האג: הגשרים והעירוב

מביתו של שפינוזה הנרדף ועד הקשר היהודי לעיר המיניאטורית

האג שוכנת סמוך לים הצפוני ובה יושבים מוסדות השלטון של המדינה, בית המלוכה ההולנדי ו"בית-הדין הבינלאומי לצדק". בהאג היפה, תעלות רבות ומבנים היסטוריים.
הקהילה היהודית המקומית נוסדה בשלהי המאה ה-17 על-ידי כמה משפחות של יהודים ספרדים שבאו לכאן מאמסטרדם. בית הכנסת הראשון נחנך ב-1698 וספרי הקהילה מספרים כי משפחת דה-פינטו המיוחסת, ייסדה בית כנסת משלה ב-1703. בעקבותיה קמו קהילות "חונן דן", "בית יעקב" (על-ידי יעקב פריירה) ונבנה בית הכנסת הספרדי המעוצב במתכונתו של בית הכנסת הפורטוגזי המפואר שבאמסטרדם (נמצא באזור PRINSESSEGRACHT). בית הכנסת של קהילת האשכנזים, אשר היו עניים ברובם, עלה באש ושוקם רק ב-1844.
ב-1744, כשריחפה סכנת גירוש על יהודים נתיני מריה תרזה, הצליח הבנקאי העשיר טוביה בועז, שישב בהאג, למנוע את הגזירה בהפעילו לחץ על מריה תרזה, כאשר סייע בידו רב הקהילה – רבי שאול הלוי. על השתלבותם של היהודים בחיי העיר וחשיבותם בעיני השלטונות, ניתן ללמוד מצעד חשוב שנעשה ב-1692. באותה שנה, החליטו השלטונות להחליף את גשרי האבן בגשרי עץ וזאת במיוחד כדי לאפשר ליהודים לקיים עירוב תקין שיתיר את הטלטול בעיר בשבת.
בתחילת הכיבוש הנאצי גורשו מן העיר הפליטים היהודים מגרמניה ששהו במקום. ב-1942 הובלו כל יהודי העיר, הן בני המקום והן הפליטים מגרמניה למחנות ההשמדה, ובראשם צעד הרב הראשי הרב מהרשן.
ברחוב PAVILJOENSGRACHT מס' 72-74 נמצא הבית שבו השתקע הפילוסוף השנוי במחלוקת ברוך שפינוזה, לאחר 26 שנות נדודים וחרם. 7 שנים חי כאן והתפרנס מליטוש עדשות. במקום יש גם מצבה לזכרו, בדמות תלמיד-חכם. המצבה שרדה חרף ניסיונות הנאצים למחות אותה בעת שלטונם בעיר. לאחר המלחמה לא נותרה בעיר קהילה ספרדית ובית הכנסת הספרדי-פורטוגזי המפואר נרכש ע"י הקהילה היהודית ליברלית.
ולאטרקציה של האג: האתר המפורסם של העיר, ה"מדורודם" (MADURODAM). תשאל: מה ליהודים ולעיר המיניאטורית הגדולה והמושלמת ביותר באירופה? על כך ייאמר כי בכל אדם יש מן הילד ולראות את הכל מוקטן בקנה מידה של 25:1 זו חוויה שמצמידה אותך לילדיך למשך שעה ארוכה בלא שתנדנד להם שהגיע הזמן להמשיך… שנית, מונצח כאן בית הכנסת הפורטוגזי הגדול, ושלישית – ועכשיו מוטעמת גם הסיבה השנייה – האתר כולו נקרא על שמו של סרן ג'ורג' מדורו, בן למשפחה יהודית-הולנדית עתיקה, מגיבורי הולנד במלחמת העולם השנייה, שמצא את מותו במחנה הריכוז דכאו. הוריו, שעברו לשבת בקורסאו, החליטו להנציח את זכרו בהקמת הולנד הקטנה.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות