עין עקב: עקב בצד אגודל

הדרך למעיין הדרומי ארוכה – אך הביקור בבריכות הפסטורליות מתגמל

עין עקב הוא מעיין בדרום, סמוך לנחל צין, שמימיו נובעים לתוך בריכה עמוקה וקרירה.
איך מגיעים לעין עקב?
ישנן מספר דרכים להגיע: הראשונה היא דרך המסלול המתחיל במעלה דיבשון ורמת דיבשון, שמגיע באמצעיתו לעין עקב. הדרך השנייה להגעה לעין עקב היא דרך המסלול לחוד העקב. אם מתחילים בקבר בן גוריון, צועדים לחניון לילה עין עקב ומשם עולים לחוד העקב לפי הסימון של שביל ישראל, ולאחר מכן להמשיך לפי הסימון של שביל ישראל עד שמגיעים למעיין ובחזרה – דרך שביל העפר המתאים לרכבי 4X4, סה”כ כ-12 ק'”מ.
הדרך השלישית והקלה ביותר להגיע לעין עקב, המתאימה גם לרוכבי אופניים ולכאלו שמגיעים בג’יפ, היא לרדת מקבר בן גוריון, לפנות שמאלה לפי השילוט לתוך בקעת צין עם הסימון האדום, וכשמגיעים לצומת עם סימון כחול לפנות ימינה לפי השילוט לעין עקב – כשעם השביל הזה ממשיכים עד שמגיעים למעיין. בעלי רכבי 4X4 יחנו בחניון המוסדר כחצי ק”מ לפני הבריכה של עין עקב ומשם יצעדו ברגל. סה”כ המרחק בין הצומת שבתחילת בקעת צין למעיין הינו כ 5.5 ק”מ. התוואי יחסית נוח להליכה, אך לא מתאים לעגלות ילדים.
אם אתם כבר במדבר ורוצים לוודא שאתם בכיוון למקום הנכון – אתם יכולים להיכנס waze ולהקליד עין עקב. הוא כבר ייקח אתכם ליעד.
מה במקום?
עין עקב תחתון הינו מעיין שכבה שמימיו נובעים מהסלע לתוך בריכונת מתחת לבריכה הגדולה, ומשם נוטפים על גבי הסלע לתוך הבריכות.
עין עקב עליון הוא מעיין שמימיו נובעים בין קבוצות קנה גדולות, כ-2 ק”מ בהמשך מעלה נחל עקב.
בעין עקב תחתון יש 2 בריכות גדולות, אחת רדודה וצרה והשנייה רחבה ועמוק מאד.
ליד הבריכה הגדולה ישנו משטח סלע שמקל את הכניסה לבריכה. הכניסה לבריכה חלקלקה – חובה להיזהר. מימיה של הבריכה קרים ועמוקים מאד. מעל הבריכות יש צמיחה יפה של שערות השולמית.
ליד הבריכות של עין עקב ישנו מתחם מגודר ובו צמחייה המנסה להשתקם. בין הצמחים הגדלים במקום סוף מצוי, סמר ואשל. מעל הצוק של עין עקב ישנו דקל “המסמן” עבור המגיעים מרחוק את מיקומו של נווה המדבר.
שימו לב:
מי שנכנס למים עושה זאת על אחריותו בלבד.
מחפשים חופשה באזור? בצימר “מקום בצל” במדרשת בן גוריון, הנמצאת מעל המסלול, ישמחו לארח אתכם. פרטים בטלפון – 050-9695827.
עוד מסלולי טיול, מעיינות ומקומות נופש תוכלו למצוא באתר שלנו – http://www.nelech.co.il

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות