תלתן הזאבה והתרומה הנדיבה

בעיתוי מושלם מהסרטים, קיבלנו לבית החולים מכשיר אנדוסקופ שיציל את חייה של כוכבת הריאליטי

תלתן, זאבה דרומית אפורה שכבר הגיחה למדורנו זה, היא סוג של סלב. אם הייתה מצטלמת בארץ תוכנית ריאליטי לחיות בר, תלתן הייתה עוברת בקלות את שלב האודישנים והופכת לכוכבת בלתי מעורערת. החיים שלה שזורים בכל הדרמות שהופכות דמות רגילה לדמות עגולה ומרתקת: מסכת חיים שיכולה למלא לא מעט שעות צפייה של הרבה מאוד בתי אב.
הכל התחיל לפני כשבע שנים, כשמטייל הבחין בזאבה צולעת שעברה בין פחי אשפה ותרה אחרי מזון באזור מצדה. האזרח הודיע לפקחים שמיהרו לאסוף אותה ולהעבירה לבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים. כשהגיעה אלינו גילינו זאבה עייפה, מותשת, מורעבת, מיובשת ובעיקר כואבת ומדוכדכת מאוד.
הזאבה עברה סדרת צילומי רנטגן ובדיקות כלליות שבמהלכן התברר כי היא סובלת משברים בכמה אזורים ברגל שמאל האחורית ונראה היה כי יהיה קושי לאחותם. רק לאחר שהוכנסה לאשפוז וקיבלה נוזלים, אנטיביוטיקה ומשככי כאבים ניכר היה שהיא התאוששה מעט והוחלט להכניסה לניתוח. חרף המאמצים הרבים, התברר כי הפגיעה קשה מאוד ואין מנוס מלקטוע את הרגל הפגועה.
היה ברור שנכונה לה תקופת אשפוז ממושכת מאוד, שהיא לא תוכל לשוב אל הטבע. אבל בתהליך הדרגתי אולי תצליח להשתלב בתוך להקת זאבי הספארי.
עברו חודשים רבים עד שתהליך החיבור החל. הזאבה בעלת שלוש הרגליים קבלה את השם תלתן ותהליך החיבור החל. בשלב הראשון נכנסה תלתן לחצר לבדה כשכל הזאבים שהו בבית הלילה. היא הסתובבה בחצר הכירה בה כל חלק ורק שהרגישה בטוחה, הצטרפו אליה הזכרים בזה אחר זה מהחזק ביותר ועד הנחות ואחר כך בהדרגה גם הנקבות. רק לבסוף יצאו כולם יחדיו לחצר.
כמו בכל דרמה רומנטית, גם במקרה הזה הזכר השליט, רמון, בחר בה להיות בת הזוג שלו.
מכל הזאבות בחצר דווקא הזאבה בעלת שלוש הרגלים הרשימה אותו בעצמתה וחוזקה והוא רצה להקים משפחה דווקא איתה. המטפלים צפו בחיזור וההתרגשות הייתה בשיאה. כמה שנים לאחר מכן, כאשר הקשר לא הוליד צאצאים, היא ירדה מכס שלטונה – אך עד היום לא קמה מנהיגה תחתיה.
לפני כמה שבועות הדרמה התפתחה לכיוונים בלתי צפויים, כשהמטפלים שמו לב כי תלתן מתקשה לנשום וסובלת מעייפות. ד”ר יגאל הורוביץ, וטרינר הספארי ומנהל בית החולים לחיות בר שיער כי תלתן סובלת מזיהום בריאות ובקנה הנשימה.
בעיתוי מושלם מהסרטים, קיבלנו לבית החולים מכשיר אנדוסקופ, המשמש לאבחון וחילוץ גופים זרים מגופם של בעלי החיים. המכשיר המשוכלל נתרם על ידי איש העסקים אורן שבת לורנט, שהבין את הצורך בסיוע ועזרה לחיות הבר; בית החולים הינו עמותה ללא מטרות רווח והוא נתמך גם על ידי תרומות. תמיד מרגש וממלא את הלב לגלות באמצע הדרך אנשים שמבינים כי התמיכה בפרויקטים של שמירת טבע חיונית ובלעדיה מצבו של הטבע הארצישראלי יהיה עגום. המכשיר הגיע בעיתוי מדויק, משום שללא המכשיר המתקדם לא היינו יכולים לאבחן כי תלתן סובלת משיתוק בקנה הנשימה. הפתח של קנה הנשימה הפך צר יותר והדבר הקשה עליה בנשימה, עד לסכנת חנק.
תלתן נותחה על ידי צוות המרפאה ובסיועו של ד”ר ג’וש מילגרם, מומחה בינלאומי לכירורגיה מבית החולים הווטרינרי של האוניברסיטה העברית בבית דגן.
האבחון הצביע על בעיה כרונית ונראה כי תלתן תעבור עוד ניתוחים בהמשך, אבל לעת עתה היא שבה לחצר בכוחות מחודשים וכולנו תקווה שחייה ימשיכו על מי מנוחות ובלי דרמות מהסרטים.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות