על תבונה ורגישות

בעיית הרגישות החריפה שהתגלתה בעיניה של הקרנפה טנדה, נפתרה בזכות תבונתם של המטפלים

יותר מפעם אחת עברה במוחם של מטפלים בעלי החיים בשטח האפריקני הפתוח, מנהל האוסף הזואולוגי והווטרינר, המחשבה להעביר את טנדה לגן חיות אחר. אבל אף אחד לא בטוח כי כך היא תיפטר מהרגישות שיש לה בעיניים.
טנדה סובלת זה זמן רב מדלקת עיניים כרונית. כבר לפני שנים, התברר לאחר בדיקות מקיפות כי הגורמים לדלקת הם הזבובים, או ליתר דיוק – זבובות. הן נוחתות על עיניה ומטילות שם את ביציהן.
בתוך הביצים ישנו טפיל שנקרא הברונמה, המגיע מגללי הסוסים שנאכלים על ידי הזבובים.
רוב בעלי החיים אינם מפתחים רגישות לטפיל הזה, אבל הרגישות מוכרת אצל סוסים וגם טנדה שלנו סובלת מדלקת עיניים כתוצאה מכך. לשאר הקרנפים בספארי זה בכלל לא מפריע אם הזבובות מטילות ביצים בסמוך לעיניהם.
בעבר, הייתה מחשבה להעביר אותה לגן חיות במקום קר יותר בעולם, אבל מעבר של קרנפה בת 23 אינו פשוט כל כך ולכן העברתה ירדה מן הפרק.
לאורך השנים, הגיעו לספארי רופאים שמתמחים בתחום העיניים: הם המשיכו לבדוק, הציעו הצעות, העלות רעיונות ונתנו תרופות. לעתים חלה הקלה, אך הטפיל המשיך לתקוף, המצב החריף וטנדה עמדה לאבד את ראייתה.
אבל התקווה לא אבדה – בעיקר בקרב נטע גוואטה, המטפלת של הקרנפים, שהחליטה להסב מסכה להגנת העיניים המשמשת סוסים ותפרה ממנה מסכה מתאימה לטנדה הקרנפה. מדובר במסכה שמורכבת מרשת, וכך אינה מפריעה לטנדה לראות. גודלה כגודל ראשה של הקרנפה, הבד הוא בד נמתח עם סקוטצ’ים שיוכלו לאחוז את המסכה מאחור, ויש אפילו מקום לקרן שלה. המטפלים לימדו את טנדה להתקרב ללא חשש, ובתוך כמה ימים היא הסכימה שיחבשו לה את המסכה.
כך הסתובבה במהלך כל הקיץ האחרון, והזבובות הרבות לא יכלו להתקרב אליה ולא הציקו לה.
עכשיו הגיעו הימים הקרים: הזבובים התמעטו – הם לא חובבי קור. טנדה יכולה ליהנות קצת ממזג אוויר נוח והמטפלים החליטו להסיר לזמן מה את המסכה.
אבל אף אחד לא רוצה לקחת סיכון. מספיק שתגיע זבובה אחת סוררת והדלקת תחזור. לכן במהלך הימים הקרירים טנדה מתקרבת אל המטפלים והם דואגים למרוח על עיניה משחה שדוחה את הזבובים מלהגיע לשם.
היא כבר לא פוחדת להתקרב, ומי שצריך לנקוט אמצעי זהירות הם דווקא המטפלים. לשם כך נבנה אזור מגודר בלב השטח הפתוח אליו המטפלים נכנסים ומשם הם קוראים לקרנפה לבוא לטיפול.
טנדה מתקרבת עם הבן הקטנטן שנולד לפני חודשים אחדים – טופאק, המטפלים מניחים עבורו תערובת טעימה ומזינה שנחשבת למזון מועדף ובזמן שהוא אוכל בהנאה הם יכולים למרוח את המשחה סביב עיניה של אמו.
השבוע הגיעה לספארי משחה שצבעה ורוד זוהר. טנדה התקרבה כבכל בוקר אל המטפלים.
גם השבוע, בשל מזג האוויר הנוח עבור הקרנפים והפחות נוח עבור הזבובות, הוחלט למרוח את המשחה. התמזל מזלי והצטרפתי אל המטפלים באזור המוגן, כשאני צופה מקרוב בטיפול.
המטפלים קראו לה, טנדה התקרבה ולפתע הצללית הוורודה סביב עיניה הפכה את הדלקת הכרונית לאופטימית יותר – וגרמה לכולנו להאמין שאולי בקיץ הבא טנדה תסבול קצת פחות.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות