מישראל לתורכיה בשישה ימים

על הקאמבק המהיר והמפתיע של הבז המאושפז שהמריא חזרה לשחקים

מידי פעם משוטט שמוליק לנדאו, המטפל הראשי שלנו בבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים, בחיפוש מקוון אחר מידע על חיות בר פצועות ולא פעם צד בעניו מידע שפורסם על ידי תקשורת זרה ברחבי העולם. מן מנהג כזה שטומן בחובו הפתעות משונות ומרגשות.
הפעם זה היה מרגש במיוחד: רק ששה ימים חלפו מהיום שבו הושב לטבע בז צעיר שטופל אצלנו בבית החולים לחיות בר, ולפתע התברר כי הבז שלנו הפך לכוכב תקשורת ועושה כותרות בשלל פוזות מצולמות.
הסיפור שלו התחיל כמה שבועות קודם לכן. בז צעיר נפל מקן הוריו בדלית אל כרמל, מישהו בעל מודעות סביבתית מצא אותו, אסף אותו והעביר אותו לפקח שמסר לנו אותו לטיפול בבית החולים לחיות בר. בדיקות מקיפות שעבר, העלו כי הבז אינו סובל מחבלות – אך הוא חלש מעט ובעיקר צעיר מכדי לשוב אל הטבע.
המטפלים העבירו אותו למתחם אקלום באזור האשפוז של בית החולים, שבו שהו באותה תקופה כ-200 בזים. שם, בין כל הבזים, החל ללמוד את כללי ההתנהגות הבזיים, למד לאכול בכוחות עצמו את המזון שהמטפלים הניחו בחלקים שונים של החצר, למד לחיות בין בני מינו ובעיקר תרגל את יכולת התעופה שלו. השהייה במתחם הזה בבית החולים היא השלב כמעט האחרון לפני היציאה לחיים המורכבים שצופן לו העתיד בטבע.
חודש לאחר שהגיע לבית החולים הוחלט שהוא כשיר לחזרה אל הטבע, אך כיוון שהגיע לאשפוז צעיר יחסית הוחלט לשלבו בפרויקט “השבה רכה”: זוהי דרך הדרגתית המאפשרת לבזים צעירים לשוב לטבע תוך שבוע מרגע הגעתם למתחם ההשבה.
הפרויקט הוא שיתוף פעולה בנינו לבין חוות אדמה במועצה המקומית מגידו וגני רמת הנדיב.
מספר בזים שסיימו את תקופת האשפוז, מגיעים למבנה סגור ובו חלון גבוה. לאחר כמה ימי הסתגלות למקום, החלון נפתח והבזים יוצאים ממנו וחוזרים על פי רצונם. שבוע מהרגע שבו הבזים מתחילים לצאת ולחזור, החלון נסגר והבזים לא יכולים לשוב לשם עוד.
הבז שלנו יצא לחיים חופשיים מחוות אדמה בראשית חודש יולי, בדיוק שבוע לאחר מכן התפרסמו הידיעות אודותיו. היה זה חקלאי תורכי שמצא אותו בזמן שחרש את שדהו. הבז היה חלש מאוד, הנדידה הראשונה בחייו לא הייתה פשוטה וככל הנראה ההתלהבות סחפה אותו לעוף ולעוף עד שנחת מותש על אדמת שדה חרוש בעיר צפונית בתורכיה.
החקלאי שהרים אותו קרא בהתרגשות את המספרים E-25062 על טבעת הברזל שעל רגלו ואת המילים: אוניברסיטת תל-אביב, ישראל. הוא הזעיק למקום כמה מביני דבר, אך אלו הסבירו לו שלא מדובר במרגל מישראל אלא בציפור שטובעה לצורך מעקב אחריה בלבד. בעבר, נלכדו ציפורים בארצות שאינן נמצאות עמנו ביחסי שלום והטבעת שעל רגלן גרמה לאזרחים לחשוב שאולי מדובר במרגל מטעמנו. בפרסומים בתקשורת התורכית הודגש כי הפעם התושבים הבינו שאין כאן ציפור מרגלת אלא רק מעט חלשה שזקוקה לקצת מזון ומים.
שמוליק מיהר לפתוח את הקובץ של בעלי החיים ששבו לטבע לאחרונה. הוא הקליד את הספרות והבין מיד באיזה בז מדובר.
לשמחתנו, על פי הפרסומים הבז שלנו התאושש ושב זמן מה לאחר מכן שוב אל הטבע.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות