמות דבורה, עד לחיבורו לרשת המים האזורית. המעיין שופץ ונחנך בניסן תשע”ה, ב-27 מאי 2015, על ידי משפחות החיילים לזכרם של חמשת הבנים שנהרגו בקרב ליד קיבוץ נחל עוז: רז שגיא, ישי שור, דוד דרעי, דניאל קדמי ונדב ריימונד הי”ד – האחרון בן המקום. סלע זיכרון ענק מנציח את שמותם של החמישה ושמותם חקוקים בסלע. לבריכה הרדודה בצורת מחומש בעומק כמטר זורמים המים דרך צינור תת קרקעי בקוטר גדול ומהבריכה ממשיכים לזרום לערוץ הקרוב. בסמוך לבריכה פינה מוצלת מזמינה עם שולחנות פיקניק בו ניתן לנוח ולבלות בצל עצי התות המוריקים. בצד האתר קיים חניון קטן למכוניות פרטיות. חשוב לשמור על ניקיון המקום ולכבד את זכר הנופלים .

תחנתנו הבאה היא עין נון, הנמצא צפונית לטבריה למרגלות מושב מגדל. הגעה בכביש 90: פונים שמאלה למושב מגדל, בסמוך למסעדה, ומשם נסיעה של כ-300 מטר עד חורשת עצי האקליפטוס בו נמצא המעיין. במקום בריכה רדודה בגודל 25 על 30 מטר, המים צלולים וקרירים ומקנים אווירת רוגע,שלווה למנוחה ולשכשוך הרגליים. בסמוך לבריכה מתחת עצי האקליפטוס המיתמרים אל על ניתן לסעוד את ליבנו תוך שימוש בשולחנות הפזורים בשטח – גם כאן, תוך בקשה לשמירה על ניקיון המקום.

נצפין לעין חוקוק הנמצא צפון מערבית לקיבוץ חוקוק בסמוך לכביש 65. נסיעה בכביש 90 צפונה, חולפים על גינוסר ופונים שמאלה (מערבה) לקבוץ חוקוק. חוצים את הקיבוץ מערבה. חולפים על השדות ופונים בדרך עפר בכיוון נסיעה מערב במרחק של כקילומטר אחד מימין נראה את מבנה המעיין והחורשה.
המעיין שימש את הישוב העתיק חוקוק מתקופת בית שני, המשנה והתלמוד. בתקופת המנדט הבריטי נבנה במקום מבנה בטון מאבני בזלת בגודל 2.5 מטר על 2.5 מטר בו המים נאגרו לבריכה בעומק כחצי מטר פלוס. פינה מוצלת ורחבה הנמצאת סביב המעין בצל עצי השיזף הגבוהים והעתיקים, ואם נבקר בעונה המתאימה נוכל גם לטעום מפרי השיזף הערב לחך.
תחנתנו הבאה היא בצפון מערב הכנרת במפל הנעלם והנסתר מעיני המטיילים. נחנה את הרכב במפרץ החניה בסמוך למתחם הכנסיות (סובב כנרת) ומשם נצעד מזרחה לאורך הכביש, כ-100 מטר. נרד במדרגות עד לחוף – ופתאום התגלה לפנינו במלוא הדרו מראה מרהיב של מפל זורם, שוצף, העושה את נתיבו לכנרת. המים זורמים מגובה של מספר מטרים וצונחים ברעש מחריש אוזניים על גבי אבני הבזלת החלקים. הרגשת רעננות וקרירות מהממים עוד אופפים אותנו עם כניסתנו מתחת למפל השוצף ובתוך הכוך שמתחת למפל. בפני אלה החוששים להיכנס ולחוש את זרמי המפל הצוננים, עומדת ההזדמנות והחוויה להיכנס לחוף כנרת הצמוד ולתפוס שלווה ורוגע במים הגולשים מהמפל.

את האתנחתא האחרונה להפעם נעשה במפל פרוד הרטוב. ניסע צפונה בכביש 866 ונפנה על כביש הגישה לקיבוץ פרוד, שם נחנה את רכבנו ונעבור כ-100 מטר רגלית לעבר המפל. בימים אלה, בהם קיימת זרימה חופשית של מים, יתגלה המפל במלוא הדרו. המים יוצרים אשדים ומפלונים עם בריכות מים גדושות. המראה מלבב, מקסים מרגש ומרחיב את הלב. רעש ורחש המים הגועשים המקציפים מאדיר את החוויה הרטובה של המפגש עם המפל.
מקורו של המפל בעין רמיאל, הממוקם במושב שפר הסמוך. המים צלולים וניתן לשכשך את הרגלים בבריכת המעיין. בימים אלה המים גואים ורוחשים, נופלים בחבטה מרעישה אל אפיק הנחל הזורם בקצף. לאורך גדות הנחל צומח חורש ים תיכוני של עצי אורן, אלון ואלה ארץ ישראלים המסוככים מפני השמש בימי הקיץ ללא בעיית נגישות ועבירות.
בגישתנו למפל נחלוף על ציוני שני קברי צדיקים בעלי כיפה כחולה, לזכר ר’ נחמיה העמסוני שהיה רבו של רבי עקיבא, ורבי ישמעאל בעל הברייתות, שהיו גדולי התנאים מדור הסנהדרין שביבנה.
עם סיום הטיול פנינו למושב שפר והתענגו בצימר משפחתי מאובזר עם בריכה חמה: המחפשים פתרונות לינה מסוג זה ימצאו לא מעט אפשרויות נעימות בסביבה.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות