טלביה: פאר חיצוני ותכנון פנימי

כמעט כל בית הוא בית מיוחד, מפואר, מעוצב להפליא ומסוגנן ארכיטקטונית. מבנים מיוחדים בשכונה הירושלמית הוותיקה

את טיולנו הפעם אקדיש לפינה ירושלמית קסומה – שכונת טלביה הקוסמופוליטית, היא שכונת קוממיות. השכונה ממוקמת בשולי מרכז ירושלים, בשטח שבין שכונת רחביה בצפון ושכונת קטמון בדרום. מקור השם “טלביה” אינו ברור דיו, אך אחרי קום המדינה ניתן לשכונה השם “קוממיות”, הבא לסמל את הגשמת שאיפתם של היהודים לקוממיות במדינה המתחדשת.
ניצני השכונה היו במאה ה-19 על אדמות הפטריארכיה היוונית אורתודוכסית, כאשר מרבית הקרקעות היו שטחי חקלאות ובוסתנים. תכנונה מראשית של המאה ה-20 ועיקר התפתחותה מאז ועד לקום המדינה. המשותף למרבית הבתים הוא איכות בנייה גבוהה, רמת עיצוב והקפדה על פרטי האבן, פאר חיצוני ודגש לתכנון הפנימי של הבתים. אלה מעידים על מעמדם החברתי והתרבותי של בעלי הדירות, שהיו משפחות ערביות נוצריות מהמעמד הבינוני והעליון שהשתייכו לעדה הקתולית. יוקרתה של השכונה גם ניכרה במספר רב של קונסוליות ששכנו בה – הולנד, הונגריה, תורכיה, יוון, ספרד ואף אירן.
בעקבות מלחמת העצמאות החלה מפברואר 1948 נטישת הבתים על ידי הערבים. עשרות משפחות פליטים יהודים משכונותיה הצפוניים של ירושלים עזבו את בתיהם ושוכנו בבתי הערבים הגדולים והמרווחים בניהולו של המוכתר היהודי ראובן מס, אביו של דני מס מנתיב הל”ה. עם השנים השתנה ההרכב האנושי שמזוהה עד היום עם בעלי מעמד גבוה.
מאחר שכמעט כל בית הוא בית מיוחד, מפואר, מעוצב להפליא ומסוגנן ארכיטקטונית הנה כמה דוגמאות למבנים מיוחדים המעידים על הכלל.
וילה סלאמה ברחוב בלפור 22 נבנתה על ידי קונסטנטין סלאמה, בן העדה היוונית אורתודוכסית, ומעשירי ישראל. הבניין סימטרי בן שלוש קומות, בעל חזות ייצוגית מיוחדת, במרפסת הקדמית משולבים עמודים, המבנה משתייך לסגנון הבינלאומי המאופיין בקווים ישרים ונקיי ובגינה הרחבה נטועים עצי דקל. גם פנים הבניין עשיר במרצפות מעוטרות, חדרי אירוח, מעלית ועוד ולדעתי הוא הבניין היפה ביותר בשכונה. זה עשרות שנים הוא משמש את בית הקונסול הבלגי.
נחצה את הכביש דרומה ונגיע לרחוב מרכוס 1, לבית מונטסארט. הבניין מאופיין בסימטריה ברורה, בבית משתלבים עמודים, כותרות וקשתות בסגנון ניו קלאסי אירופי. בבית פעל בשנים 1930-1941מוסד קתולי ספרדי לחקר התנ”ך. בשנים האחרונות התווספו לבניין שתי קומות, כשרמת הבנייה והשימור פוגמים במבנה המקורי.
נצעד לאטנו לאורך רחוב חובבי ציון ונביט בבתים היפים, בית בו התגורר הסופר חיים הזז זוכה פרס ישראל, ובסמיכות לו בית בו התגוררה משפחתו של צ’רלס אורד וינגייט כאשר הקים את הפלוגות הלילה המיוחדות. בית הכנסת “הצבי ישראל” ומכאן נמשיך לרחוב אלקלעי 6, לבית ג’לאט: – בית הקרמיקה מסוגנן ומעוטר, מהיפים בירושלים, נבנה בשנת 1926 כביתם של משפחת ג’לאט, ערבי קתולי מעשירי העיר אשר כיהן כ-30 שנה כקונסול כבוד של הונגריה. הבניין. בבית זה שוכנו ילדי עליית הנוער “משק מוצא”, לאחר שהמוסד המקורי במוצא הופגז על ידי הירדנים במלחמת העצמאות והיה צורך לחלצם עד שנות ה-70.כיום הבית בבעלות פרטית.
נחצה את הכביש לרחוב מרכוס 18, כאשר מדרום נבחין בתיאטרון ירושלים, בבית גיטה שרובר ובבית המצורעים על שם הנסן. וילה הארון א-ראשיד היא בניין דו-קומתי שנבנה על בשנת 1926 ונושא את שמו של אחד החליפים בשושלת העבסית. גרם מדרגות מפואר מוביל למרפסת מקורה עם קשתות; במבנה שכנה מפקדת חיל האוויר המלכותי הבריטי ומפקדה התגורר בקומה העליונה. בשנות ה-50 הקומה העליונה שימשה דירות שרד של גולדה מאיר, שרת העבודה והשיכון, ושל מרדכי נמיר וקדיש לוז. כיום הבית נמצא בבעלות פרטית.
לסיום סיורנו נצעד לאורך רחוב פינסקר לעבר “גינת השושנים” הירוקה והססגונית שהוקמה בתקופה העות’מאנית, שופצה בתקופה המנדט הבריטי ושודרגה בשנות ה-70. מכאן נחזור צפונה לרחוב בלפור בו התחלנו את סיורנו.
יואב יאיר, מורה דרך מוסמך: 053-2503512
yoavyair@walla.com

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות