נחל בוקק: עלייה לצורך ירידה

יורדים לאזור ים המלח כדי לטפס במצוק ולהשקיף על הנוף

בנחל בוקק, בקטע שבין כביש 90 למפל בוקק, יש מסלול טיול קצר ונחמד שחלקו הגדול עובר בתוך נחל בוקק.
נקודת יציאה:
המסלול של נחל בוקק נמצא על כביש 90 –סמוך לאזור המלונות של עין בוקק (waze מכיר את המקום – אזור המלונות נקרא על שמה של הנביעה שבנחל). ניתן לחנות בחניה על הכביש הראשי – לפי השילוט, ואם אין חניה ניתן להיכנס לאיזור המלונות, לחנות בחניה החופשית באזור שקרוב לכביש, לחצות את הכביש בזהירות ולגשת לתחילת המסלול. ניתן גם לחנות באזור שליד החוף ולהתחיל את המסלול בהליכה בתוך הערוץ, שנבנה במיוחד להכיל את השיטפונות בנחל בוקק (כדי למנוע הצפות).
המסלול:
נרד לערוץ מכיוון החניה של המסלול או מכיוון אזור המלונות – תלוי היכן חנינו – ונתחיל לצעוד בנחל. אחרי צעידה של כ-200 מ’ נגיע לתחילת הקטע הרטוב של המסלול ונראה איך הקניון נהיה צר יותר. השביל עובר בחלקו בתוך המים ובחלקו לידם, בתוך מנהרות קנה טבעיות וליד מפלונים, ואחרי צעידה נינוחה של כ-300 מ’ נגיע לסכר שעליו ניתן לטפס או לעקוף אותו עם השביל.
בחלק מהמקומות במסלול קירות הקניון משני את צבעם לשחור-אפור בשל נוכחות פצלי שמן כחלק ממבנה הסלע. בגדה הדרומית (השמאלית, כשנצעד בכיוון הלוך) נראה צינורות גדולים: אלו צינורות המסייעים בהזרמת מים לנחל – העשרת הזרימה בנחל בוקק מתבצעת לאחר שהתגלה שמליחות המים עלתה בשנים האחרונות, כנראה בגלל זיהומי קרקע במישור רותם שחלחלו למי התהום המזינים את עין בוקק. מטרת הזרמת המים להוריד את רמת מליחות המים שפגעה בצמחייה נדירה במקום.
המסלול מסתיים למרגלות מפלון קטן שמעליו שלט “סוף המסלול”, ומאחוריו הנביעה של עין בוקק המזינה את הנחל בנוסף להזרמת המים המלאכותית, ושטח של השמורה האסור לכניסת בני אדם מטעמי שמירה על הצמחייה ובעלי החיים.
מיטיבי הלכת יטפסו במסלול השחור מצד ימין באמצעות היתדות והמעקה, עוד כק”מ (או יותר אם יעדיפו) בעלייה התלולה של מעלה בוקק, וייהנו מנוף מרהיב של ים המלח מלמעלה.
ועוד קצת מידע חשוב:
אסור להיכנס לנחל בוקק בימים בהם צפויה סכנת שיטפונות באזור. מומלץ להגיע למסלול עם סנדלים או נעליים המתאימים להליכה במים, אסור לשהות בשמורה בשעות הלילה.
עוד המלצות על מסלולי טיול, מעיינות, צימרים ומקומות מעניינים ניתן למצוא
באתר www.nelech.co.il

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות