מאחורי הפרוכת

מסע אל אמנות יהודית אותנטית המסתירה טפח ומגלה סיפור

פרק א’ – קצרין
בט”ו כסלו תשס”ז, עשרה ימים לפני חג החנוכה, נרצחה בבית הספר בקצרין באופן מזעזע הילדה תאיר ראדה ז”ל, בת 13 וחצי. מדינה שלמה עקבה בכאב אחר המאמצים לאיתור הרוצח. מדינה שלמה מתלבטת האם מי שנשפט הוא אכן הרוצח.
קהילת “שבת אחים” בקצרין, בשיתוף ההורים אילנה ושמואל ראדה, החליטו על הקמת בית כנסת להנצחת זכרה שיקרא “תאיר – שבת אחים”. שנים חלפו, הקמת בית הכנסת הזדחלה עקב קשיי תקציב, האב חלה במחלה ממארת, הצער כילה את כוחו.
9 שנים לאחר הרצח, ביום ד’ שבט תשע”ו, נחנך בית הכנסת סוף סוף. האב הגיע לטקס בשרידי כוחותיו על כסא גלגלים, על פניו מסכת חמצן ואח מוסמך מלווה אותו.
ארון הקודש החדש ניצב בגאון, מעליו כיתוב “אור חדש על ציון תאיר” על שמה של תאיר ז”ל, האב שמואל משך את מסך הכיסוי, האם אילנה שרה “לחיי העם הזה”, הזמר פאר טסי ליוה את האירוע.
למחרת נפטר שמואל ראדה ממחלת הסרטן.
פרק ב’ – טל מנשה
אורטל גורדיש, תושבת טל מנשה ומנהלת מפעל לעיצוב פרוכות, התקשרה בתום השבעה לאלמנה והאם השכולה אילנה ראדה והציעה לעצב, לרקום ולתרום פרוכת לבית הכנסת בקצרין.
אורטל לא רצתה לייצר עוד פרוכת, אלא משהו עם נשמה ונגיעה אישית. היא ביקשה מאילנה לספר על תאיר, על אופיה ואהבותיה. אילנה סיפרה שתאיר אהבה מאוד לצייר ציפורים, אילנה ביקשה גם שהפרוכת תכיל מנורת שבעת הקנים, הלוגו היהודי האולטימטיבי.
האמנית בקשה להעביר מסר מחזק, לא מסר של יגון והתוצאה הייתה פרוכת עם מנורה מעוצבת בקווים פשוטים, מנורה קטועה, חתוכה בגסות כמו החיים של הילדה הצעירה שנחתכו באכזריות אבל המנורה מתקדמת למעלה ומעליה שלוש ציפורים פורסות כנפיים ומתרוממות לשמים במסר של תקווה. כמו שתאיר אהבה. הפרוכת נתלתה על ארון הקודש ביום האזכרה לציון שנה לפטירתו של אבא של תאיר, שמואל ז”ל, כאשר אילנה שוב ישבה שבעה – הפעם על אמה.
לצורך הכנת הכתבה הזאת ביקרתי במפעל הפרוכות בטל מנשה: ישוב קהילתי דתי בצפון השומרון. גדר ההפרדה עוברת סמוך אליו, למזלו הוא נותר בצד “הנכון” של גדר ההפרדה, מבוא דותן וחרמש השכנים נותרו בצד האחר של הגדר, גנים וקדים שבצפון השומרון הוחרבו בתוכנית ההתנתקות של אריאל שרון.
המפעל ממוקם על גג בית, ממתין לימים בהם יעבור למשכן הקבע שלו. דיברנו על פרוכות כמאפיין של אמנות יהודית אותנטית. אם ברצונך לעמוד על אופיה של קהילה ראה מה כתוב בפרוכת. “עוד תטעי כרמים בהרי שומרון” הוא הפסוק האופייני לישובי השומרון, “ואביא אתכם אל ארץ הכרמל” נרקם על הפרוכת של ניר עציון, “כטל חרמון היורד על הררי ציון” רקום בפרוכת של מושב קשת ועוד ועוד…
פרוכות רבות יצאו מהמפעל הזה, כל פרוכת מספרת את הסיפור שלה כמו הפרוכת לזכרם של בני משפחת עטר שנהרגו בתאונת דרכים בחנוכה תשע”ט, בדגם של עץ חיים בעל שמונה ענפים, ענף לכל בן משפחה שחייו נגדעו אבל ממנו צומחים עלים חיים. כמו הפרוכת לזכרם של שלושת הנערים שנרצחו בגוש עציון ובה רקומים שלושה כוכבים העולים בסערה השמיימה וציטוט משירו של הרב קוק “בן אדם, עלה למעלה עלה”.
ניתן לבקר במפעל, ללא תשלום, ולשמוע איך ספור אנושי הופך לרקמה ואיך רקמה הופכת לאמנות.
איך מגיעים? כותבים ב-waze “פעמון ורימון”. איך מתאמים? 052-8669000

שבתאי שירן, מורה דרך בטעם יהודי:
052-3246827. www.moreshetgalil.co.il
חפשו בגוגל “מורשת הגליל”

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות