דורבנית וקוץ בה

עמית כבר לא תוכל לחזור אל הטבע, אך תרוויח חברה שנאספה בנסיבות דומות

עמית הדורבנית הגיעה אלינו לבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות טבע והגנים כשהייתה בת שבועיים בלבד. היא נמצאה בוואדי הסמוך לקיבוץ עינת, בלב אזור שבו נעשו עבודות תשתית וחפירת תעלות ניקוז בעזרת כלים כבדים.
שקשוקה, כלבתם של דן וניר אלון – אב ובנו שטיילו במקום, החלה לנבוח והם הבחינו בקולות פעייה קטנטנים מתוך הוואדי. יחד עם שקשוקה החלו לחפש את מקור הקול הזעיר ודקות אחדות לאחר מכן הם מצאו בתוך מעביר מים גדול דורבנית קטנה, חלשה וגלמודה.
ניר הקטן מיהר להיכנס לתוך מעביר המים, שאורכו כ-15 מטרים, ובזהירות אסף את הגורה. את הלילה הראשון היא בילתה בבית המשפחה ולמחרת הועברה לבית החולים: משקלה היה רק 400 גרם, היא הייתה מיובשת וחלשה והיכולת שלה לשרוד הייתה מוטלת בספק.
תוך דקות אחדות כבר הונחה בתוך קופסא מחוממת, וכאשר התאוששה מעט החלו המטפלים לנסות להאכיל אותה. זה לא היה פשוט: היא אמנם הייתה רעבה מאוד ונזקקה לחלב, אך הייתה חלשה מכדי לינוק ומאחר ועד כה ינקה רק מאמה הייתה צריכה ללמוד כיצד אוכלים מתוך בקבוק.
איפה הייתה אמה? את זה לא ניתן לדעת, אך יש להניח שנבהלה מהעבודות במקום וברחה משם כשהיא מותירה את בתה מאחור. אולי רצתה לשוב ולא מצאה את דרכה, אולי הקטנה התרחקה מנקודת הפרידה. אין לדעת.
המטפלים בבית החולים ידעו שמוטלת עליהם עבודה רבה: עמית הייתה זקוקה לארוחות קטנות של 20 מ”ל, אבל בתכיפות גבוהה של כל שעתיים. כך בכל ארוחה ישבו עמה בסבלנות אין קץ ולימדו אותה לאכול. בהתחלה הייתה זו עינת, מנהלת במרפאה, אחר כך הצטרפו אליה מטפלים נוספים.
כאשר מצבה השתפר ונראה היה כי כבר לא מרחפת מעליה סכנת חיים החלו המחשבות על עתידה של עמית. מטרת העל של בית החולים לחיות בר היא להשיב את בעלי החיים המטופלים בו אל הטבע; רק כאשר אין אפשרות להשיב בעל חיים בטבע הוא נשאר באחד מגני החיות או באחד מגרעיני הרבייה.
עמית ננטשה בגיל צעיר מדי, והיה ברור שלא תוכל לשוב לטבע בבטחה. היא לא תחשוש מבני אדם ותמיד תרצה להימצא בקרבתם, עובדה שעלולה לסכן אותה.
ההחלטה הזו מלווה תמיד בתחושות שאינן פשוטות לצוות בית החולים שלנו, אך הפעם הייתה בה גם מעט הקלה. זאת בשל החברה הצפויה לה עם דורית, עלי ה סיפרנו כאן באחד המדורים הקודמים – אף היא דורית דורבנית שנסיבות חייה דומות. דורית גם כן גודלה על ידי המטפלים, ואפילו זכתה תקופה מסוימת לביקוריו של מחזר מסתורי, אך לבסוף נותרה בבדידותה והרעיון לצרף אליה שותפה לחצר לא נשמע רע בכלל.
הטיפול בעמית עבר לידיהם המסורות של מטפלי מחלקת הציפורים, המופקדים גם על הטיפול בדורית. בעוד כמה ימים השתיים יחלו לערוך מפגשי הכרות זהירים: בהתחלה יהיו אלה מפגשים קצרים תחת עינם הפקוחה של המטפלים, ורק כאשר יתברר כי החיבור מתקדם יפה ניתן יהיה לאחד בין השתיים שיחלקו חצר משותפת, ומי יודע? אולי גם מחזר משותף…

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות