מלחמת גורילה

השינוי במצב רוחה של ליה הלבבית לא הותיר לרופאיה הרבה ברירות, והיא עלתה על שולחן הניתוחים

ליה שלנו היא הגורילה המבוגרת ביותר בספארי: היא כבר בת 38, ובספארי היא חיה מאז גיל 12. היא הגיעה מפרנקפורט כאשר כאן בספארי שלט זכר בשם בובי, אבל לאחר מספר שנים שלא נולדו צאצאים בספארי הוחלט להביא זכר אחר תחתיו – וכך הגיע לספארי בוסו.
עם בוסו החיים היו ממש קשים: הוא לא הסתדר עם הנקבות ליה ואניה ונהג להכות אותן. המטפלים נפרדו מבוסו לאחר שלום והוא חזר להולנד ארץ הולדתו.
במקומו הגיע לוקאס, שהתברר כשליט חזק אך טוב לב.
לפני שבועות אחדים, המטפלים הבחינו שליה נושמת בכבדות, מסרבת לאכול וממעטת לצאת לחצר. ליה היא גורילה פעילה מאד וחובבת אוכל, כך שהיה ברור לכולם שמשהו לא טוב עובר עליה. דגימת שתן נלקחה ממנה והתברר כי היא סובלת מטפיל כלשהו, אבל הדבר לא הניח את דעתו של וטרינר הספארי ד”ר יגאל הורוביץ ונראה היה כי הממצא אינו משקף את הסיבה המרכזית למצבה הקשה.
ימים אחדים לאחר מכן, הוחלט להרדים את ליה.
הרדמה של גורילה אינה דבר פשוט. מדובר בתהליך מורכב שדורש צוות גדול של וטרינרים ומטפלים.
בשעות הבוקר. נתי המאמנת של בעלי החיים ומור פורת, מטפלת במחלקת הקופים, החלו לאמן את ליה. זהו האימון היומי שלה שכולל כמה בקשות שהמטפלות נוהגות לבקש ממנה מדי יום, שבסופן ליה זוכה לקבל צ’ופרים אהובים. ליה שיתפה פעולה, אם כי נראתה חלשה ומאוד מותשת.
בסוף האימון, ביקשו המטפלות מליה להציג בפניהן את הכתף שלה. הבקשה הזו היא בקשה מוכרת ושגרתית וכשליה עושה זאת, המטפלות מדמות בכל יום מתן זריקה כדי להכינה לרגע האמת. רגע האמת הגיע והפעם הן ביקשו מליה להציג את הכתף שלה, כשהזריקה כללה חומר הרדמה. ליה נרדמה והועברה לניתוח במרפאת הספארי.
סביב שולחן הטיפולים כבר המתינו ד”ר יגאל הורוביץ, הווטרינר הראשי של הספארי; ד”ר אריאלה רוזנצוויג, וטרינרית הספארי וגם ד”ר ישי קושניר, רופא מרדים מבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בבית דגן וד”ר צחי איזנברג, מומחה לאולטראסאונד ממרפאת כל חי.
ארבע שעות עמלו הרופאים סביב ליה, וכשגילו כי היא סובלת מאי ספיקת לב ומריכוז נוזלים בחלל בית החזה שלה שאבו מתוכם כשני ליטרים. הניתוח הסתיים וליה החלה להתאושש; צוות המרפאה והמטפלים העבירו אותה לבית הלילה שלה ושם המתינו איתה עד לשעות הערב, כשהחלה להתאושש.
עוד באותו ערב, לאחר שהתאוששה מההרדמה, היא בקשה לשתות מים וכבר למחרת רצתה לאכול ונראה כי התיאבון המפורסם שב אליה. לוקאס הזכר השליט מגונן עליה ללא הרף. הוא לא מאפשר לאף אחד להתקרב אליה וצופה בה עד שהיא מסיימת לאכול – ממש בן זוג לתפארת. כדי להחזיר אותה לבריאות תקינה, ליה מטופלת כעת בשבעה כדורים שונים ומתחזקת מיום ליום.
גורילות השפלה המערבית נמצאות בסכנת הכחדה חמורה מאוד ובשנים האחרונות הן הולכות ופוחתות מהטבע. בגני חיות ברחבי העולם קיימים גרעיני רבייה של גורילות ממין זה ותפקידם נועד לא רק לשמור על מגוון גנטי של גורילות, במידה שמצבו של המין ימשיך להידרדר בטבע, אלא גם להוות שגרירי הסברה בקרב המבקרים על הצורך לשמור על אזורי המחייה של הגורילות הנדירות בטבע.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות