הנקודה היהודית

מאוצר הספרים הגדול ועד אנדרטה מאבן אילתית

לבירת דנמרק, קופנהגן, לא מעט נקודות יהודיות ואף רחובות רבים הנושאים שמות יהודים נודעים.
• בספרייה המלכותית שבבירת דנמרק מוצג אוסף של למעלה מ-60 אלף ספרי "יודאיקה והיבראיקה". גרעינו של אוסף מרשים זה היה ספרייתו הגדולה של הרב הדרשן, דוד סימונסן, שכיהן כרב ראשי בין 1902-1891. מגרעין זה צמחה גם המחלקה למדעי היהדות במקום.
הספרייה המלכותית נמצאת ב-8 CHRISTIANS BRYGGE, ליד ארמון קריסטיאנסבורג (CHRISTIANSBORGSLOT), הכניסה היא מחצר הארמון. המוזיאון פתוח בימי שני עד שישי בשעות 10.00-4.00, ומנהלת המחלקה היהודית, ד"ר טאטיאנה ברנשטיין, מקבלת בשמחה אורחים מישראל.
במוזיאון נמצא אוסף נדיר של 60 עריסות ספרים (אינקבולות) בעברית, כתבי-יד ודפוסים עתיקים, 400 מהם נדפסו לפני שנת 100 ו-900 הם מן המאה ה-16, וכן אוסף ספרים ייחודי של פרופ' לזרוס גולדשמי המנוח, שהועבר לכאן ב-1949. ספרייה זו, שמנהלת המנוח, ד"ר רפאל אדלמן, המשיך לאסוף למענה חפצי יודאיקה גם כשהיה "בגלות" שבדיה, משמשת מרכז מידע על ספרות יודאיקה בכל רחבי אירופה.
הפריט הנדיר והחשוב בספרייה הוא עותק מאויר יחיד של "מורה נבוכים" לרמב"ם, שעוטר בשנת 1348 בברצלונה. בספריה אנדרטה לזכרו של הסופר היהודי גאורג ברנדס, מחוקרי הספרות והמבקרים הדגולים של שלהי המאה ה-19 וראשית המאה ה-20.
• במרכז העיר אנדרטה מרשימה המביעה את תודת העם היהודי לאצילות הדנית בימי המלחמה. האנדרטה, שנחנכה ב-1975, עשויה אבן שחם אילתית שהובאה מישראל ועליה נחרט: "אבן זו, מארץ הקודש, הובאה כמתנה בשם ידיד דנמרק בישראל, תשל"ה: "ויהי ערב – ויהי בוקר". 200 שנה נקראה הכיכר, בה מתקיים שוק הפרחים, בשם "הכיכר הירוקה" ומשהובאה האבן הוסב שמה ל"כיכר ישראל" – "ISRAELSPLAD". אגב, גם בירושלים הוקמה כיכר מיוחדת על-שם העם הדני.

• אתר יהודי מרכזי אחר בבירת דנמרק, הוא המרכז הקהילתי, בו נמצאים משרדי מנהיגות הקהילה: "MOSISKE TROSSAMFUND". הבניין נבנה ב-1754 ונרכש על-ידי הקהילה ב-1902; הוא עוצב על-ידי הארכיטקט פרידריק לוי, ובו נמצאים גם חנות יודאיקה, בית-נכות קטן ובו מנורת נחושת מבית הכנסת פרדריסה (1779) ואוסף יודאיקה. כל אלה נותנים תמונה כללית על קהילת יהודי דנמרק. במקום גם מזנון ובו מוצרים כשרים.

• לא הרחק מפארק צ'רצ'יל, במורד רחוב BREDGADE, באחד ממרכזי הקניות הנהדרים של קופנהגן – KOBNAGERGADE נמצא ROUND TOWER ממנו נשקף נוף נפלא של העיר, כולל בית הכנסת הגדול, שנבנה – כרוב בנייניה המרשימים של הבירה – על-ידי המלך קריסטיאן הרביעי, ובכניסה אליו נחרת שם ה' בעברית. בצמוד לבניין – כנסיית טרינטי שבה הוחבאו ספרי התורה של הקהילה מ-1932 עד 1945, עת שובה של הקהילה משבדיה. גם בכנסיית הולמן, ב-HOLMENS CANAL, מופיע בשער הכניסה שם ה' בעברית. גם כנסייה זו שימשה מסתור ליהודים רבים.

• סמוך לכנסיית טרינטי, ברחוב KRYSTALGADE מס' 12, נמצא בניין שאינו מרשים בחיצוניותו, אך שובה-לב בפנימיותו: בית הכנסת הגדול. מבהיק בלובנו, עמוס עיטורי זהב, אלמנטים-קישוטיים בסגנון יווני ומצרי ושתי קומותיו העליונות מוקפות עמודים, מהווה בית כנסת פרוגרסיבי זה את מרכז החיים היהודיים בעיר. הוא נבנה לאחר שקודמו, שהוקם ב-1766 עלה באש ב-1795, ועוצב על-ידי הארכיטקט הדני גוסטב פרידריך הטש.
במלאת 100 שנה להקמתו, ב-1933, ביקר בו המלך קריסטיאן ה-X. עשר שנים אחר-כך עמד אותו מלך בעוז מול הנאצים שרצו לפגוע בבית הכנסת והוא אשר הורה להחביא את תשמישי הקדושה בכנסיית טרינטי.
ב-1953 שוב היה אירוע מלכותי בין כתלי בית הכנסת: המלך פרדריק והמלכה אינגריד השתתפו בתפילה מיוחדת לציון עשור להצלת יהודי דנמרק. ב-1964, צוינו 150 שנה להקמת בית הכנסת, ובאירוע החגיגי נטלו חלק המלכה מרגרט והנסיך אנריק.
צמודים לבית הכנסת – בתי האבות של הקהילה ובית הכנסת "מחזיקי הדת" של הקהילה החרדית הקשורה לאגודת-ישראל, עם "חדר" מזרח-אירופי לכל דבר.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות