קורדובה - זוכרים את הרמב"ם

אי אפשר שלא להתפעל מהאופן בו מוקירה ממשלת ספרד את גדולי היהדות בעיר

סיור בקורדובה, העיר שמצפון ל"נהר הגדול" (אל-כביר GUADALQUIVIR), חוסה בצלו של הסיירה-מורנה, העיר המערבת ישן וחדש – הוא למעשה סיור בבתיהם של האישים היהודים המפורסמים ביותר בימי-הביניים: הרמב"ם, ריה"ל, דונש בן לברט, רבי משה בן עזרא ור' יהודה אברבנאל.
נתחיל את הסיור כשישה ק"מ ממערב לעיר. כאן, במה שנראה היום כעיי-חרבות – עמודים שבורים ואבנים מנופצות – היה בעבר ארמונו של הכליף עבד אל-רחמן ה-III, ששלט במאה התשיעית. אבל הכליף, אוהב השירה והפילוסופיה, אינו מענייננו, כמו יועצו ורופא-החצר שלו, רבי חסדאי אבן-שפרוט. רבי חסדאי היה דיפלומט מבריק בזכות ידיעתו בלשון וכשרונו בניהול מו"מ ואף נשלח כמה פעמים על-ידי הכליף לארצות זרות. הוא סייע רבות לאחיו היהודים ונחשב לפטרון של מוסדות תורה רבים. לאחר שנודע לו מפי שליח שהגיע לקורדובה, על קיום ממלכת כוזר היהודית, שלח איגרת ליוסף מלך הכוזרים ובה ביטא בגאון את תמיכתו ברעיון הקמת הממלכה היהודית. הוא גם עזר לבלשן, ר' מנחם בן-סרוק בפרסום בכתביו בקורדובה, ולרבי משה בן חנוך מאיטליה – עזר להקים בית מדרש בעיר. כאן, בארמון הכליף, קיבל חסדאי את נציגיהן של המדינות שבאו לביקור אצל השליט בקורדובה וכאן תירגם את חיבורו הרפואי של דיוסקריס מלטינית לערבית. בימיו הוקמה בצפון העיר שכונה נוספת, שהברברים החריבוה וכל שנותר ממנה הוא רק בית כנסת אחד.
נשוב לעיר ונפנה לעבר שכונת היהודים, שבפתחה ניצבת הקשת הגדולה – ALMODOVAR GATE. קשת ניצחון זו, שהוקמה עם ניצחון המוסלמים באנדלוסיה, נקראה בעבר באב אל-יהוד, שער היהודים, וסימלה את הכניסה לרובע היהודי של קורדובה, מוקף החומה המורית מימי-הביניים. ב-1013, לאחר שסולימן הרס את בתי היהודים, החלו גזירות הנוצרים, שהגיעו לשיאן ב-1148, וגרמו לבריחת יהודים רבים, ביניהם בני משפחת הרמב"ם, ששבה לעיר ב-1236. גזירות נשיאת אות-קלון (1239), פרעות ורדיפות, בית-הדין האינקוויזיטורי ב-1482 היוו שלבי-ביניים לקראת הגירוש הגדול ב-1492.

ב-CALLE JUDA LEVI, נוכל למצוא עדיין שרידים של מה שהיה פעם הגטו היהודי. הרחוב קרוי על שמו של רבי יהודה הלוי ולא בטעות: ר' יהודה הלוי, ריה"ל, או אבול חסן אל-לאוי – בערבית, נולד אמנם בטודלה (1075) שבצפון ספרד, אבל את רוב שנותיו בילה כאן, בקורדובה. כאן הייתה ישיבתו הגדולה וכאן אף חיבר את ספריו פיוטיו הגדולים, שנקבעו בקיר המזרח של הספרות היהודית.

בית הרמב"ם: מריה"ל עבור לחכם גדול אחר שחי בקורדובה ושמו נישא עד היום לשם ולתהילה בקרב בני העם הספרדי, הלא הוא "מיימונידס", הרמב"ם – ר' משה בן-מימון, שלא הרחק משער אלמודובר ניצב פסל קטן לזכרו (נחתך ב-1964). "כיכר הרמב"ם" – PLAZUELA DE MAIMONIDES – הרחבה הקטנה הממוקמת בטבורו של הגטו, אינה מבטאת את ההשפעה שנודעה לאיש זה ברחבי העולם כולו – ברפואה, בהלכה, בפילוסופיה ובמשפט. בית מס' 5 ברחוב היהודים, CALLE JUDIOS, הוא הבית בו נולד הרמב"ם, לפי המסורת המקומית. הספרדים, היודעים להעריך את פועלו, קבעו כאן שלט לציון התאריך. לא הרחק מכאן, בבית מס' 18, ניצב בית הכנסת של הרמב"ם, ה-SINAGOGA. בית זה, שנבנה בשנת 1315, הפך נכס לאומי ומהווה מוקד משיכה לאלפי עולי-רגל יהודים המגיעים לכאן מידי שנה בשנה. בשנת 1985, נערכו כאן – במקום בו למד הרמב"ם אצל אביו הדיין – חגיגות לציון 850 שנה להולדתו, בהן השתתפו רבים מראשי השלטון בספרד. נודה על האמת: תופעה משונה במקצת, בהתחשב בעבר העגום בתקופות האינקוויזיציה וגירושי היהודים, שחוללו מהפיכה בהיסטוריה היהודית.
ממשלת-ספרד הביעה את הערכתה לרמב"ם ולפועלו בשלט הקבוע בכניסה לבניין. גם של הארכיטקט – יצחק מותב – מצוין כאן. האתר כולו שופץ בשנים האחרונות על-ידי ממשלת ספרד, במגמה להחזיר למקום את צביונו המקורי. אתה קורא שוב את השלט, ואינך יכול שלא להתמוגג; ממשלת ספרד כתבה: "קורדובה מולדתו, חולקת כבוד לזכר הרמב"ם. ספרד – באמצעות העם, מביעה הערצתה לגניוס בן האלמוות של היהדות".
מכיכר מיימונידס ובית הכנסת של הרמב"ם, אתה ממשיך לכיכר נוספת – כיכר טבריה, PLAZA DE TIBERIADES, שבו נקבר, לפי המסורת, הרמב"ם. כאן נמצא פסל הרמב"ם – אותו כבר הזכרנו – שנחנך ב-1964, במסגרת אירועי שבוע הרמב"ם. הכתובת על בסיס הפסל מכריזה בעברית: "משה בן מימון". כיכר אחרת ברובע – מנציחה את שמו של הקרדינל סלאזר. היהודים יזמו את קריאת הכיכר על שמו של הידיד שהוריש את הונו לעניי הרובע היהודי.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות