שירבו טיולינו כרימון

טיול אל מטעי הרימונים בנחל ציפורי, ערב ראש השנה

הרימון הוא אחד מסמליו של ראש השנה, כי תקופה זו היא תקופת ההבשלה של הרימון – לכן יצאנו אל מטעי רימונים בנחל ציפורי.
פרי הרימון מזוהה לחלוטין עם ראש השנה הן משום יופיו, הן משום שלדברי חז”ל הוא מכיל תרי”ג גרגרים והן משום שהוא משבעת המינים, ואכן אנו נוהגים לברך זה את זה בברכה “שירבו זכויותינו כרימון” ולעתים אף לברך עליו שהחיינו בלילה שני של חג.
מצומת ישי נסע בכביש 77 צפונה. בצומת הבא, צומת זרזיר, נפנה מערבה לכוון כעביה, נחצה את הכפר, בסופו של הכפר לאחר בניין קופת חולים יש גשר קטן מעל נחל ציפורי. הכביש פונה ימינה במעלה הגבעה, אנו ממשיכים שמאלה בדרך עפר כ-700 מטר עד עין יבקע, שם נשלח את הרכב עם מתנדב לקצה המסלול ונצא לדרך למסלול של 2 ק”מ בערך לאורך הנחל.
עין יבקע הוא מעין שנובע בכל ימות השנה: הניקיון לוקה בחסר, אך הוא עדיין ראוי לרחצה. בהמשך זורמים המים בפלג צלול ורדוד מתאים מאד לילדים קטנים. ליד המעיין מטעי רימונים הנמצאים בעונה זו בשיא בשלותם. זה הזמן להתענג מיופים – אך לא לקטוף, מדובר ברכוש פרטי.
הרימון, סמל ליופי ולשלמות, “כפלח הרמון רקתך מבעד לצמתך” – אומר הנער המאוהב לנערה בשיר השירים, ואכן גם באמנות בית המקדש הרבו להשתמש בצורת הרימון לעיטור על שולי מעיל האפוד של הכהן הגדול, שם נקבעו פעמוני זהב ורימוני תכלת וארגמן (שמות כ”ח, ל”ג), ועל ראש עמודי יכין ובועז – שם נקבעו 200 רימוני נחושת (מלכים א, ז’ י”ח). אפילו בחפירות עיר דוד נמצא רימון זהב – אולי משולי גלימתו של כהן גדול. הרימון, סמל לטוב הארץ: “כִּי ה’ אֱלֹקיךָ מְבִיאֲךָ אֶל אֶרֶץ טוֹבָה… אֶרֶץ חִטָּה וּשְׂעֹרָה וְגֶפֶן וּתְאֵנָה וְרִמּוֹן אֶרֶץ זֵית שֶׁמֶן וּדְבָשׁ (דברים ח, ז), ואכן המרגלים החוזרים משליחותם נושאים עמם במוט בשניים “זְמוֹרָה וְאֶשְׁכּוֹל עֲנָבִים וּמִן הָרִמֹּנִים וּמִן הַתְּאֵנִים” (במדבר, י”ג, כ”ג). אנו ממשיכים לאורך הנחל עם סימון השבילים הכחול, מצפון לנו בתיו של קיבוץ הרדוף שהוקם בשנת 1982 ונקרא על שם הרדוף הנחלים. תושביו שייכים לזרם הדוגל באנתרופוסופיה, פילוסופית חיים המוגדרת כשביל של הדעת המיועדת להדריך את הרוחני שבאדם לקראת הרוחני שבעולם. “רוחניות” זו מילה שלטת בימים אלו.
טרקטור מפעיל משאבה וזו שואבת את מי הנחל להשקיית המטע, לא לגמרי חוקי אך נפוץ בפינה שכוחה זו. השביל חוצה את הנחל, אין פתרון! נרטבים, או ממתינים לרכב 4X4 מזדמן שיואיל בטובו להעבירנו את הנחל בחרבה.
מימין טחנת הנזירים הנקראת כך משום שנזירים, בני המנזר הכרמליתי, רכשו את אדמות האזור באמצע המאה ה- 19, שיקמו את האמה המובילה את המים מעין יבקע והקימו כמה חדרי טחינה. לצערם, הגיע באותה תקופה מנוע הבנזין לארץ ובשפרעם הוקמו טחנות מודרניות והטחנה ננטשה. היום היא שייכת לרשות לשיקום נחל הקישון המתעתדת להקים במקום מרכז הדרכה. לפנינו ישוב בשם ראס עלי. נתיב הנחל סביב לראס עלי פתלתל במיוחד עד כדי תופעה ייחודית, בה מקיף הנחל את הישוב מכל 3 עבריו, כ-360 מעלות כמעט. בראס עלי ליד בנין בית הספר ימתין לנו הרכב ובברכת שנה טובה ומתוקה כרימון נפרד עד לטיול הבא בשנה הבאה.
שבתאי שירן –מורה דרך בטעם יהודי 0523246827 חפש בגוגל “מורשת הגליל”

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות