בין אודים עשנים

מסע בין בתי זיכרון ישראליים ליום הקדיש הכללי: יד ושם, לוחמי הגטאות ובית הזכוכית

מוזיאון בית העדות

בשבוע הבא יחול יום הקדיש הכללי, עשרה בטבת. בתוך שלל נופיה של ארץ ישראל, בינות לישובים, כפרים וערים, ביקשנו לילך למוזיאונים ובתי עדות על השואה. למוסדות המזכירים את העבר ומבטיחים את העתיד.

יד ושם בירושלים

למעלה מיובל שנים נושא על כתפיו מוסד “יד ושם” את המשימה של הנצחת השואה. בחלוף השנים העדות החיה הולכת ומתמעטת וזיכרון השואה הופך להיות נחלתו של דור ההמשך. סיור בתוך כותלי המוזיאון החדש בירושלים מתאר את השואה מן הזווית היהודית בדרך של סיפור מתפתח ולאורך ציר כרונולוגי נושאי, תוך מתן דגש על הסיפור האישי- אנושי.
חוויותיהם של הקורבנות, דמותם וסיפור התמודדותם על הרצח חסר התקדים מוצגים באמצעות חפציהם האישיים, כתביהם, עדויותיהם וחפצי האומנות שייצרו, אשר נאספו ביד ושם בשנות קיומו. הכל אותנטי, הכל נעשה תוך חשיבה המבטיחה את שימור העבר הכל כך משמעותי בימים אלו לבין הבטחת העתיד.
המוזיאון נמצא במבנה דמוי מנסרה החודר להר מצדו האחד ונפתח מצדו האחר לנופה של ירושלים. מסלול הביקור עובר לאורך ציר מרכזי שמשני צדדיו מסתעפים פרקי הסיפור בחללי תצוגה. בין הפרקים נפערים שברים המעצבים את מסלול ההתקדמות במוזיאון ומאפשרים לשמור על קשר עין בין שני קצות המנסרה. בשברים מוצגים מסכי וידאו וחפצים המציגים נקודות תפנית במהלך האירועים ההיסטוריים. בעזרת 2,500 מוצגים, יותר מ-100 מסכי וידאו ובהם עדויות וסרטים מקוריים, יותר מ-280 יצירות אמנות ושפע צילומים ומסמכים פורש המוזיאון את סיפור השואה. זהו המוזיאון הגדול בעולם. ביקור ממוצע אורך כשעתיים וחצי כש-12 חלקי המוזיאון משלבים את הכל: 12 שבטי ישראל, 12 נקודות של ציון, הבטה לעבר והצצה את העתיד.
ניצבים כאן ארבע גטאות: לודג’, ורשה, טרזין וקובנה. בכל גטו הוויה אחרת. מכאן בדרך הפתרון הסופי והזוועות עד להיכל השמות הבנוי תהום עמוקה על מים חיים מפכים, הרוח האנושית שהייתה בין הקרבנות ומרפסת המשקיפה אל הרי ירושלים, זו ההבטה לעתיד.
אדריכל המוזיאון משה ספדיה הוסיף נופך נוסף וחשוב: בית כנסת מרשים ששטחו 210 מ”ר, המשלב בין ישן לחדש. הוכנס לכאן ספר תורה ששרד את השואה כשהוא מוסתר ברפת אצל איכר פולני, חזית ארון הקודש שהובאה מבארלאד שברומניה וכסאות חדישים לנוחות המתפללים.
חשוב לדעת שהביקור ללא תשלום, אך כדאי בפעם הראשונה שמסיירים להזמין הדרכה מראש. בימים אלו הכניסו גם אוזניות אישיות המאפשרות שמע נוח ביותר למדריך הקבוצה. ישנו גם סיור מודרך לקבוצה של עד 40 איש הכולל השאלת האוזניות.
טיפ: אם רוצים להגיע לבד ללא הדרכה מומלץ לעשות זאת בשעות הצהרים.
איך מגיעים?
נוסעים עד הר הרצל, פונים ימינה , נוסעים 2 ק”מ ומגיעים. יש חניון מסודר, הכל ממוזג ונעים. להזמנת הדרכה בתשלום: 02-6443802.

בית לוחמי הגטאות

המבנים הניבטים מהכביש הראשי בואכה נהריה, לצידה של אמת המים, אינם מסגירים במאום את אשר מצוי בקרבם.
במבנה אבן, בנוי בצורת עיגול כשמאחוריו מבנה נוסף דמוי היכל, נמצא עולם הדממה של שרידי הפרטיזנים ופליטי השואה והגבורה שעלו ארצה, בנו בית וקיבוץ (לוחמי הגיטאות) ובמרכזם בית לעדות, לזיכרון, לתיעוד ויותר מכל למחשבה ולשיחה.
סיור בערב יום הקדיש הכללי בעשרה בטבת במוזיאון “בית לוחמי הגטאות” , מלמד על האדם שבשואה, על חשיבתו ורצונו לשרוד גם בימים הקשים ביותר, על המרד והגבורה ועל הילד שבשואה.
ההליכה בין אולמות “הבית” (כך מקפידים לקרוא לו שם) היא לא סיור לאורך תקופות או שנים. זהו סיור לפי נושאים: אולם אחד מוקדש לתנועות הנוער הציוניות, בקומה אחרת סיפורו של גטו ורשה הלוחם (אחד ממקימי הקיבוץ היה אנטק צוקרמן ממפקדי ומנהיגי המרד בגטו, שהפך לאחד המנהיגים הבולטים של המחתרת). באולם אחר מוצגת ההתנגדות היהודית בשואה (עמדו מול תמונת הילדים העומדים בתור, בצורה מופתית ללא דוחק, ותבינו מה זו גבורה אמתית), תערוכת חסידי אומות העולם (בתוך ים תמונות של צוררים שפניהם מופנות לאחור יש בודדים המביטים בך),תערוכת במחוזות הזיכרון (כיצד הבריח יצחק קצנלסון, שעל שמו המוזיאון, כתבי יד ותיאורים בתוך ידית של מזוודה) ועוד.
אם הסיור המוכר והידוע והחשוב ל”יד ושם” הוא סיור בשרוול הזמן, סיור בבית לוחמי הגטאות הוא סיור של הקשבה. יושבים , מקשיבים, לומדים.
באגף נפרד שאין שני לו בארץ ואולי אף בעולם כולו, “יד לילד”, המוקדש לסיפור הילד היהודי בשואה. התערוכות ב”יד לילד” מותאמות לגילם הצעיר של המבקרים במקום: תערוכה שבמרכזה 20 תמונות וסיפורים על ילדים שניצלו בתקופת השואה. הכל כאן נתפס דרך החושים. מסלול הגירוש, המזוודות, מבנה מוחשי ומרשים של הגטו עם אבניו החומות המיוחדות, גדר תיל ואלומת אור מעליה ואפילו חדרו של אבי הילדים יאנוש קורצ’אק.
עמוק בתוך המבנה מצוי חדרו ובו סיפורו הכך כך נוגע ללב הילדים.
מתצפית הבית נפרשים נופי הגליל המערבי, על יישוביו ומפעליו הנותנים ביטוי לחזון הציוני.
שעות פתיחה: א’-ה’ 9:00-16:00, שבתות וחגים המוזיאון הגדול-סגור, מוזיאון יד לילד פתוח בשעות 10:00-17:00טל. 04-9958056.
איך מגיעים?
נוסעים בכביש 4 בקטע שבין עכו לנהריה. פונים לפי השילוט לקיבוץ לוחמי הגטאות ושם ממשיכים לפי השילוט הפנימי.

“בית הזכוכית” בבית העדות בניר גלים

בשבוע הבא יצוין גם יום השנה לשחרור יהודי בודפשט מהכיבוש הנאצי.
ביקור “בבית הזכוכית” בניר גלים, מגלה לנו את מפעל ההצלה הגדול שפעל בבית זה בהונגריה, שהווייתו הוא מפעל לייצור זכוכית וסופו במקום ממנו ניצלו מאה אלף יהודים.
לכאורה, בניין אפרורי וישן בלבה של בודפשט. בשנת 1944 עמד בניין משרדים זה בלבו של מפעל הצלה רחב-ממדים – ייתכן שאף הגדול ביותר בתקופת השואה – הצלתם של יהודי בודפשט. הודות לשיתוף פעולה בין המנהיג הציוני משה קראוס לבין הדיפלומט השווייצרי קרל לוץ, ובזכות אומץ לבם של צעירים מתנועות הנוער הציוניות, נוצר מנגנון הצלה מתוחכם שהתבסס על תעודות חסות שוויצריות, בתחילה חוקיות ולאחר מכן גם מזויפות.
במהלך השנים האחרונות השקיע בית העדות מרץ רב באיתור הניצולים שעודם בחיים וכן ביצירת קשר עם בני המשפחות של אלה שכבר אינם אתנו.
אריאל בריח, מנהל המוזיאון, הצליח לגייס כספים וליצור את הקשר הנכון עם האנשים שהיו שם וכך, בחודשים האחרונים, החל לפעול במוזיאון מיצג אינטראקטיבי המספר את סיפור ההצלה בבית הזכוכית. המיצג נבנה בטכנולוגיה חדשנית ומתקדמת, והמבקרים בו הם שותפים פעילים המביעים את דעתם בדילמות ולבטים העולים מן הסיפור, תוך שימוש במסכי מגע אישיים. בזכות המיצג יזכה סיפור ההצלה המיוחד להכרה הראויה בתודעה הציבורית.

לצד ביקור במוזיאון, בו עשרות דגמים של בתי כנסת מיוחדים מהתקופה שלפני השואה, מיצגים וסרטים חשוב לזכור את המפעל החשוב הזה. 
*כדי ללמוד מעט יותר על הסיפור הגדול של יהודי הונגריה, חפשו את ספרה החדש של ד”ר אילה נדיבי “בין קראוס לקסטנר” על המאבק להצלת יהודי הונגריה. ספר המתאר בצורה מרתקת את סיפורם של בני הדור ההוא, לצד החיים העכשוויים.
זהו מסע בינות לאודים עשנים. מסע שתחילתו בחיים שהיו ואינם אך סופו מלא תקוה ואור.
שעות פתיחה: ימים א’-ה’ 8:30-15:30
איך מגיעים: ביקורים וסיורים מודרכים – בתיאום מראש בלבד בטלפון: 08-8568476 (שלוחה 2)

אולי יעניין אתכם:

שא נא עיניך

שא נא עיניך מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל גבעת ארטיס שבבית אל ממוקמת במקום שהוגדר בתנ”ך “שער השמיים” – אך היא בהחלט מציעה תצפית נפלאה

קרא עוד »

מדבר, לא מה שחשבתם

מדבר, לא מה שחשבתם מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מחולות צבעוניים לגבי מים רוחשים בגבי ימין ועין ירקעם קְצָת דָּרוֹמָה לִבְאֵר-שֶׁבַערוּחַ בַּמִּדְבָּר נוֹשֶׁבֶת,שְׁבִיל לָעֲרָבָה יָרַד.

קרא עוד »
נגישות