בואכה עמק דותן

לזכר פועלו בשטח של פרופ' אדם זרטל ז"ל, ולציון פרשת השבוע וישב

עם שחר יצאתי בכבישים הריקים לכיוון חריש, העיר אשר נבנית בצעדי ענק, ומשם נסיעה קצרה של כעשר דקות לצומת דותן – שם הצטרפתי לכ-150 עמיתים על טפם המתכנסים לקראת הטיול. הבוקר קפוא, אך תפילת שחרית מחממת את הלב, ואת הגוף מחממים שתייה חמה ומאפים טריים המוגשים על ידי מארחינו בני מבוא דותן. לאחר תדרוך קצר אנו מתחילים לצעוד בין טירות הפאר של הכפר כופירת עד לבור מים מכוסה בטון המשמש להשקיית האזור החקלאי הפורה שבו אנו עוברים, וייתכן כי בעבר שימש כמקור המים של תל חפר הסמוך. טיפוס קל נוסף בין טרסות וכרמי זיתים ואנו מגיעים אל ראשו של תל חפר, ממנו תצפית רוחבית אל עמק דותן על שפע שדותיו המוריקים. תוך כדי ארוחת הבוקר והכנת קפה ראשון מאיר רוטר מאיר את עיננו לגבי ההיסטוריה של האזור: ראשית נסקר חלקו העצום של אדם זרטל בסקר הארכיאולוגי של השומרון, בו זיהה עשרות אתרים מתקופת ההתנחלות וביניהם אתרים רבים בעמק דותן שהבולט ביניהם הוא תל חפר עליו אנו חונים. המקום זוהה בטעות בעבר באזור השרון ולכן השם עמק חפר כבר נתפס, ולעמק זה ניתן השם עמק דותן על שם תל נוסף הנמצא מדרומנו. חלקו של זרטל מוערך סביב זיהוי האתרים לפי רוח התנ”ך ובקידום זרם חדש במחקר המסתמך על התנ”ך כמקור היסטורי אמין.
מאיר ממשיך וסוקר את הדרכים בעמק שהובילו מג’נין בצפון לשכם בדרום, כחלק מדרך האבות (ציר 60 של היום), ואת ההיסטוריה של האתרים מתקופת האבות כפי שמתגלה ממכתבי תל עמרנה ועד לתקופת מלכי ישראל לחורבן בתקופה הרומית, ועלילות ספר יהודית המתרחשות באזור זה.
לאחר ההרצאה מאירת העיניים אנו ממשיכים דרך כרמי הזיתים האינסופיים אל פאתי הכפר קוד, שם בסמוך לשתי בארות מים מזהה מאיר את בור עקד הרועים הנזכר בספר מלכים על ידי מיקומו הגאוגרפי, שברי כדי מים מתקופת הברונזה וכמובן בשם הכפר הסמוך. אנו ממשיכים בצעדה דרומה דרך שדות פוריים שבתוכם בולטת פריחתו הוורודה של צמח הטבק המכסה חלק נכבד משדות העמק, באדיבות מסי הטבק של ממשלת ישראל, אנו חוצים את הכפר ביר אל באשה תוך החלפת ברכות שלום וצילומים הדדיים עם התושבים המקומיים המתרגשים לתעד את הסיור הלא צפוי במצלמות הסלולרים שלהם.
עצירה נוספת בראש תל דותן חושפת את הנוף המהם של עמק דותן הפורה ובאופק אף רואים בברור את הרי נצרת. על התל אנו רואים מזבח יהודי המזוהה על ידי ארבע קרנות ויורדים מטה אל שלוש בארות החפורות לרגלי התל, כאן קורא מאיר את החלק בפרשת וישב המתייחס למקום, מזכיר כי דותינה בא משום שתי הבארות שאנו יושבים לפתחן, מצביע על שולי התל שם סככות רועים מזכירות היכן יכלו לשבת אחי יוסף ומראה את הדרך בה עברה שיירת הישמעאלים בדרך לבורות – כנראה בחיפוש מקור מים. סיפור יוסף כמו מתחבר אל השטח וחדי העין אף רואים את שיירת הישמעאלים נעלמת באופק לכיוון שכם…
את הסיור אנו מסיימים בשירה וריקודים המובלים על ידי בני המכינה הקדם צבאית של מבוא דותן, וכבר מחכים לטיול הבא אל ארץ התנ”ך.

‘עמיתים לטיולים’ – אוהבים וחוקרים את ארץ ישראל ברגליים.
הפעילויות בד”כ חינמיות, להצטרפות שלחו דוא”ל ל-araratamit7@gmail.com
עמית אררט 052-7-90-60-90

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות