עין מטע ועין תנור: פסיפס עתיק ומעיין נסתר

למרגלותיו של עץ תאנה גדול נמצא את עין תנור, ומתחתיו בקו ישר נמצא את עץ התאנה הגדול שלמרגלותיו הנקבה הקרירה

והשבוע ביקור צונן, במובן הטוב, בעין מטע ועין תנור הסמוכים לבירה.
איך מגיעים:
אם נגיע מכיוון בית שמש על כביש 38, נפנה שמאלה בכביש 375 ואחרי כ-11.5 נפנה שמאלה לפי השילוט לחורבת חנות, ונחנה במגרש החנייה שבכניסה לשביל. אם נגיע מכיוון ירושלים, ניסע על כביש 386 מכיוון הדסה עין כרם, במפגש עם כביש 375 נפנה ימינה ואחרי כ-5 ק”מ נפנה ימינה לפי השילוט
לחורבת חנות.
מידע כללי:
חורבת חנות הינה שרידים של חאן מהתקופה המלוכנית, שהיה ממוקם על דרך הקיסר ששימשה את העולים לירושלים מכיוון השפלה. במקום נמצאים שרידים של פסיפס מרהיב.
עין מטע הוא מעיין קטן ורדוד באפיקו של נחל זנוח, שמימיו אינם נאגרים אלא זורמים באפיק צר עד שנעלמים בין הצמחייה. המעיין נקרא ע”ש הישוב הסמוך לו.
פירוט:
לאחר שיצאנו מהרכב נעלה לחורבת חנות שנמצאת מעל החניה. ניקח את המטאטאים שמונחים בגומחה ונטאטא את הפסיפס מהחול שמונח עליו – ולאחר שנחשוף את הפסיפס ונהנה נכסה אותו בחזרה בחול למען יישמר לדורות הבאים [מה שיש כיום זה רק שאריות – בשנת 2014 הושחת הפסיפס], ונתחיל לרדת בשביל לכיוון האפיק של נחל זנוח.
נצעד בשביל העפר כקילומטר, במורד לכיוון קבוצת האקליפטוסים שנראה בתחתית הערוץ, נהנה ממטעי השקדים והעצים הנשירים שפורחים בתקופת ט”ו בשבט ומהכלניות והרקפות שצומחות למכביר בשטח. כשנגיע לקבוצת האקליפטוסים נבחין ביניהם בנביעה של עין מטע: נוכל להכין קפה, לשכשך רגליים במים, ליהנות ממטע הדקלים שנמצא בסמוך ומשרידי המבנים שבאזור ונמשיך לצעוד באפיק של נחל זנוח, בשביל המסומן בשביל אדום.
לאחר כ-100 מ’, למרגלותיו של עץ תאנה גדול, נמצא את עין תנור (המעיין קשה למציאה – אם נסתכל על השלוחה שמעלינו נראה שרידי מבנה גדול עם קשת שבורה וקירות עבים), ומתחתיו בקו ישר נמצא את עץ התאנה הגדול שלמרגלותיו הנקבה הקרירה ומימיו הרדודים
של עין תנור.
מכאן ניתן לבחור בין חזרה לרכב – בדרך בה הגענו, או בצעידה של כ-2 קילומטר בערוצו של נחל זנוח עד שנפגוש בשביל העפר המסומן שביל אדום, שיעלה בעלייה חדה של כקילומטר עד לחניה בה השארנו את הרכבים.
אם נרצה, נוכל לצאת מרחבת החניה לצעידה בשביל הקיסר, במורד כ-3.5 ק”מ, עד שנגיע לבית בד עתיק, שם נקבע עם רכב שיאסוף אותנו.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות