סובב נחליאל: אל פארק גיבורות התנ"ך

חמישה מעיינות וחורש סבוך אחד, וגם: למה קוראים לגבעה 585 כך?

כ-70 עמיתים התכנסנו אל מול הגבעות הירוקות של נחלת אפרים, בואכה הישוב נחליאל, לטיול סובב היישוב היפהפה ואל פארק גיבורות התנ”ך שנחנך זה לא מכבר.
לאחר חבירת מלווינו מגדוד הנח”ל אל שורות העמיתים מעביר המדריך מאיר רוטר תדרוך קצר בשער היישוב, ומכאן אנו יוצאים צפונה אל מעבה החורש הירוק ,שגם בשוויץ יכולים לקנא ביופיו, לירידה אל ואדי א-נוקע.
הירידה התלולה עוברת בתוך צמחיה ים תיכונית סבוכה, כשמדי פעם קוץ סורר מזכיר כי ארץ ישראל נקנית בייסורים, ושפע המפלים התלולים במורד הערוץ מאתגרים את המטיילים. אך סיוע הדדי, גמישות ומספר קפיצות נועזות מסייעים לכולנו להגיע בשלום אל תחתית הערוץ.
מכאן אנו ממשיכים במעלה הנחל אל גבעה 585 (הנקראת כך על שום גובהה) בערוץ נחל הנוח למעבר, כאשר מדי פעם דרכנו חוצה מספר מעיינות זעירים הנובעים מגדת הנחל.
מהגבעה נשקף נוף של האזור הסובב מנחליאל ממנה באנו, דרך מצפה חרשה השולטת מגובהה על האזור ואל נוף הגבעות המוריק סביב.
בעוד אנו נחים אל מול הנוף המשכר מאיר חולק מידיעותיו על ההתיישבות באזור, החל מתקופת יישוב חבל ארץ זה על ידי שבט אפרים, שעדות לו הן שפע הגתות שנמצאו ומתוארכות לתקופת ההתנחלות דרך היישוב הצפוף בימי בית שני ועד לעדויות על חורבן נוראי של יישובי המקום בימי מרד בר כוכבא, שחפירות ארכיאולוגיות מהזמן האחרון חשפו שפע של מחילות מסתור האופייניות לתקופה קשה זו.
מכאן אנו ממשיכים לצעוד דרומה דרך כרמי זיתים, שיחי זעתר המלווים אותנו מדי פעם בריחם העז ושפע טרסות חקלאיות אשר לאחר האימון המקדים בירידת מפלים מוקדם יותר אינן מהוות אתגר רציני, ומגיעים אל חורבת ניעלן אשר שרידי קירותיה הבנויים מאבנים מסותתות משתלבות עם שפע בורות הממתינים לחוקר שיגלה את צפונותיהם.
כאן ממשיך מאיר לסקור את האזור המקיף אותנו ואת הממצאים מחורבת ניעלן אשר מערות המסתור והמקוואות שנתגלו בה מעידות על קיום יישוב יהודי גדול ותוסס שחרב במרד בר כוכבא.
בסיום הסקירה ההיסטורית מוביל אותנו נגן מפוחית מן העמיתים לשירת חגיגת יום הולדת לעמית אררט, ממיסדי עמיתים לטיולים…
מאיר ממשיך ומסביר את המסלול המוליך אל פארק מעיינות גיבורות התנ”ך והעמיתים במהרה גולשים על צלע הגבעה אל ואדי המוביל דרך שדרה של עשרות עצי זית עתיקים בעלי גזעים המעידים על גילם ומוליך אל פארק המעיינות.
פארק מעיינות גיבורות התנ”ך שופץ זה לא מכבר ליצירת שביל נוח העובר בין חמישה מעיינות קרירים בעומקים משתנים, מגובה הקרסול ועד למעיין העמוק מכולם המגיע לגובה הצוואר. המעיינות קרויים על שם נשים תנ”כיות שפעלו באזור ובסמוך אליהם פינות ישיבה מוצלות.
הרחצה במעיינות הקרירים בארץ התנ”ך מרעננת ומזכירה לחזור אל השביל הנוח המוליך חזרה לנחליאל, ומשם לביתנו לקבל את השבת.

‘עמיתים לטיולים’ – אוהבים וחוקרים את ארץ ישראל ברגליים.
הפעילויות בד”כ חינמיות, להצטרפות שלחו SMS לעמית אררט 052-7-90-60-90

אולי יעניין אתכם:

שא נא עיניך

שא נא עיניך מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל גבעת ארטיס שבבית אל ממוקמת במקום שהוגדר בתנ”ך “שער השמיים” – אך היא בהחלט מציעה תצפית נפלאה

קרא עוד »

מדבר, לא מה שחשבתם

מדבר, לא מה שחשבתם מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מחולות צבעוניים לגבי מים רוחשים בגבי ימין ועין ירקעם קְצָת דָּרוֹמָה לִבְאֵר-שֶׁבַערוּחַ בַּמִּדְבָּר נוֹשֶׁבֶת,שְׁבִיל לָעֲרָבָה יָרַד.

קרא עוד »
נגישות