כאשר שלמה המלך מסר שטחים

מה למצודה פניקית באזור המשתייך לשבט אשר בממלכת ישראל?

15 דקות נסיעה מעכו, דקה מהכביש, ואנו נמצאים באתר שהסיפור שלו מדהים. סיפור בן 3,000 שנה שכאילו נלקח מאירועי היום.
הסיפור מתחיל כאשר הארכיאולוג צביקה גל חופר בשנות ה-80 בתל בעל השם הסתמי “תל ראש זית”, ולהפתעתו הוא מגלה במקום מצודה פניקית מתקופת שלמה המלך. אין כל ספק, סגנון הבנייה, 30 קנקני החרס השלמים, חרסים ושברי מכתבים – כל אלו מעידים ללא ספק כי מדובר במצודה פיניקית מתקופת חירם מלך צור. אחד הקנקנים נמצא חתום בפקק, ובתוכו שאריות של גרעיני חיטה מפוחמים.
התמונה חוזרת על עצמה מחדר לחדר. ללא ספק מצודה של רשות המיסים הפניקית בעלת נפח אחסון כולל של 25,000 ליטר.
ובעוד צביקה גל נושא עיניו אל הגבעות סביב, בבחינת “אשא עני אל ההרים מאין יבוא עזרי?”, הוא רואה כפר ערבי קרוב בשם כָּבּוּל ושם הכפר הזה מצית את זכרונו. הוא ניגש לתנ”ך ושם הוא מוצא כתוב: חִירָם מֶלֶךְ צֹר נִשָּׂא אֶת שְׁלמֹה בַּעֲצֵי אֲרָזִים ….אָז יִתֵּן הַמֶּלֶךְ שְׁלֹמֹה לְחִירָם עֶשְׂרִים עִיר בְּאֶרֶץ הַגָּלִיל: וַיֵּצֵא חִירָם … לִרְאוֹת אֶת הֶעָרִים ….וְלֹא יָשְׁרוּ בְּעֵינָיו: …. וַיִּקְרָא לָהֶם אֶרֶץ כָּבוּל עַד הַיּוֹם הַזֶּה:
(מלכים א, ט, יא)
שתי ממלכות שכנות שכנו זו ליד זו: האחת, הפניקית, אומה של אנשי צי, סוחרים, חרשי עץ ונחושת – והשנייה, ישראל, אומה חקלאית. בסיס הגיוני לשיתופי פעולה. שלמה המלך מבקש ומקבל את עזרתו של חירם באספקת עצים ואמנים לבניית המקדש, לבניית ארמון המלך וארמון בת פרעה ובבניית צי סוחר המפליג מאילת לארץ אופיר, אך במציאות אין מתנות חינם ושלמה המלך מעביר עשרים עיר לבעלות חירם מלך צור באזור כבול של היום.
ישובים אלו מעלים מיסים לחירם בצורת סחורה חקלאית. ולצורך איסוף המס בונה חירם מצודה ששרידיה נצבים על עומדם עד היום, ובין מחסניה נמצאו כלי חרס שלמים ובהם גרגרי חיטה בני 3,000 שנה.
איך מגיעים:
נוסעים מכוון צומת משגב אל צומת הכניסה לשעבר. בדרך נראה משמאלנו אנטנה סלולרית. ממול לאנטנה נפנה ימינה לדרך עפר משובשת אל חורשת עצי ברוש, המקום מתאים מאד לפיקניק משפחתי, הגישה ללא תשלום, חבל רק שהכניסה לאתר אינה מסומנת והאתר עצמו מוזנח. סיור במקום יגלה את שרידי המצודה הפיניקית. בית ארבעת המרחבים הישראלי ובית בד מאותה תקופה.
מומלץ לגיחה משפחתית בצירוף צידנית, תרמוס קפה וספר תנ”ך.
שבתאי שירן, מורה דרך בניחוח יהודי: 052-3246827

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות