על עמודים וגביעוניות

טיול אחר הצהריים לפריחת גביעונית הלבנון ולבית הכנסת אום אל עומדאן בואכה העיר מודיעין

התכנסנו בשמחה רבה משפחת העמיתים על טפם לסיור אחר הצהריים בנקודת חן ייחודית בעיר מודיעין. את הסיור התחלנו בחניון מוסדר ומרווח ברחוב ראובן בעיר, ממנו יצאנו מערבה מעבר לכביש אל גבעת שר אשר בעקבות מאבק ציבורי ניצלה משיני הדחפורים והוכשרה על ידי הרשויות לקבלת מטיילים. המאבק עודנו ממשיך, להצלת הגבעות מדרום לגבעת שר ליצירת רצף של נקודות חן ירוקות בסמוך למודיעין. השביל ברור והשילוט מסביר פנים וחיש אנו עולים אל ראש הגבעה ממנה נשקפת מודיעין העיר היפהפייה, גורדי השחקים של גוש דן המנצנצים באור שמש אחר הצהריים ורכס שיירות על יישוביו. המדריך יהונתן הראל מוביל בין שלל צבעי הפריחה אל גת ביזנטית ייחודית הבנויה יחד עם בור מים צמוד אליה, כך שבעונת הגשמים מי הנגר ממבנה הגת זורמים אל הבור וממלאים אותו, ואילו בעונת הבציר ניתן להשתמש במים על מנת לנקות את הגת או להשקות את מטעי הגפנים הסמוכים.
אנו ממשיכים במעלה השביל המסומן דרך שרידי מבנים חקלאיים ובורות מים עתיקים, ומגיעים אל שטח בו ניצבים מספר מגדלי שמירה נמוכים במצב השתמרות מצוין, עם המדרגות שעדיין עומדות על תילן ומובילות אל ראש המגדל. לקול מצהלות הילדים המתרוצצים אל ראשי המגדלים, מבאר יהונתן כי מגדלי שמירה נמוכים אלו נקראים “שומרות” – שנבנו מהאבנים שנסקלו ושימשו על ידי בעלי הקרקע להגנה בפני גנבים בעת עונת קטיף הפירות. עוד ממשיך יהונתן וסוקר את הצמחייה באזור ואת עצי הבוסתנים שנותרו, בהם עצי שקד בר מרים ששימשו כנות עליהן הרכיבו עצי פרי אחרים ובמשך השנים בהן הופקרו הבוסתנים התגברו על ההרכבות וצמחו לעצי שקד בר. עוד הוא מפנה את תשומת לבנו לעץ חרוב ענק שעליו גדל מטפס מסוג שרביטן המנצל את החרוב על מנת להגיע אל השמש, ותוך כדי כך יוצר קנוקנות בצורת שרביטים על ענפי החרוב. בקרבת מקום אנו מגיעים אל ריכוז פריחה צפוף ויפהפה של גביעונית הלבנון שאינו נפוץ באזורנו ועולה השאלה כיצד הגיע דווקא אל גבעת שר? האם הובא לכאן על ידי חובב פריחה קדום שגר באזור, או שמא הסיבה נעוצה באגדה על פעמוני הכהן הגדול שירדו לארץ לכפר על עוונות ישראל? אנו יורדים מהגבעה וממשיכים אל יישוב יהודי מתקופת החשמונאים שנחפר בסמוך לחניון בו התחלנו את סיורנו. הסיור בשרידי היישוב מגלה מבנים חקלאיים עתיקים, בתי מגורים, מקווה טהרה מפואר ואת גולת הכותרת של היישוב – בית הכנסת שעל שום שרידי עמודיו נקרא המקום “אום אל עומדאן”. מיד צצה השאלה האם כאן שכנה מודיעין של משפחת חשמונאי, או שמא על גבעה קרובה יותר לאזור קברי החשמונאים בהם סיירנו בשלהי חג החנוכה. העדויות אינן חד-משמעיות, אך ברור כי תושבי המקום הכירו את משפחת חשמונאי שגרה כאן או במקום סמוך ואולי אף התפללו בבית הכנסת הזה. אנו מסיימים את הטיול בתפילת ערבית בבית הכנסת הייחודי שכל כך מחובר למורשת ולהיסטוריה היהודית, וממשיכים לביתנו להרבות שמחות וטיולים.
‘עמיתים לטיולים’ – כולנו מדריכים!
אוהבים וחוקרים את א”י ברגליים.דוא”ל הקבוצה araratamit7@gmail.com
אתר הקבוצה לעיון ולהצטרפות groups.google.com/group/amitimtiyulim

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות