הפנקיסטים

אמא בריטית, אבא צרפתי, ארבעה גורים חדשים. הכירו את משפחת שועלי הפנק

פאני ולואי דה פנק הם זוג שועלי הפנק שלנו. הם הגיעו אלינו לפאני שנים אחדות והפכו את חצר שועלי הפנק לחצר תוססת ופעילה מאוד.
אמנם פאני הגיעה מאנגליה ולואי מצרפת, אבל על אף הבדלי המנטליות האידיליה פרחה ביניהם.
אמא פאני כבר כמעט בת 9 ואבא לואי דה פנק בן ה-7 הגיע לספארי בשנת 2012, כשנה לאחר שפאני הגיעה.

לפני כשנתיים נולדו להם שני גורים ואמא פאני טיפלה בהם במסירות.
גם הפעם, קצת יותר משנתיים לאחר מכן, ציפינו כולנו בהתרגשות ליום ההמלטה הקרב ובא.
ההזדווגות תועדה וכולנו ספרנו 50 יום שלקראת סופם ראינו את לואי חופר במרץ מחילות, מתרוצץ ועובד ומכין את הבית לקראת הגעת הגורים.
יום אחד נכנסה פאני לתוך הכד שבחצר, המשמש לה כמחילה, ולא יצאה ממנו למשך כמה ימים. אחר כך יצאה לאכול וחזרה מיד שוב, וכבר היה ברור שהמליטה.
לואי היה נרגש מאוד: הוא התרוצץ סביב המחילה וכל כמה שעות דאג להכניס פנימה אוכל עבור היולדת שנמצאת בחופשת לידה, ואין לה פנאי לצאת ולחפש מזון. המטפלים כמובן סייעו ללואי והניחו את האוכל של פאני בסמוך לכד.
רק כמה ימים לאחר מכן, המטפלים הציצו וגילו שבתוך הכד נמים להם ארבעה שועלי פנק קטנטנים.
כיוון ששועל הפנק הוא הקטן מבין השועלים בעולם, הוא מגיע בבגרותו למשקל של קילוגרם אחד. הגורים נולדים במשקל של 45 גרם בלבד.

עברו ארבעה שבועות והקטנטנים החלו לצאת. החצר כמרקחה. הקטנים והגדולים רצים ומשתוללים, משחקים וקופצים. המשחק הוא חלק חשוב מהלימוד שלהם והכנה לחיים כבוגרים, כשהתפקיד של הפרטים הבוגרים הוא להכין אותם לכך.
כשיהיו בני ששה חודשים כבר יגיעו לבגרות מינית, אך בניגוד לשאר מיני השועלים שאינם חיים בלהקה, אלא כבודדים, כל הגורים שנולדו כעת וגם אלו שנולדו לפאני שנתיים יוכלו להישאר בספארי גם בעתיד ואין חשש שיזדווגו עם אמם. פאני נחשבת לנקבת האלפא ולואי דה פנק הוא זכר האלפא של הלהקה. בלהקה רק הזכר הדומיננטי והנקבה הדומיננטית יכולים להתרבות.
שועלי הפנק חיים במדבריות צפון אפריקה, סהרה, חצי האי ערב וחצי האי סיני. בעבר חיו גם בישראל, אך נכחדו מארצנו לגמרי. גורי שועלי פנק בני מספר חודשים נתפסים בטבע ונגנבים מהמחילות שלהם במטרה למכור אותם, דבר שמציב אותם בסכנת הכחדה.
סימן ההיכר של הפנק הוא אוזניו הגדולות במיוחד. בנוסף להיותו בעל חוש שמיעה מצוין, אזניו משמשות גם לקירור גופו, בשל היותן משטח נרחב הבא במגע עם האוויר.

בטבע שועלי הפנק ניזונים מבעלי חיים כגון זוחלים, מכרסמים, ציפורים קטנות וביצים של ציפורים. כמו כן הם ניזונים מחרקים שונים, בעיקר חיפושיות, אך גם מתזונה צמחית של שורשים אותם הם מוצאים באדמה.
שועלי הפנק מסוגלים לקפוץ ממצב מנוחה לגובה של מטר, כך הם יכולים לתפוס חרקים במהירות, בלי להבריח אותם בתנועות מיותרות.

בימים אלה מתחילים בספארי לבנות עבור השועלים הקטנים חצר חדשה ומרווחת יותר שתכיל את המשפחה המתוקה שגדלה והתרחבה.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות