אביבה אהובתי

למרות שנותיה הארוכות בעמדת נחיתות, הגיעה עת המלוכה של הפילה המקופחת

אביבה, הפילה האפריקנית שלנו, נולדה בשנת 1969. אל הספארי היא הגיעה כמה שנים לאחר מכן, בשנת 1972; היא לא הייתה הפילה האפריקנית הראשונה שהגיעה לכאן – כשנה קודם לכן, הגיעה לספארי קבוצת פילות ובאותה שנה כל אחת מהן ביססה את מעמדה כאן.
כשאביבה הגיעה, בהטי כבר תפסה את מעמדה כנקבה השלטת וכל השאר ידעו בדיוק היכן הן ממוקמות אחריה. כבר לא היה מקום בראש הפירמידה ואביבה הפכה לנקבה הנחותה ביותר בהיררכיה.
אבל היא לא הייתה שם לבד: גם אתי, פילה בת גילה שהגיעה אתה והפכה לחברה הטובה ביותר שלה, התמקמה אי שם בתחתית. אבל השתיים נתנו כוח אחת לשנייה ותמיד נראו מאוחדות ומרוצות.

בשנת 1988 הוחלט להעביר את אביבה לאנגליה כדי לסייע להצלחת הריבוי באחד מגני החיות שם.
זו הייתה תקופה אחרת והמצב של הפילים האפריקנים בטבע ובגני החיות הביא להחלטות שהתאימו לאותם ימים. אתי, חברתה הטובה של אביבה, עברה באותה שנה לצרפת.

חלפו קצת יותר משנתיים ואביבה המליטה פילונת קטנה באנגליה.
שנות ה-90 העליזות כבר היו בעיצומן כשבשנת 94′ הוחלט להחזיר את אביבה לספארי.
אתי שהשתלבה מצוין בתרבות הפרנקופונית וזמזמה לעצמה שאנסונים, נשארה בצרפת ואביבה חזרה לבד.
בשנים האלו, הפילות כבר ביססו את מעמדן בעדר וכל פילה ידעה בדיוק מה תפקידה בו. אביבה הייתה צריכה להסתגל מחדש והפעם בלי החברה הטובה שתמכה בה. היו פילות שהתייחסו לאביבה, היו פילות שפחות. אולם בהטי הייתה מאז ומעולם הפילה השלטת ואת אביבה היא פשוט לא סבלה.
לפעמים המטפלים צפו בבהטי מתגודדת עם פילות נוספות, מסתודדת איתן ולאחר דקות אחדות מגיעה יחד עם העדר שלה וכולן מציקות ביחד לאביבה.
המטפלים שמרו על אביבה. הם אהבו אותה מאוד ותמיד נתנו לה יחס מיוחד ואביבה אהבה אותם בחזרה ומצאה נחמה בקרבתם. כך, בכל פעם שנערכה מתקפה על אביבה, המטפלים מיהרו להרחיק אותה לבית הלילה כדי שתוכל למצוא לה מפלט עד שיירגעו הרוחות. שם נהגו לתת לה מכל טוב ולנחם אותה במאכלים אהובים, והיא התנחמה בהם אבל גם בקשר המיוחד שנרקם בינה ובינם.

השנים חלפו, הפילות התבגרו, חלקן עברו לגני חיות אחרים, חלקן החזירו את נשמתן לבורא.
רצה הגורל ובחצר נותרו רק שתי פילות – אביבה המנודה ובהטי, השלטת הבלתי מעורערת. בחצר הסמוכה נמצא יוסי הפיל, הידוע והמוכר וגם בנה של בהטי השלטת.
אף על פי שנותרו רק שתיהן, האיזון נשמר. כמו בכל שנות השלטון של בהטי, גם בשנים האחרונות, בהטי נהגה להיכנס ראשונה לבית הלילה ואביבה תמיד אחריה.
אביבה, כיאה למעמדה הנחות, הקפידה להיכנס בהליכה לאחור – ברוורס, כמי שמבינה את מעמדה.

אבל בדיוק כמו מילות השיר הידוע, איך שגלגל מסתובב לו… ביום אחד, התהפכו היוצרות.
בהטי שאחד מסימני ההיכר שלה בשנים האחרונות היה החט היחיד שנשאר בפיה, התנגשה בטעות בחומה ושברה את החט השני. מאותו רגע, כאילו הייתה שמשון שאיבד את מחלפות ראשו: בהטי איבדה את זה. הביטחון שלה פינה את מקומו לנחיתות והיא הבינה מיד שימי שלטונה חלפו מן העולם.

אביבה מיד הרגישה את זה. היא הבינה שאין לבהטי כבר יכולת להתקיף אותה. פתאום בגיל 47 החלה לגלות את המעמד החדש שלה וליהנות מהאפשרות להיכנס ראשונה לבית הלילה, מבלי לפחד יותר.

עכשיו, אביבה היא החזקה. היא ממתינה בבית הלילה ובהטי יוצאת ראשונה ואוכלת לפני שאביבה מצטרפת אליה. עם זאת היא עדיין פילה חביבה מאוד: השתן לא עלה לה לחדק והיא נשארה פילה טובה שלא מתעמרת בבהטי הנחותה. היא עדיין אוהבת את המטפלים, ומאוד אוהבת לאכול.

המלכה בהטי ירדה מכס מלכותה, יחי המלכה החדשה!

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות