עין סלוקיה: ישן וחדש

לא רק מעיינות לשאיבת מים: סיור היסטורי בעיינות עדן

מעיינות עדן – עין סלוקיה הוא מתחם בו יש מסלול צעידה קצר בין קבוצת בריכות רדודות ומטופחות בתוך מתחם סגור. איך מגיעים? נעלה לרמת הגולן בכביש 87, נחלוף על פני הפנייה שמאלה לקצרין ואחרי כ-500 מטרים נפנה ימינה לפי השלט לעין סלוקיה / מעיינות עדן. נחנה ברחבת החניה הגדולה שמול השער וניכנס פנימה. אפשר גם באמצעות ה-waze – להקיש “מעיינות עדן”. שעות הפתיחה: 8:00-16:00.
קצת על המקום:
מדרש תנחומא מזהה את המקום כעיר המקלט “גולן” – “… א’ ר’ אבא (בר) כהנה: למה נקרא שמה ראמות גלעד, שיש לפניה שתי ברכות שלמים… (ו)את גולן בבשן זו סלוקיא”. ישנם חוקרים שמזהים את המקום – שכפי כנראה מנציח את המצביא הרומי סלווקוס – עם הישוב ‘סילקיא’ שמוזכר בספר “תולדות מלחמות היהודים ברומאים” כאחד המקומות שבהם התבצרו תושבי הגולן לקראת התקפת הרומאים. ספר יוסיפון [בפרק ס”ח] מתאר את המקום “וילכו משם אל גמלא העיר אשר בראש ההר . . . וגם העיר סילוקיא ארץ יערים ונחלי מים ועץ כל פרי”, ואחרי כן מתאר את שקרה למקום בתקופת המרד: “ויהי אחרי כן וילך אספסיאנוס ואגריפס אל סילוקיא העיר ויכוה עד בלי השאיר לה שריד. ויהי אחרי הכותו את סילוקיא, ויבא סוסקלה היא נארה מכל מבצרי הגליל…” אולם מיעוט הממצאים הארכיאולוגים מאותה התקופה, מפריך השערה זו. לפני כ-20 שנה החלה חברת מי-עדן לנצל את המעיין העשיר במינרלים למילוי בקבוקים, ובתמורה הכשירה את השטח לנוחות המטיילים, בשיתוף מקורות והמועצה אזורית גולן.
ביקור במקום:
אחרי שנחנה ונשאיר את האוכל ברכב (אסור להכניס מזון למקום), ניכנס לפארק ונתחיל לצעוד בשבילי הבזלת. אחרי צעידה נינוחה של כ-300 מטר נגיע לתחילת השטח המטופח, משמאלנו נבחין במתקני שירותים כימיים שניצבים ליד אחד המבנים שנשארו מהכפר קצביה ששכן במקום עד מלחמת ששת הימים, ומימיננו נבחין בשתי הבריכות הגדולות של הפארק, מימיהן רדודים יחסית, מקסימום 60 ס”מ.
נמשיך לצעוד בשביל באיטיות ובשקט וניהנה ממראה המים הזורמים בשאר הבריכות, מהמפלונים שנוצרו ביניהן ומהטיפוח הסביבתי. בין השבילים נוכל להבחין פה ושם בסלעים עליהם חקוקים פסוקים העוסקים בנושא המים. במהלך הסיור הילדים יוכלו ליהנות מהבריכות הרדודות והצוננות וההורים יוכלו להשגיח עליהם מפינות הישיבה המטופחות שנמצאות לצידי הבריכות. אם נהיה ברי מזל, גם נזכה להביט בבעלי חיים שונים שמסתובבים באזור, ולעתים נוכל לחזות בסרטנים שחוצים את השביל להנאתם.
לאחר כחצי קילומטר מתחיל השביל להתעקל, בסיבוב נבחין בצינור שמזרים את המים לבריכות. בדרכנו חזרה לנקודת ההתחלה נפסע בין שרידי בתיו של הכפר הסורי קצביה ששכן במקום עד מלחמת ששת הימים. השביל ימשיך להוביל אותנו עוד כ-100 מטר עד לנקודת ההתחלה.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות